Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2012-02-24, 20:17
  #97
Medlem
Cohibas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av se_där...
Bortsett från att han är kreationist (och därmed galen i min bok) så är hans politik hur intressant som helst, men det hjälper inte då han fortfarande är kreationist...

En person som påstår sig stå i direktkontakt med Elvis är inte heller en lämplig president, oavsett hur hans politik ser ut i övrigt, av exakt samma anledning.

se_där, du är en vis och omdömesgill debattör -
Citera
2012-02-24, 20:29
  #98
Medlem
se_där...s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av doedskarpen
Jag kommer inte ihåg exakt var den kommer ifrån, men jag gillar hårtorksanalogin.

Person #1 är övertygad att hans hårtork talar med han, och berättar för han vad han ska göra. Den säger åt han att skänka pengar till fattiga och arbeta ideellt.

Person #2 är övertygad att hans hårtork talar med han, och berättar för han vad han ska göra. Den säger åt han att han ska skjuta alla personer som har på sig röda mössor.

Självklart är det bättre med person #1 än person #2, men problemet är inte vad deras hårtorkar säger, utan att dom lyssnar på sin jävla hårtork för att få råd om vad dom ska göra. Att vi sedan byter ut ordet "hårtork" mot "Jesus" eller "Gud" gör inte saken bättre.

Exakt, det är ett annat sätt att sammanfatta det hela på ett mycket enkelt sätt.
Citera
2012-02-24, 22:12
  #99
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av se_där...
Exakt, det är ett annat sätt att sammanfatta det hela på ett mycket enkelt sätt.

Som pragmatiker ser jag det precis tvärt om. Sätt gärna vilken idiot som helst på posten. Gör han rätt så är det bra. Resultatet räknas, inte andemeningen.
En tänkande människa som inte klarar av att prestera, är värdelös.

Ron Paul är en önskedröm, dvs... glöm temat. Kommer aldrig att hända. Makt-eliten i USA bestämmer. Demokratiska val i USA! ...ha!
__________________
Senast redigerad av ManManne 2012-02-24 kl. 22:15.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback