Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2012-01-15, 18:28
  #1
Medlem
Hej Flashback!

Nu är det på så vis att jag har bott i en 2:a som jag vantrivs i alldeles för länge.
Lägenheten är väldigt mörk, omöblerbar, små rum etc.

Jag måste flytta och helst till en 3:a alternativt 2,5:a eller stor 2:a eftersom jag har barn (1).
Helst ska det också vara på röda linjen söderut, västertorp och norrut, alternativt örnsberg och norrut.

Lägenheten som jag bor i nu är en BR och jag kommer garanterat göra en vinst på 650.000.
Tyvärr fick jag utslag på en räkning förra året och kan därför inte ta ett nytt lån. Jag vet flashback: skyll dig själv osv...men jag har tillräcklig självinsikt att jag faktiskt tycker att det är bra att jag inte kan ta ett stort lån på 2.7 mille för att köpa en lägenhet i det eftertraktade området. Tror inte att det skulle löna sig i slutändan.

Nu till bostadskön: Har stått sedan 2006 och det ser ganska mörkt ut. Fick typ 22:dra plats på en lägenhet i bandhagen. Så vad har jag för val?

1. Sälja skiten och köpa en HR? Har kollat runt och jag tror priserna hamnar på 230-250

2. Sälja och hyra i andra hand. Känns lite riskabelt om man kanske får flytta runt..

3. Ge mig fler idéer, snälla..
Citera
2012-01-15, 18:34
  #2
Medlem
talgoxens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lacerta
1. Sälja skiten och köpa en HR? Har kollat runt och jag tror priserna hamnar på 230-250

2. Sälja och hyra i andra hand. Känns lite riskabelt om man kanske får flytta runt..

3. Ge mig fler idéer, snälla..

250 k för svart hyreskontrakt? Har du varit i kontakt med flera mäklare om det? Det vore kul om du kunde berätta lite hur sånt funkar.

HSB:s hyreskö måste man oftast stå i länge men jag har sett några lägenheter gå där till folk med några månaders kötid.
Citera
2012-01-15, 18:44
  #3
Medlem
Aha, tack för tipset.

Har just nu en mäklare som skickar sms med förslag på lägenheter och pris.
Om jag ska vara ärlig känns det lite riskabelt eftersom jag inte känner mäklaren personligen.
Å andra sidan har jag hört att det inte är brottsligt att köpa en HR, bara sälja. Så frågan är om man får behålla lägenheten/tillbaka pengarna om det uppdagas. Har 2 vänner som har köpt sina HR kontrakt och som har bott där 2-3 år nu. Men det finns säkert skräckexempel också.

Vet inte riktigt hur det går till sedan, än så länge får jag bara förslag.
Citera
2012-01-16, 18:42
  #4
Medlem
inga fler tips flashbackare?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback