Citat:
Ursprungligen postat av bigswede99
off topicsvar undanbedes tacksamt.
för kännedom så vet jag med säkerhet att det inte finns något testamente idag, dock vill jag att hon ska skriva ett då jag vet vad hon vill att pengarna ska gå till. Hon är ovän med en del av sina släktingar, det var därför jag ville veta arvsordningen, då jag kan ha det som påtryckning för att hon ska skriva det. Men som sagt, så var inte bakgrunden intressant utan frågan gällde vad som händer.
Dina kusiner har rätt till arv, oavsett om de bor i tyskland eller inte. Utländsk medborgare har i svensk rätt, samma rätt till arv som svensk medborgare. Är de dessutom svenska medborgare, är det inget snack om saken.
Det är upp till bouppteckningsmannen att kontakta och spåra dom. Inga myndigheter gör detta, men har inte alla släktingar underättats, så godkänns inte bouppteckningen av skatteverket. Skrivs testamente ärver enbart de som är namngivna.