Citat:
Ursprungligen postat av SexyBlatteKille84
Mayaindianerna var hundra gånger smartare än oss människor. Snälla dom kan göra en kalender flera tusen år tillbaka, och vi är tvugna att ha massa datorer och internet, TS där fick du svar på din fråga.
Vad jag eventuellt tror är att mayaindianerna eventuellt fått reda på vad som kommer hända på jorden vid denna tidpunkt vi är nu alltså kanske typ år 2000-2012-2020. Alltså aliens kanske kan se in i framtiden och sagt till inidianerna att vad som kommer hända i framtiden på jorden.
Kalendern kanske var en varning åt oss människor att vi ska vara försiktiga eller nått, men vi människor bryr oss bara om pengar och makt så vi sket i det tills det nu är kanske för sent??
En teori allafall, vad säger man ingenting är omöjöigt.
Så mayaindianerna var inte människor? Har du av någon oförklarig anledning fått för dig att vi inte kunde hålla reda på tiden innan vi uppfann datorer och internet? Har du hört talas om den julianska och den gregorianska kalendern som vi använder än idag?
Och ännu en gång. Mayaindianernas kalender var ren astronomi och matematik och deras sätt att hålla reda på tiden. Deras första långa räkning tar slut år 2012 enligt den gregorianska kalendern, men det betyder inte på något sätt att jorden kommer att gå under eller gå in i något nytt medvetande eller what ever. Den första tar slut och sedan börjar den om igen. Hur svårt skall det vara att förstå egentligen?
Det fanns förövrigt gott om religiösa nötter som trodde att jorden skulle gå under nyår 2000 eftersom bibeln inte talar om något andra årtusende, men kolla vad som hände.