Citat:
Ursprungligen postat av Knulle
Mazda 323 är ett mycket het tips..
Bilar som bara går och går, billiga delar, drar lite soppa osv.. Välj en innan 87-88 så slipper du kat... Fan så mycket bättre än en jävla opel och ford (oavsett vad buiko säger)..
Jag har faktiskt ägt en Mazda 323 en gång i tiden.

Det var en 83:a kombi. (LZK 302 ,skrotad 1998) Jag köpte den för ca 5000:-. Motorolja fick jag fylla på vid varje tankning. Bensintanken läckte som ett såll. Jag försökte förgäves att täta tanken med nån slags apskit jag köpt, men det lyckades inte. Jag minns mycket väl hur historien med LZK 302 slutade. Jag skulle köra hem mitt i natten. Mitt i korsningen vid parkeringshuset i Skärholmen började oljelampan att lysa och motorn dog. Jag försökte starta igen och då hördes ett hemskt ljud. Det lät ungefär som "SKRROJNK". Först trodde jag att startmotorn pajat. När jag nästa dag, efter att ha fått bilen hembogserad, försökte dra runt motorn ,så gick det inte.

Motorn hade skurit troligtvis pga oljebrist. Jag satte ut eländet på annons i gula tidningen under rubriken "bortskänkes". Det kom två typer i en gammal merca och bogserade bort 323:an och sen dess har jag inte sett den.

Visst alla 323 är kanske inte som min var, men jag skulle hellre lägga mina pengar på nån tysk eller svensk bil.