Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2012-01-16, 10:08
  #1
Medlem
I United Minds senaste opinionsundersökning backar sossarna till 23,6%. Och enligt United Minds så har S ännu inte nått botten.

Det här är den första opinionsundersökningen sedan Juholts come-back i rampljuset på en månad. Om man bara läser tidningsrubrrikerna så går S-väljarna till MP och V. Men läser man undersökningen visar det sig att den största väljarströmmen från S just nu går till SD som är det partiet som ökar mest i denna undersökning. SD får i denna undersökning 8,3%. Det skilljer därmed bara drygt 15% mellan SD och S.

Så vad ska Håkan Juholt göra för att locka tillbaka S-väljare som gått över till SD? Går det att forsätta att frysa ut SD? Att S-väljare går till SD är kanske inte så farligt om dessa väljare bara drivs av tillfälligt missnöje med S. Eller finns det någon mer konstruktiv lösning? Så länge SD sitter i riksdagen så blir det ju ytterst svårt för S att återfå regeringsmakten om man inte väljer att inleda någon sorts samarbete med det partiet.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14216503.ab
__________________
Senast redigerad av Tomteboda 2012-01-16 kl. 10:12.
Citera
2012-01-16, 10:18
  #2
Medlem
Ettan^s avatar
En stor del av sossarnas väljarbas utgörs av traditionsröstare. Speciellt i norra Sverige är det vanligt att man röstar på S bara för att "man alltid gjort det". Men nu börjar S dra väldigt mycket åt invandrar-hållet, så helt plötsligt är det "nationalkonservativa" SD som många sympatiserar med i ett flertal frågor.

Således finns det inget lätt sätt att ta tillbaka gamla S-väljare, då partiet har transformerats till något helt annat än vad det var tidigare. För att locka tillbaka dessa väljare måste S genomgå en ganska stor partipolitisk förändring, men jag tror inte att de vågar göra det eftersom de inte vill riskera att förlora invandrarrösterna (de börjar ju bli rätt många nu).
Citera
2012-01-16, 10:19
  #3
Medlem
MedelLagoms avatar
Det går inte att ändra vart åt det bär. Svenska folket synar socialdemokraternas bluffar mer för var dag som går och inser att sverigedemokraterna har haft rätt i mycket de velat få fram. Och skulle socialdemokraterna göra om sin politik så den blev mer lik sverigedemokraternas skulle svenska folket se det patetiska i det också. Dom sitter i en fälla där det inte spelar någon roll hur de än gör.

Nu ska bara moderaternas bluffar synas också så har Sverige en framtid som är ljus, och då lägger jag extra betoning på ordet ljus.
Citera
2012-01-16, 10:59
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ettan^
En stor del av sossarnas väljarbas utgörs av traditionsröstare. Speciellt i norra Sverige är det vanligt att man röstar på S bara för att "man alltid gjort det". Men nu börjar S dra väldigt mycket åt invandrar-hållet, så helt plötsligt är det "nationalkonservativa" SD som många sympatiserar med i ett flertal frågor.

Således finns det inget lätt sätt att ta tillbaka gamla S-väljare, då partiet har transformerats till något helt annat än vad det var tidigare. För att locka tillbaka dessa väljare måste S genomgå en ganska stor partipolitisk förändring, men jag tror inte att de vågar göra det eftersom de inte vill riskera att förlora invandrarrösterna (de börjar ju bli rätt många nu).

Men har S något val? Kan partiet verkligen lita på att invandrarna röstar på sossarna av någon sorts tacksamhetsskuld? Eller bör S gå tillbaka till sina rötter och föra en politik som partiet stod för fram till 1970, dvs traditionell industripolitik och värnadet av det svenska folkhemmet? Ett av sossarnas stora prolbem just nu är ju att partiet styrs av en vänsterklan från storstäderna samtidigt som den viktigaste väljarbasen utgörs av traditionella "arbetare" på mindre orter och i skogslänen. Om SD på sikt även lyckas att profilera sig även i norra Sverige så är ju S riktigt illa ute.
Citera
2012-01-16, 11:03
  #5
Medlem
Sperssons avatar
SD är idag näst största parti bland LO-förbundens medlemmar.

Ett mycket obekvämt faktum för Socialdemokraterna och alla fackpampar.
Citera
2012-01-16, 11:10
  #6
Medlem
Ettan^s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tomteboda
Eller bör S gå tillbaka till sina rötter och föra en politik som partiet stod för fram till 1970, dvs traditionell industripolitik och värnadet av det svenska folkhemmet?
SD har redan kapat dessa politiska värderingar. Om S ska försöka återgå till vad de en gång var skulle det innebära att de i praktiken måste rösta med SD i många beslut. Jag är övertygad om att de ser det som viktigare att ta avstånd från SD.

S har målat in sig i ett hörn, och SD lyckades vara på rätt ställe vid rätt tidpunkt för att ta de mest "svenska" värderingarna från S samtidigt som de lyfte invandringsfrågan som oundvikligen blir större och viktigare för varje år som går.

Den enda anledningen att SD inte har fått lika stort fäste i norra Sverige är att de inte har lika många invandrare i de mindre städerna. Men detta kommer också att ändras i och med att fler invandrar och staten tvångsplacerar asylsökanden på mindre orter - ofta mot invånarnas vilja. Det är bara en fråga om tid innan SD är riktigt stort, eller övriga partier inser att de måste ändra sin invandringspolitik för att behålla sina väljare. Huruvida det blir vänster- eller högerblocket som ändrar ståndpunkt först återstår att se.
Citera
2012-01-16, 12:36
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tomteboda
Så vad ska Håkan Juholt göra för att locka tillbaka S-väljare som gått över till SD? Eller finns det någon mer konstruktiv lösning?

Om Juholt verkligen älskar sitt parti så tycker jag han borde lämna dem ifred, alltså avgå snarast. Ser verkligen inte hur han ska kunna vända den nedåtgående trenden med den bild han, med stor hjälp av media, skapat av sig själv.

Ersättare? Ingen aning. Tror sossarna får sikta på 2018 istället med nån ny fräsch ledare vid rodret!
Citera
2012-01-16, 13:04
  #8
Medlem
Juholt kan gott sitta kvar och ljuga ner s under 4 % spärren !!
Citera
2012-01-16, 13:17
  #9
Avstängd
SmartaFlickans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ettan^
Således finns det inget lätt sätt att ta tillbaka gamla S-väljare, då partiet har transformerats till något helt annat än vad det var tidigare..
Precis, de sista resterna av den gamla hederliga rejäla sverigevänliga socialdemokratin dog på 70 talet, då Palme/Sahlin falangen börjat sin politiskt korrekta förstörelse av denna en gång så underbara socialdemokratiska parti.
För övrigt hoppas jag att Ljugholt sitter kvar så länge som det bara går!
Möjligtvis att han kan ersättas med ett delat kollektivt ledarskap under Ibrahim Bayalan och Nalin Pekgul för att verkligen understryka partiets mångkulturella image!
Citera
2012-01-16, 13:23
  #10
Medlem
okok1s avatar
Juholt bör lämna sin post så partiet kan växa igen. Raset är en motreaktion mot Juholt, och bryr han sig något om S borde han lämna illa kvickt.
Citera
2012-01-16, 13:27
  #11
Medlem
BaalZeBubs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
SD är idag näst största parti bland LO-förbundens medlemmar.

Ett mycket obekvämt faktum för Socialdemokraterna och alla fackpampar.
Det tycker jag låter fantastiskt intressant - har du någon bra länk till denna form av statistik?
Citera
2012-01-16, 13:30
  #12
Medlem
Citat:
S-väljare flyr till SD - vad ska Juholt göra?

Avgå. Sedan har man en öppen procedur kring valet av ny partiledare. Vilken gammal sosse-räv som helst skulle funka.

S kommer tappa till V och SD så länge han sitter kvar.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback