Citat:
Ursprungligen postat av IR5
T-80U, vet du att jag har bekanta som är forskare, inga Iranier utan västerlänningar, som letar efter dessa plastnycklar? Ja både plastnycklar och trams om att barn fick gå över minfält är myter som den Irakiska propaganda maskinen producerade med hjälp av västerländska makter. På akademisk nivå har man aldrig funnit några belägg för liknande anklagelser.
Nej det jag försöker beskriva för dig är nödsituationer, och hur dessa framställs via Hollywood och hur det i verkligheten ligger till. När senapgasen kommer T-80U så kommer du att önska döden, och scenarier som ni beskriver i text har ingenting med verkligheten att göra. Inte bara i minfält fanns det folk som riskerade sina liv men också en del som tog av sig masken för att någon/några andra skulle överleva.
Ah, på så sätt. Ja där ser man. Nu pratade jag dock inte om några plastnycklar, utan om ditt påstående som rörde iranska gener som var bättre lämpade för att vandra runt i minfält än våra egna. Följdfrågan blev då om den iranska befolkningen har en speciell gen för detta. Vad gäller Hollywood är du nog mer färgad av den än jag, så som du stänker etter över stället i vart och vartannat inlägg du gör.
Jag har militär utbildning och militär bildning, jag vet vad som är möjligt (i stora drag) för ett land som Iran i ett krig mot Israel/USA. Du däremot har bevisat, med all önskvärd tydlighet, att du inte vet ett smack om det. De scenarion vi beskriver ÄR verkligheten. Det är inte den irakiska armén 1985 ni har att göra med här (som ni knappt klarade av att slå på, ja vad var det... 8 år?), utan två av världens kraftfullaste militärmakter (varav den ena är den slagkraftigaste världen någonsin skådat).
Så det är en uteslutande iransk bragd, att rädda andra till kroppslig/själslig kostnad för en själv? Nu får du väl ändå ge dig.
Citat:
Ursprungligen postat av IR5
Ja, med tanke på att det Irak som Iran krigade mot inte var samma Irak år 1990. Ja Irans flygvapen står för en del laborationer som var ganska intressanta för västerländska makterna.Många av Iraks brister i flyg avslöjades av Iran och inte USA. Hoppas du vet varför monitoring kan vara av nytta!
Iraks radarsystem, och olika teknologier som fransmännen utrustade dessa med utmanades av Iran Deras flyg vågade inte lyfta några plan alls. Och deras Navys förluster i kriget mot Iran behöver jag inte ens nämna. Det kallas fakta!
Tilläggas bör att jag var där både i början och i slutet av kriget. Vad USA inte hade räknat med "just" i början av kriget var Irans flygvapen och denna missberäkning kan du se även idag.
Om du tror att du kan avläsa något med massa bilder så har du fel T-80U. Iran har en ganska flexibel strategi och taktik och deras militärer låser sig inte fast med några UFO design. Som jag tidigare har påpekat är allt som visats endast delar av Irans förmåga i ett krig.
I övrigt är det ingen som kan förneka USAs tekniska övertag, men som jag skrev säger det inte allt om ett krig,
Nej, det är helt riktigt. Den irakiska försvarsmakten var mycket mycket starkare materiellt och slagkraftigare 1990 än den var 1980, p.g.a. militärt stöd till Irak under Iran-Irak kriget. Så om något var det ett mycket bättre rustat Irak Koalitionen krigade mot 1991.
1987, efter ca 7 års krig var det irakiska flygvapnet flera hundra procent starkare än det iranska, även om motsatsen rått 1980, likadant var det med de flesta andra vapengrupper, stridsvagnar/stridsfordon, artilleri o.s.v.
UFO-design?
Då kan ju du vara så god att redogöra för några av de fantastiskt effektiva vapensystem iranierna råder över, som vi inte känner till, och som gör mos av varje angripare. Scenen är din.