Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2007-10-30, 16:58
  #85
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sälklubbarn
Besökarna var alla under 1,60.

Klart man fattar att man med minst menar fåtaligast i det här fallet, men ändå...

Tänkte inte på det fan annars brukar jag hänga med .
Det funkar iofs och med ditt (?) förslag "minst antal" tycker jag att det inte direkt är något skriande behov av "färst".
Citera
2007-10-30, 17:01
  #86
Medlem
Sälklubbarns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av langaocb
Tänkte inte på det fan annars brukar jag hänga med .
Det funkar iofs och med ditt (?) förslag "minst antal" tycker jag att det inte direkt är något skriande behov av "färst".
Få, färre, fåtaligast?
Små, smärre, småskaligast?
Citera
2007-10-30, 17:04
  #87
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sälklubbarn
Små, smärre, småskaligast?

Hehe, fy på dig. Alla vet att det heter småttigast
Citera
2008-03-22, 16:45
  #88
Medlem
Patriarch Ks avatar
Återuppliva ordet "färst" i det svenska språket

Jag har under ett längre tag undrat hur man egentligen ska komparera ordet "få". Det man funderade på var det välkända Få - Färre - Färst, men färst lät så hemskt knasigt så jag visste inte om det gick att använda eller ej.
Nu har jag kollat upp det hela lite och det verkar som om ordet har använts för längesedan i det svenska språket men har numera försvunnit indirekt.
Det är helt legitimt att använda ordet färst vilket gjorde mig glad. Det är ett användbart ord och jag vill bara slänga fram en liten påminnelse här att återuppta det här ordet så att även svensson förstår vad man menar när man säger färst.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.j...1&viewAll=true

Det kanske upplevs som en onödig tråd och för att göra tråden lite mer matnyttig kan jag även passa på att säga att konjunktionerna "men" samt "och" kan användas utan problem efter punkt. Det är en långlivad myt att man inte kan använda dessa ord i början på en mening.

Hoppas någon lärde sig något nytt av det här
Citera
2008-03-22, 17:23
  #89
Medlem
Zwerchstands avatar
Färsking tillfogad. Återupplivar tråden som är störst först.

/Moderator
Citera
2008-03-22, 18:04
  #90
Medlem
Trädpojkes avatar
Jag är med på att återuppliva färst, skall använda det i nästa skrivningstillfälle på min utbildning på LTH och på så sätt göra världen så mycket bättre.
Citera
2009-12-23, 18:14
  #91
Medlem
Fickludds avatar
Bump.

När jag nyss var ute och skottade snö slog det mig att vi, med en bil, har mycket större yta att skotta än grannarna som har fler bilar. Grannen på ena sidan har två bilar och grannen på andra sidan har tre.

När jag kom in sa jag till fru Fickludd, som har engelska som modersmål, att 'har du tänkt på att vi, i jämförelse med grannarna, har mest att skotta men färst bilar?'.

Hon hade aldrig hört ordet färst tidigare men förstod ändå vad jag menade. Färst är ett bra ord, trots att det rödmarkeras som felaktigt i detta forum.
Citera
2009-12-23, 20:59
  #92
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fickludd
... Färst är ett bra ord, trots att det rödmarkeras som felaktigt i detta forum.
Är det inte webbläsarens stavningskontroll som rödmarkerar?

— I England har det varit snökaos, varför blir det på detta viset?
— Allt för få skottar.
Citera
2009-12-24, 03:56
  #93
Medlem
Fickludds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
Är det inte webbläsarens stavningskontroll som rödmarkerar?

Jo, så är det förstås.
Citera
2012-01-28, 17:18
  #94
Medlem
OG-lovers avatar
Hur komparerar man ordet "få"?

Som rubriken lyder. Få, färre, ?

Hittade här http://sv.wiktionary.org/wiki/Diskussion:f%C3%A5 men det hjälper inte så mycket tycker jag.

Mvh!
Citera
2012-01-28, 17:21
  #95
Medlem
kvistlacks avatar
färst

Används nog ganska sällan dock.
Citera
2012-01-28, 17:21
  #96
Medlem
Få, färre, minst alt. färst (används dock inte så ofta)


Googla istället för att göra en tråd här =)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback