2012-01-11, 11:17
#121
Citat:
Ursprungligen postat av Bisarro
Det är sant om man har en internationell syn på saken, men fattigdom är relativt och de som har det sämst ställt i Sverige kan man räkna som fattiga om man ser det enbart nationellt, vilket man bör göra då man för en diskussion om inrikesproblem. Att hänvisa till länder med de värsta problemen kan man ju i så fall göra med mycket annat också och på så sätt få saker att framstå som bagateller. För tydlighetens skull kan man ju säga "svensk fattigdom" så att alla vet vad man pratar om.
Visst kan det finnas ett intresse i att titta på relativa mått men det medför att det alltid kommer finnas fattig samt att fattigdom kan definieras utifrån huruvida man har råd med en iphone eller inte.
I detta sammanhanget lämpar det sig bättre att titta på absoluta tal. Hur mycket "rikare" har fattiga blivit i reella mått (Inflation inräknat).
Dessutom har historien om och om igen visat att ett land som har en "relativt" frimarknad gynnar dessa grupper mest tillskillnad från korporatism där de rika blir rikare och de fattiga fattigare (Detta Ron Paul pratar om hela tiden).
Vi får även inte glömma att en av de största faktorerna till "fattigdomen" i Sverige är invandringen.
Detta borde vara helt naturligt då invandrare inte kan räkna med samma lyx som svenskar utan att ha arbetet sig upp dit.