Jag behöver ett program liknande paint där jag ska göra grafik, alltså inte nått photoshop-program utan ett grafik-program. Funktioner jag vill ha är de som finns i paint + kontrast och annat smått och gott. Anledningen är att jag ska göra logotyp, och länkbilder till en hemsida. Tacksam för svar!
Jag tycker också att det låter som gimp... Jag använde det till min hemsida och till att göra ikoner till egenskrivna appar. Det är gratis och som sagt finns det många tutorials på nätet.
Gimp kan vara lite bökigt att komma igång med, paint.net som någon annan rekommenderade är avsevärt mycket enklare om du inte är en van användare.
Vilket som är bäst för dig beror ju dock väldigt mkt på hur pass avancerade funktioner du är ute efter. Paint.net är ett avsevärt simplare program men ändå väldigt kraftfullt i mångt och mycket.
Tack för alla svar men jag har redan GIMP, och det är som ni säger riktigt bökigt att lära sig därför jag ville ha ett enklare avskalat program med de funktioner jag behöver. Sidofråga: I GIMP så måste man väl ha en bild från början att editera, det går väl inte att "skapa" en bild från scratch?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!