Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2012-01-14, 06:42
  #97
Medlem
epost72s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Det är det stora problemet tycker jag. En väl underbyggd outning av närmast berörd kan vara berättigad, men även där kan jag tänka att en bild och namn för dig kan betyda en helt annan sak än för mig.
Fast det är tveksamt, en nära anhörig blir ofta uthängd indirekt genom att person 1 hängs ut med namn bild och adress. Man behöver sas inte fläka ut det i tråden när det gäller anhöriga, jag ser inte riktigt meningen med att göra det.

- - -

En annan aspekt är ju den juridiska biten...
Flera gånger har man meddelat att det rör sig om förtal att hänga ut personer även om man kan vidimera det man påstår, men den biten kanske är för stor att klämma in här.
Citera
2012-01-20, 17:29
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
I så fall träffade du väldigt rätt. Det är precis den formen av svepande omdömen som gör diskussionen omöjlig i den här tråden. Och det är därför vi måste böra nysta, dra i trådar och kritiskt granska de enskilda påståendena. Redan har där dykt upp ett klassiskt missförstånd, vad gäller att den som inte skulle vara dömd skulle vara oskyldig.

Personen skall anses vara oskyldig till motsatsen har bevisats. Hört det någon gång?

Jag såg ytterligare en tråd bör man hejvilt bryter mot lagen på heta ämnen och jag tycker FB måste börja tag i problemet med att vara en plats för brottslighet.
Citera
2012-01-20, 17:56
  #99
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Assa2010
Personen skall anses vara oskyldig till motsatsen har bevisats. Hört det någon gång?

Jag såg ytterligare en tråd bör man hejvilt bryter mot lagen på heta ämnen och jag tycker FB måste börja tag i problemet med att vara en plats för brottslighet.
Du behöver inte namnge tråden, men vilka lagbrott begås i den tråd du nämner?
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback