Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-01-19, 11:35
  #1
Avstängd
ElecInts avatar
Någon som sitter på information om denna journalistens bakgrund? Religion? Familje-medlemmar? Har han några 'offentliga vänner' eller någon som vet något om denna mannens privata vänner?

Citat:
Per Åke Gudmundson, född 25 augusti 1969 i Leksand, Dalarna, är en svensk journalist, sedan 2007 verksam som ledarskribent i Svenska Dagbladet. Han har tidigare bland annat arbetat på Sveriges Television som redaktör för Studio 24 i SVT 24, och på Strix Television som redaktör för samhällsprogrammet Folkhemmet i TV 3. Gudmundson har studerat filmvetenskap vid Stockholms universitet. Han driver också en politisk blogg. Styrelseledamot i Svenska Högerpressens förening.[1]
Gudmundson har, såvål på sin blogg som i tidningar, skrivit mycket om muslimsk fundamentalism/islamism och islamisk terrorism. Han är intresserad av rockmusik, och skriver även en del om detta.
Per är bror till konstnären Anders Gudmundson.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Per_Gudmundson_(journalist)


Vad har hans bror för politiska åsikter osv?
Citera
2012-01-20, 21:24
  #2
Medlem
1772s avatar
Har helt klart gått åt rätt håll.
Från att varit en Nicklas Orrenius och munhuggits med SD:are så är han numera den islamkritiska rörelsens enda röst i etablerad media.
Citera
2012-01-20, 22:08
  #3
Avstängd
hummussexuells avatar
jag ifrågasätter TS syfte här, verkar fishy att efterfråga familjemedlemmar och privata vänner när man har ett nick som utläses electronic intifada. en ny potentiell theo van gogh-jihadist månne?

avskyr visserligen sionisten gudmundsson men vill inte nära en latent galenpanna som snarare hjälper sionisterna i sina illdåd.
Citera
2012-01-21, 00:27
  #4
Medlem
Superlistigs avatar
Det har ju varit tyst ett tag. Enligt andra trådar (eg svds faktakoll myter invandring) är han föräldraledig.

Någon som vet om det stämmer, eller om "storebror" har varit framme?
Citera
2012-01-21, 00:37
  #5
Medlem
lodkolvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Superlistig
Det har ju varit tyst ett tag. Enligt andra trådar (eg svds faktakoll myter invandring) är han föräldraledig.

Någon som vet om det stämmer, eller om "storebror" har varit framme?
Föräldrarledig.

Per G har hotats förra året och har nog vidtagit nödvändiga åtgärder efter de.



Citat:
"förresten! Hans bror har enligt ryktet fått sina 72 oskulder och är numera väldigt upptagen, men Fan vet var han är"
Islamister som försöker leka roliga? Lilla vän: Du misslyckades med ditt lilla "skämt". Efternamnet är felstavat i rubriken, ni hittar INGET på Per, bra jobbat självmordsbombande pungsvettssniffande islamistsvin. Bra jobbat
__________________
Senast redigerad av lodkolven 2012-01-21 kl. 00:42.
Citera
2012-01-21, 01:14
  #6
Avstängd
ElecInts avatar
Dumma idioter, jag har absolut inga "skumma" syften med detta. Är helt enkelt bara intresserad. Hade jag velat mörda eller skada honom hade jag väl för fan inte skrivit detta på Flashback och det även om det är ett "anonymt" forum.

Vill bara veta vad det är för en typ av människa!
Citera
2012-01-22, 07:49
  #7
Medlem
finns ett gammalt rykte att han gillar muskliga mc-killar..
Citera
2012-01-22, 08:02
  #8
Medlem
lodkolvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Akvarius
finns ett gammalt rykte att han gillar muskliga mc-killar..
Ett felaktigt, falskt rykte.
Citera
2016-02-16, 23:00
  #9
Medlem
Fribbäs avatar
Vad har hänt med Herr Gudmundson? Har inte sett några publicerade artiklar på flera månader. Paus? Utbrändhet? Semester?
Citera
2016-02-16, 23:41
  #10
Avstängd
EternalGlorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fribbä
Vad har hänt med Herr Gudmundson? Har inte sett några publicerade artiklar på flera månader. Paus? Utbrändhet? Semester?

Föräldraledig för tillfället tror jag.
Citera
2016-02-16, 23:48
  #11
Medlem
Mr.Swedens avatar
Pappaledig, men egentligen strypt av SvDs nya boss Fredrik Karen som nu driver tidningen mot pk graven. Träffade Sanna Rayman och frågade varför hon inte skriver i SvD längre. Har ett uppehåll, svarade hon med ett snett leende. Flashback har aldrig varit så viktigt som nu.
Citera
2016-02-19, 15:41
  #12
Medlem
Är han utbytt?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback