Den ursprungliga frågan har väl svaret att svenskarna är så totalt kulturellt inkompetenta att alla som är muslimska kaukasier är araber. Turkar, bosnier, albaner, pakistanier, berber, alla är "araber".
-----
Farsi är, till skillnad från arabiskan, ett indoeuropeiskt språk. Det tillhör den indoiranska gruppen, tillsammans med t.ex. hindi, urdu, pashto, sanskrit, zigenska, majarat, bengali och singalesiska.
Kurdiskan och ossetiskan är nära besläktade.
Det finns faktiskt en hel del ord i farsi som kan återfinnas i andra indoeuropeiska språk. Några exempel:
Do ("två") - dva (ryska) - two (engelska) - due (italienska)
Dokhtar ("flicka") - tochter (tyska) - dotter (svenska)
Madar ("moder") - mater (latin) - madre (spanska) - moder (svenska)
Pandsh ("fem") - penta (grekiska) - pandz (romani chib) - pendsch (kurdiska)
Det finns några persiska låneord i svenskan, bl.a. "tiger" och "sjal".
Det finns gott om arabiska inlåningar i farsi, men det gör inte farsin till ett afro-asiatiskt språk i den semitiska gruppen, vilket arabiska är, för den skull.
Lika lite som alla svenska inlåningar till finska gör finskan till ett indoeuropeiskt språk. Finskan är fennougrisk...
En utmärkt sajt om språk och deras ursprung och släktskap är
http://www.ethnologue.org