Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Vad är det dom ska göra då? Har du några förslag?
Folkpartiet är ett av de mest invandrarvänliga partierna i landet, tycker man dom är bra är man inte ens i närheten att bli Sverigedemokrat eller så har man ingen som helst koll på politikerna.
Jag tycker Sd ska ligga lågt det är bättre att opinionen själv inser att nu jävlar går det inte längre annars lägger sig media i och förvränger allt till att det är rasister som skjuter i Malmö.
Nu vet jag inte hur det funkar rent praktiskt, men DN Debatt och liknande delar av annan media är ju hyfsat fritt att skriva, och det har ju exempelvis Jimmy gjort med den berömda artikeln "Muslimerna är det största hotet från Sverige" (våren -09 va?). Direkt gick ju SD upp som en raket i opinionen.
Nu har ju SD tappat ca 20 % av väljarna från toppnoteringarna i mätningarna för ett år sedan och jag är helt övertygad om att det har med passiviteten att göra. Att media framställer SD som rasister har hänt förr men folk köper inte det längre, så det argumentet håller inte. Med referens till ovan nämnda artikel.
Ut och snacka vafan, säg vad ni vill göra med Sverige och hur ni ska göra det, Juholt har ju försökt nu. Vi som har SD som ett tydligt valalternativ vet ju inte någonting om dom egentligen och jag tycker helt enkelt inte att ni kan skylla detta på att media filtrerar bort SD.
Dags för partiledarbyte månne?