Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-12-31, 07:39
  #1
Medlem
symbicorts avatar
Har en blandrastik som är lite över 4 månader.
Det började med att hon spydde lite galla igår på morgonen,sen efter morgonpromenaden så ville hon inte äta mycket.
Hon matvägrade hela dagen och spydde slem ett par gånger.
Men på kvällen så tog jag en matsked och hinkade först in vatten i munnen på henne och då började hon dricka.Sen tog jag lite smör och tryckte in i gommen på henne och då tog det inte länge förren hon började äta.
Resten av kvällen var hon pigg och lekfull som hon brukar vara.

Inatt vaknade jag av att hon bara gick runt och inte visste var hon skulle sova och då hade hon skitit på golvet (löst) som hon inte har gjort på flera veckor.

Denna morgon så spydde hon upp gårdagens kvällsmat och hon ville inte äta när hon fick morgonmaten,endast lite smör och vatten åt hon.
Nu ligger hon och sover.

Hon har även blodöra nu eller vad det heter,men det lider hon inte av så det borde inte vara problemet.

Vad tror ni hon har för problem? det är inte det lättaste att få tag i någon veterinär nu.
Citera
2011-12-31, 09:07
  #2
Medlem
Xiztecs avatar
Jouröppet, försök någonstans här
http://www.katter.nu/sv/veterinarer.htm
Citera
2011-12-31, 09:29
  #3
Medlem
Hellioss avatar
Stor risk att valpen svalt nått som fastnat
Citera
2011-12-31, 09:32
  #4
Medlem
Att en valp kräks och har diarré kan vara så enkelt som en upprörd mage (magsjuka)

Dock är det värre för en valp, som fort blir uttorkad och får försämrat allmäntillstånd.

Vad som oroar mig i denna historien är att han kräktes upp kvällsmaten i morse, det tyder på en stillastående magsäck, och risken är stor för stopp i tarmen. Detta är livshotande, så jag skulle rekommendera dig att ringa runt tills du får tag på en veterinär.

Jag hoppas du har valpen försäkrad. Och att du har gott om bensin i bilen. Det finns djursjukhus öppna dygnet runt över hela landet, men beroende på var du bor så kan du ha en bit att åka.

Du hittar mängder med telefonnummer i första tråden under husdjur. Agrias telefonveterinär är nog det enklaste och billigaste.

Lycka till.
Citera
2011-12-31, 09:33
  #5
Medlem
Bara leta på nån vet verkar som något fastnat valpar trycker i sig div olämpligt.
Citera
2011-12-31, 09:39
  #6
Medlem
porterpottys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hellios
Stor risk att valpen svalt nått som fastnat

tänkte precis säga desamma, TS åk iväg till en VET. lika bra att ta de säkra före de osäkra
Citera
2011-12-31, 10:15
  #7
Medlem
Hitta.nu och sök på Veterinär i ditt område. Du hittar alltid någon som har jour.

Det låter som att valpen ätit något som gör att maten inte passerar, så ta dig till en veterinär omedelbums.
Citera
2011-12-31, 10:29
  #8
Medlem
DrJohnBWatsons avatar
Låter som magsjuka (om hon inte svalt något konstigt). Är det magsjuka är det viktigaste att hon får i henne vätska. Dricker hon kan hon matvägra ett par dagar utan problem.

Dricker hon inte, ta henne då till veterinären, för då kan hon snabbt få allvarlig vätskebrist.
Citera
2011-12-31, 10:42
  #9
Medlem
Låter som om nåt kan ha fastnat. En magsjuk hund äter inte alls, dvs att kvällsmaten intogs men kom upp är inget bra tecken. Veterinär direkt för att vara på den säkra sidan.
Citera
2011-12-31, 14:23
  #10
Medlem
symbicorts avatar
Hittade en veterinär som hade öppet och åkte dit.
Han visste inte varför hon hade spytt så mycket men hon fick ett par sprutor och vitaminer,svullnaden i öronen så var en allergisk reaktion.

Men hon har nog druckit ganska mycket nu och har även ätit litet,han trodde nog hon skulle klara sig nu och att hon inte har något olämpligt i magen eftersom hon har bajsat.
Men om det fortsätter så skall hon röntgas på måndag.

Hoppas på det bästa.
Citera
2011-12-31, 14:35
  #11
Medlem
Tack för uppdatering.

Skönt att höra att det verkar gå bra. En magsjuka är som sagt inte så allvarligt om dom får behålla vätska, men symptomen kan tyda på ett stopp i tarm, och bör alltid undersökas av veterinär, ett stopp som sitter illa kan skada tarmen och ge bukhinneinflammation, vilket ofta är livshotande.

Önskar dig ett gott nytt år.
Citera
2011-12-31, 16:26
  #12
Medlem
symbicorts avatar
Nu tror jag nog att hon är helt frisk
Tog en kort promenad med henne och efter det så har hon nog ätit som vanligt.
Hon har även fått tillbaka orken och busat på här så nu borde det nog vara okej.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback