Jag tycker man ska skippa årscykeln och bara räkna upp dagarna. Imorgon är dag 0. Sen kommer dag 1. Sen dag 2. O.s.v. till dag tusen och dag 13'000 o.s.v. Årscykeln var intressant för bönderna, men är inte längre viktig. Man kan lätt hålla reda på att det kommer att vara läge för skidåkning runt dag 30 och runt dag 400, om man nu skulle behöva planera det så långt fram i tiden. Måncykeln är ju helt tossig. Bort med den ur vår kalender!
Dygnscykeln är intressant av rent biologiska skäl: Vi mår bra av att sova en gång per dygn!
Jag tycker alltså inte att kalendern i länken är tillräckligt rationell. De håller fast vid två irrelevanta cykler. Och vill de alltså därför förskjuta dygnscykeln, så att solen till sist kommer att gå upp vid midnatt??? Katastrof! Vad spelar det för roll att Jorden har rört sig precis ett varv runt Solen? Helt nipprigt.
Och tänk om vi skulle få lite rationalitet inom bokföringsväsendet! idag är allt mystiskt baserat på årscykeln. Om du har inkomst 2:a halvåret 2011 och första halvåret 2012, så beskattas du lägre än om tolvmånadersanställningen varade januari-december samma år. Det förekommer inte något slags ekonomiskt argument för varför det borde vara så. Det är bara solguden Ra som spökar... Investeringsbeslut för mångmiljardbelopp baseras på detta! Med löpade dagskalender så försvinner den tramsiga illusion som orsakar denna nojiga irrationalitet.
Sånt trams som födelsedagar och nyår skulle elimineras. Folk skulle överhuvudtaget få en mer verklighetsanknuten och realistisk syn på tidens linjära flöde.
Apropå (blygsamma) kalenderändringar så hoppar Samoa över en dag nu:
http://www.svd.se/resor/samoa-skippa...er_6740743.svd