Okej, ska försöka göra historian kort: Jobbade inom industri, var medlem i IF Metal, blev varslad men fick nytt jobb en vecka innan jag skulle sluta det gammla.
Lagom på mitt nya jobb (sommarjobb med hopp om fortsatt anställning) gick med i Seko.
Begärde då utträde ur Metal i slutet av april, och skulle då gå med i Seko från första maj.
Papper om utträde kom hem, dom skrevs på och skickades iväg.
I slutet av Maj fick jag brev från Seko igen att jag fortfarande var med i Metal och var tvungen att lösa detta för att kunna komma med i Seko inom 2 veckor.
Efter mycket om och men så fick jag tag på en Kvinna som kunde hjälpa mig över telefon på Metal (min handläggare på det lokala kontoret var väldigt svår att få tag på)
Då visade det sig att mitt utträde jag hade skrivit på och skickat iväg flera veckor tidigare aldrig kommit fram.
Dom skickade ett nytt som jag fick hem, skrev på och skickade iväg (var precis så dom skulle ha fått det innan dessa två veckor jag fick från Seko)
Nu idag så fick jag ytterligare ett brev från Seko där det står att jag fortfarande är med i IF Metal och att dom avslagit min ansökan om medlemskap. Ska ringa imorgon till båda facken och lösa detta.
Men frågan är nu, vad är oddsen att det blir ett "glapp" mellan medlemskapen? Eller rätt ut: Att jag inte kommer kunna få akassa i september när min anställning tar slut, och om jag inte får stanna kvar?
IOM att jag inte har gjort något fel, men hur "flexibla" brukar dom kunna vara och lösa dessa problem?
Hjälp mig att lugna ner mina nerver då jag är en 25 åring som lätt blir hispig och har ett bolån att betala
För övrigt så fick jag hem en faktura från IF Metal nyligen och Maj månad är betald.