Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-12-19, 23:33
  #877
Medlem
Tidsgests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Intressant tråd. Jag tycker det är intressant med alla dessa invandrarkritiska ynglingar som är så säkra på att de sitter inne på sanningen. Samtidigt som en majoritet av er "vet bäst" vägrar ni lyssna på vad någon av en annan åsikt väljer att föra fram. Utifrån detta ser jag två sanningar:
1. Ni som hånar Ullenhag har fel. Om detta är fallet är ni faktiskt är en handfull snubbar på FB som aldrig kommer att få resten av landet med er.
2. Ni som hånar Ullenhag har rätt. Om detta är fallet kommer ni få rätt med tiden. Om inte staten, medierna och judarna lyckas hålla allt hemligt...

Du förstår inte hur det hela fungerar märker jag. Det handlar inte om att någon håller en sanning eller dylikt hemlig utan att de helt enkelt förbjuder folk att tänka i banor som kan leda till sanningen. De önskvärda tankegångarna och argumenten slutar oftast med att man knåpar med några siffror i huvudet, funderar och därefter får det berättat för sig att det bara är farligt att tänka i dessa banor. Korten ligger uppvända på bordet - synliga för alla. Folk vågar bara inte att se åt deras håll. Du beter dig precis som åsiktspoliserna, etablissemanget och censurivrarna vill, du stämplar folk direkt som "ynglingar" på inga synliga premisser mer än att de är invandringskritiska - vilket är absurt. Det framgår tydligt att det snarare är tvärtom gällande den saken.

Den som anser sig osäker angående huruvida Ullenhag har rätt eller fel då det kommer till Myt 6 kan med fördel ta del av t.ex. detta material:

Citat:
"---Jaa, den alltför välbekanta ironin är att LNK, som konstateras i artikeln, ägs av familjen Bonnier, med bas i mitt hemland Sverige. Värt att nämna då är att Bonniers är judar själva. Bonnier är ett taget namn, familjen hette ursprungligen Hirschel. Inte bara är familjen Bonnier judar och de inte bara äger LNK utan de är den mest inflytelserika mediagruppen i Sverige och Finland.

Av de sju största dagstidningarna i Sverige, de sju med en daglig upplaga på över 100 000 ex, så äger Bonnierfamiljen fyra: Dagens Nyheter, Expressen, Sydsvenska Dagbladet och Dagens Industri. Den största av de privata TV-kanalerna i Sverige är TV4. Bonnierfamiljen äger direkt 21,6 % av TV4 och genom sitt ägande i det finskbaserade Alma Mediabolaget innehar de ytterligare 23,4 %, totalt 45 %, och en virtuell kontroll. Som chef för TV4 finner vi den judiske Jan Scherman. Genom Alma Media kontrollerar Bonnier också MTV3, den mest populära kanalen i Finland med 39,1 % av den totala tittartiden (2001) och SubTV, den tredje största kommersiella TV-kanalen i Finland, med i första hand ungdomar som måltavla.

Apropå Finland så äger Bonnier också 23 % av MTV i landet och kontrollerar också det ledande dagliga Iltalehti och Kauppalehti, Finlands största mediaföretag med en upplaga på 85 000 ex per dag. Bonnier kontrollerar också tryckeriet Lehdentekijät, som producerar 40 regelbundet utkommande tidskrifter i Finland. Förutom att de äger fem regionala tidningar, 15 lokaltidningar och nio gratistidningar bara i Finland. De kontrollerar ytterligare Baltic News Service, den ledande nyhetsbyrån i den baltiska regionen, och förser världen med nyheter om Östersjön med en touch av Bonnier.

Förutom Bonnierfamiljen i Sverige finns den judiske Peter Hjörne (Kaplan), ägare och chef för Göteborgs-Posten (GP), den fjärde största tidningen i Sverige med en upplaga på 253 700 ex och som når 600 000 läsare dagligen. GP är dessutom den enda tidningen i Sveriges andra stad Göteborg. Hjörne är även ägare till två lokala tidningar, Bohuslänningen (32 400 ex) och Strömstads Tidning (5 200 ex), båda distribuerade i Sveriges nordvästra kustområde. Dessutom kontrollerar han 22 % av Liberala tidningars konsortium och därmed Nerikes Allehanda (den åttonde största tidningen i Sverige med en upplaga på 66 300 ex), Motala tidning/Vadstena tidning (12 800 ex), Bergslagsposten (10 600 ex) och Nya Ludvika tidning (9 500 ex). Slutligen innehar han också 9 % av Hallandsposten (31 000 ex).

Hjörne är en del av det gamla judiska etablissemanget i Göteborg och har sitt sätt att påverka de ofrälse i den staden. Till exempel, när juden Steven Spielbergs film Schindlers List nådde biograferna betalade Hjörne personligen för att alla högskolestudenter skulle kunna se den. Bonnierfamiljen äger 30 % och Hjörne äger 10 % av Tidningarnas Telegrambyrå, den huvudsakliga nyhetskällan för ickelokala nyheter i de flesta mindre tidningarna i Sverige.

Den största tidningen i Sverige är Aftonbladet, gemensamt ägd av Svenska Labour Union och det norska Schibstedtföretaget. Chefredaktör är judinnan Helle Klein, barnbarn till den förre rabbinen i Stockholm, Gottlieb Klein. Hennes far, Ernst Klein, är en inflytelserik man i svensk media också. 1990-1999 var han chefredaktör för Östgötakorrespondenten, den nionde största tidningen i Sverige och nu sitter han i dess styrelse. Han är dessutom ordförande i Svensk Presshistorisk Förening. Förutom Klein är där flera judiska personer som arbetar på Aftonbladet.---"

http://www.nyapolitiken.biz/int_poli...nflytande.html

Hjörne är en intressant figur, vi har alltså medlem ur en urgammal judisk prästsläkt som högste opionisbildare i Sveriges näst största stad som mer än gärna tar ur egen ficka för att "lära" barnen vilka brott deras ras begick (varför skulle rimligtvis annars svenskar skämmas för tyskarnas agerande under kriget?) gentemot hans eget folk. Judar bedriver konstant ett propagandaarbete, både för att skydda sig själva från stegrande etnisk nationalism i de länder de lyckats slå klorna i och parasitera på men också för att förverkliga den djupt judiskt messianska drömmen om "One World", där alla olika folk på jorden har "accepterat" judens agenda som den rätta och rättat sig efter den, vilket betyder att ett globalt Brasilienrasblandat kaos är allt som finns kvar.

Citat:
"---The objective of the globalists is to destroy rooted, traditional cultures to create a uniform world. This aspiration to unity was expressed by the Hasidic philosopher Martin Buber, who does not appear to realize that he is giving us an exact definition of totalitarianism: “Everywhere,” he writes, “one will find [in Judaism] the aspiration towards unity. Towards unity within the individual. Towards unity between the divided members of the people, and between the nations. Towards the unity of man and all living things, towards the unity of God and of the world” (Judaïsme, 1982, p. 35). To arrive to this perfect world, it is thus necessary to mix, crush, dissolve all national resistances and ethnic or religious identities. “Unity” can be created only from human powder and the residues of great civilizations, and in this enterprise of destroying traditional civilizations, immigration plays a crucial role. The doctrines of “human rights” are here a weapon of war of a terrible effectiveness.---"
http://www.toqonline.com/blog/herve-ryssen-part-2/

Citat:
"Det är ingen nyhet att de svenska judarna genom många olika kanaler bedriver ett lobbyarbete för Israels sak."

"Vi måste kämpa för och försvara Israel med alla de medel som står till vårt förfogande."

- Willy Salomon, vice ordförande i Stockholms Judiska Församling, i tidskriften Judisk Krönika, nr.4-5/1988, sid. 36 och 37.

Ovan nämnda beskrivning av judisk mediadominans i Sverige är dock bara en ögonblicksbild, den kommer att förändras men strukturen kommer alltid att bestå. Judar på de högsta positionerna. Vi avrundar med några korta citat från Hjörnes (j) och Shermans (j) kusiner från andra sidan Atlanten.

Citat:
"Four of the largest five entertainment giants are now run or owned by Jews. Murdoch's News Corp (at number four) is the only gentile holdout -- however Rupert is as pro-Israel as any Jew, probably more so."

-- Los Angeles Jewish Times, 'Yes, Virginia, Jews Do Control the Media,' Oct. 29-Nov. 11, 1999, p. 14.


"Time-Warner, Disney, Viacom-CBS, News Corporation and Universal rule the entertainment world in a way that the old Hollywood studio chiefs only dreamed of. And, after all the deals and buyouts, four of the five are run by Jews. We're back to where we started, bigger than ever."

-- Jewish Week, 9-17-1999, 12.
__________________
Senast redigerad av Tidsgest 2011-12-19 kl. 23:42.
2011-12-19, 23:34
  #878
Medlem
Ettan^s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ezzelino
Men du behöver ju inte knåpa ihop en massa halmgubbar och sedan tumla omkring med dem så vi hamnar offtopic. Har du inga synpunkter alls på firma Bonnier-Alliansen? Har de eller har de inte ett stort ansvar för den nu förda havererade utomeuropeiska massinvandringspolitiken, som kommer att skapa oändligt mycket mer elände under de kommande åren i Sverige?
Har du fungerande länkar till dessa artiklar?
2011-12-19, 23:34
  #879
Medlem
LouizCyphers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av NoEasyWayOut
Landsförädarna är inte bildade nog att begripa att svensk industri och export är vad som fyller deras feta oförtjänta plånböcker. Med Sveriges skatteklimat och med det utförsäljning av företag så går snart även Volvo i graven. När det sker så lär vi se en utveckling ala Detroit av Göteborg.

Så länge landsförädarna får sin garanterade pension så skiter dom i vilket.


Du låter sjukt påläst. Synd att du som sitter inne på sanningen måste titta blint på de obildade när de begår dessa hemska handlingar. Om du vill ha en protektionistisk politik så kan jag rekommendera dig att flytta till Nordkorea, det landet är sjukt populärt i alla avseenden. Ta en examen och låt hjärnan växa klart så ska du inse att världen inte är lika stort som pojkrummet.
2011-12-19, 23:35
  #880
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Olika mindre frågor kan diskuteras och resonemang kan föras om exakt vilka siffror som är de korrekta, i slutändan är dock det relevanta i min mening om man väljer att stå upp för människors mänskliga rättighet till fri rörlighet eller inte.

Den normalbegåvade västerlänningen vill helt enkelt inte att miljontals odugliga, brottsbenägna och ej läskunniga afrikaner och araber fritt rör sig mot den civiliserade världen. Det blir för kostsamt.
2011-12-19, 23:37
  #881
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ettan^
Har du fungerande länkar till dessa artiklar?

Nej, jag kopierade UrbanWarfares inlägg, som han reproducerade i tråden. Du får googla själv om någon länk inte fungerar. Jag läste artiklarna när inlägget först skrevs.
2011-12-19, 23:37
  #882
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
Det har var riktigt intressant! Har du källa på detta?

Om det stämmer att släktingar och vänner till politikerna äger och driver invandrarförläggningar, ja att hela invandrarindustrin är genomsyrad av korruption och nepotism upp i regeringsnivå (vilket absolut inte förvånar mig på något sätt) då skall detta ut till allmänheten!!
Skicka mig ett pm så gräver vi djupare i detta!

Tänk på, all ni bröder och systrar här på FB, att vi börjar på allvar bli en motståndare till etablissemanget, de och då talar jag om journalist- och mediaeliten samt politikerna börjar bli rent ut sagt rädda för vilket frihetsforum Flashback har blivit ( se på Ullenhag!).

Flashback är ljuset i mörkret!!

Faktiskt samma vänner och släktingar som äger de olika "fas 3 företagen" där ägaren får 5000:-/arbetslös som sysselsätts med idioti under obligatoriska och förnedrande grundlagsstridiga omständigheter. Det hela kontrolleras av Försäkringskassan och AF som är dagens Gestapo. Fy fan. Orwell vrider sig i sin grav.
2011-12-19, 23:38
  #883
Medlem
Condottieris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Olika mindre frågor kan diskuteras och resonemang kan föras om exakt vilka siffror som är de korrekta, i slutändan är dock det relevanta i min mening om man väljer att stå upp för människors mänskliga rättighet till fri rörlighet eller inte.
Ska det fetmarkerade påståendet tolkas som att du inte har uppfattat att omkring 99.9% är av diametralt motsatt ståndpunkt som dig samt har genomskådat din och det övriga judiska och judelismande löskets groteska propagandalögner som direkt syftar till att utplåna det svenska folket? Ditt korkade jävla punghuvud.
__________________
Senast redigerad av Condottieri 2011-12-19 kl. 23:42.
2011-12-19, 23:38
  #884
Medlem
kakburks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LouizCypher
Du låter sjukt påläst. Synd att du som sitter inne på sanningen måste titta blint på de obildade när de begår dessa hemska handlingar. Om du vill ha en protektionistisk politik så kan jag rekommendera dig att flytta till Nordkorea, det landet är sjukt populärt i alla avseenden. Ta en examen och låt hjärnan växa klart så ska du inse att världen inte är lika stort som pojkrummet.
Såå...om man vill ha mindre kostsam invandring och stötta svensk industri istället så hamnar man i....Nordkorea?
Finns det inga mellanting?
2011-12-19, 23:38
  #885
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varnagel
Det är inte "människovidrigt" att deportera afrikaner och sätta dem i läger tills det praktiska har lösts. Det är bara sunt förnuft och en självklarhet för varje sund icke-afrikansk nation. Problemet är att judarna inte vill låta några vita nationer göra samma sak.

Ett tips är att använda motdebattörers språkbruk för att enklare få dem att ta emot det du skriver, vilket jag gjorde
2011-12-19, 23:39
  #886
Medlem
epic-norrmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Olika mindre frågor kan diskuteras och resonemang kan föras om exakt vilka siffror som är de korrekta, i slutändan är dock det relevanta i min mening om man väljer att stå upp för människors mänskliga rättighet till fri rörlighet eller inte.

Fri rörlighet innebär väl inte att man kan stanna på ett ställe permanent och leva på bidrag och få sina religiösa byggnader byggda på andra människors mark?
Mänskliga rättigheter säger du?
Finns det olika människor?

Det politikerna sysslar med är folkmord!

Folkmordskomvetionen Säger följande:

(a) Döda medlemmar av gruppen.

(b) Förorsaka allvarlig kroppslig eller mental skada på medlemmar av gruppen. (våldtäkt/misshandel/mord?)

(c) Avsiktligt skapa sådana levnadsförhållanden för gruppen som förmodas åstadkomma dess fysiska utrotning i sin helhet eller i delar.

(d) Införa åtgärder som förhindrar födslar inom gruppen. (betala skatt eller gå på bidrag?)

(e) Tvångsvis överföra barn från gruppen till en annan grupp. (tvångsintegrering?)

Du verkar inte ens vilja göra en ansatts till att förstå problemet ifråga.
2011-12-19, 23:39
  #887
Medlem
Grisbrottarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tenacious
Precis som påpekas på regeringens hemsida, så räknar du ihop siffrorna med en förutfattad mening i bakhuvudet - nämligen att den som har föräldrar från ett annat land aldrig kan födas som svensk.

Om det är din åsikt, så är det istället den vi bör diskutera - snarare än att vända på begreppen för att få statistiken att tjäna våra syften.
Nej! Det här är inget du kan sluta dig till från min avstämning av Ulvenhags påståenden gentemot SCB:s rådata om utlandsfödda i Sverige https://www.flashback.org/p34636586#p34636586
Så du måste antingen ha läst dåligt eller ha en förutfattad mening om mina åsikter om andra och tredje generationens invandrare, som det kallas. Jag vet (till skillnad från dig) vilken åsikt jag har om svenskfödda med utländska föräldrar, och kan därför enkelt säga att du har fel.
En möjlighet är att du inte riktigt förstår att Sverige fylls på med utlandsfödda hela tiden, och att dessa då blir fler och fler, och kommer att utgöra en större andel eftersom de är utlandsfödda hela livet.

När det sedan gäller svenskfödda med utländska föräldrar, så blir dessa förstås "svenskar" i olika utsträckning beroende på omständigheterna.

Växer man upp i en kulturell enklav i Sverige, är det svårare att bli svensk, särskilt om man har båda föräldrarna från ett och samma land. I vissa förorter i våra större städer har den uppväxande svenskfödda generationen inga möjligheter att lära sig svenska ordentligt, och kommunicerar därför med varandra på sitt modersmål.
På samma sätt blir barn till två svenska föräldrar i t.ex. Kina eller Saudiarabien inte kineser eller araber, eftersom utlänningar där ännu lever isolerade från den lokala kulturen och har svårt att accepteras och assimileras. Betydligt lättare är det för barn till svenska föräldrar i t.ex. Tyskland eller Norge att växa upp att bli tyskar eller norrmän, eftersom de kulturellt står närmare lokalbefolkningen där.

De finska barn jag växte upp med på 70-talet pratade visserligen finska med varandra och var dessutom lestadianer. De var kulturellt rätt isolerade från oss svenskar, men kunde inte fortsätta leva som finnar, eftersom de var så få - högst tio familjer på tio mils radie. Dessutom hade de alla möjligheter i världen att lära sig god svenska i skolan och av svenska kompisar. De är nu uppvuxna och gifta med svenskor och lika svenska till sättet som någon annan svensk i grannskapet. Om de vill kalla sig svenska, så gärna för mig, men kanske har de kvar en känsla av att vara finnar ändå. Deras barn blir förstås svenska.

Dagens invandrare från MENA förblir ofta oassimilerade i etniska enklaver, och har ofta varken möjlighet eller vilja att bli svenskar, utan kallar sig t o m själva för något annat än svenskar.

Så svenskfödda med utländska föräldrar blir inte automatiskt svenskar, men kan mycket väl bli det om de vill och om de slipper leva i kulturella enklaver i förorterna. Svensk invandringspolitik idag är utformad på ett sådant sätt, att majoriteten av invandrares barn inte har reell möjlighet att bli svenskar.
2011-12-19, 23:40
  #888
Medlem
Ezzelinos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Olika mindre frågor kan diskuteras och resonemang kan föras om exakt vilka siffror som är de korrekta, i slutändan är dock det relevanta i min mening om man väljer att stå upp för människors mänskliga rättighet till fri rörlighet eller inte.

Vill du så som varande en liberal jude tillerkänna svarta afrikaner den påstådda "mänskliga rättigheten" när "Israel" är deras slutdestination, bör de åtnjuta den "fria rörligheten" eller inte?
Eller tycker du att "Israels" regering gör rätt?

Lägg märke till hur den statsterroristiska, kroniskt krigshetsande ockupationsentitetens inrikesminister Eli Yishai enligt Jerusalem Post motiverar beslutet att sätta 50.000 papperslösa svarta flyktingar i koncentrationsläger i avvaktan på att de ska deporteras till de länder de flydde från. De svarta är "infiltratörer", de "utgör ett existentiellt hot mot Israel", han lovar att "försvara den judiska majoriteten":

http://www.jpost.com/NationalNews/Ar...aspx?id=248630

Citat:
"---Their presence "is an existential threat" to the State of Israel, he asserted, vowing to "defend the Jewish majority." The interior minister added, "Each and every one of them will return to their countries."

The statements come as the government is advancing the construction of a detention center in the South to house asylum seekers and infiltrators and construction of a border fence along the Egyptian border is being accelerated.---"

Genusforskaren Svenne Banan och hans sambo fil.kand. i känsloreaktioner Åsa Kiwi skulle säkert bli häpna om de läste om detta när de över sin frukostlatte bläddrar igenom sina kvalitetsmässigt överlag rätt usla judiskägda tidningar, Dagens Nyheter, Sydsvenska Dagbladet, Göteborgsposten. Tack vare de ansvarsfulla mediacheferna slipper Svenne och Åsa dock att sätta croissanten i halsen. "Om detta må vi inte berätta", som en annan statlig politisk propagandainstitution, Forum för Levande Indoktrinering, brukar uttrycka det.

Men vänta bara och se vad kommer att skrivas i dessa tidningar om låt säga Italien väljer att utvisa några hundra av de heroinimporterande och heroinlangande senegalesiska "gatuförsäljare" som det landet invaderats av...

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback