Jag är fullständigt övertygad om att Israel aldrig kommer tillåta att Iran skaffar kärnvapen, altså att dom handgripligen kommer att förhindra det med de medel som krävs, ev. med USA:s hjälp. Då borde väl detta rimligen ske innom några få år?
Ett fullt tänkbart scenario är ju att de sk. enorma (inte alls enorma) truppförflyttningar USA sägs genomföra till Israel syftar till att instalera personal på Israeliska flygfält inför ett "distanskrig" med kryssningsrobotar och attackflyg mot Iranska militärinstalationer och atomanläggningar, medans Amerikanska och engelska flottan håller Hormuzsundet öppet för oljetransporterna.
Bara dom gör jobbet snabbt och undviker en långvarig konflikt samt att Iranska flottan förpassas till havets botten så kommer ev. höjda oljepriser snart sjunka igen
Har för mig att Iran har ganska modernt och avancerat luftvärn, någon som är bättre insatt i detta?