2011-12-20, 02:04
  #385
Medlem
DigGaNs avatar
Skrev ett inlägg om avslöjandet på Riktiga Nyheter och ett par extra frågor + svar från Stig-Britt är inkluderade
http://riktiganyheter.se/2011/12/anv...gen-ar-terjad/
Citera
2011-12-20, 02:05
  #386
Medlem
Jag älskar att Stig-Britt valde att lägga upp sina "findings" här på FB när han säkerligen hade kunnat sälja dem dyrt till expressen/aftonbladet. Härmed nominerar jag Stig-Britt till årets flashbackare!
Citera
2011-12-20, 02:05
  #387
Medlem
Hegamons avatar
Kungligt utfört arbete av Stig-Britt. Skulle vara kul om våra vänner på Aftonbladet kunde använda sig av det geniala uttrycket terja i samma mening som Mille imorgon. Sammantaget är båda bildbluffarna en historia med ett stort episkt djup.
__________________
Senast redigerad av Hegamon 2011-12-20 kl. 02:09.
Citera
2011-12-20, 02:10
  #388
Medlem
MrVisstos avatar
*golfapplåderar* Stig-Britt! Du kommer bli lika omtyckt i folkhemmen som Åsa-Nisse, som f.öv. också har ett väldigt transvestit-doftande namn!



Kan inte juggen bakom bilderna sättas dit för typ högförräderi eller något?
Citera
2011-12-20, 02:14
  #389
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DigGaN
Skrev ett inlägg om avslöjandet på Riktiga Nyheter och ett par extra frågor + svar från Stig-Britt är inkluderade
http://riktiganyheter.se/2011/12/anv...gen-ar-terjad/

Väldigt intressant intervju med Stig-Britt! Tack Sjysst blogg med bra upplägg.
__________________
Senast redigerad av Akvamarin 2011-12-20 kl. 02:23.
Citera
2011-12-20, 02:17
  #390
Medlem
SlurpareNs avatar
Stig-britt som kommer att få luncha på slottet nästa gång?
Citera
2011-12-20, 02:18
  #391
Medlem
UncleHarveys avatar
Mille har väl konsekvent undvikit att säga att det är Kungen och bara sagt att det är "den högste"? Antagligen för att när bilderna bevisas vara falska kunna säga att han aldrig sagt att det är kungen. Undrar om han kommer undan med det eller kan han åka dit för förtal?
Citera
2011-12-20, 02:23
  #392
Medlem
Grisbrottarens avatar
Snyggt jobbat, Stig-Britt! Flashback går från klarhet till klarhet.

Tyckte själv att kragen eller det vita partiet under hakan på knugens vänstra sida såg skumt ut i skärningen. För att nu inte nämna linjen på andra sidan.

Carl-Gustavs ära och monarkin i Sverige är räddade, och skitsnacket kan läggas till handlingarna som en konspiration.
Härmed nomineras Flashback och Stig-Britt till Nordstjärneorden.
Citera
2011-12-20, 02:25
  #393
Medlem
Expressen kommer garanterat att skriva om detta. De har kört artikel efter artikel om denna bild och har antagligen betalat stora pengar för att få publicera den -- pengar som de måste tjäna in.

Historien har ju så smått börja rinna ut i sanden eftersom det hela tiden stått ord mot ord (Markovic säger att bilden är äkta, andra säger att den är falsk, men ingen presenterar några obevekliga bevis).

Genom detta avslöjande för storyn plötsligt nytt bränsle och Expressen kan sälja mer tidningar och få mer reklamintäkter från webben. De kan intervjua Markovic igen (som kommer komma med underhållande och uppenbart lögnaktiga ursäkter). De kan intervjua hovet igen (som kommer säga "vad var det vi sa?"). De kan till och med intervjua bildanalysföretagen som missade källan till manipulationen och ens inte med säkerhet kunde säga att ansiktet var inklippt. Och nu hårddrar jag det kanske, men analysföretagens inkompetens skulle t.o.m. kunna få juridiska konsekvenser på sikt, i den mån denna typ av företag expertvittnar i domstol i allvarligare fall. I vilket fall lär dessa företags kundkrets kanske inte explodera efter detta avslöjande. Det var smart av det ena analysföretaget att inte gå ut med sitt namn.

Det vore oansvarigt av Expressen att inte ta upp allt detta, både ur journalistisk och ekonomisk synpunkt. Så de gnuggar nog händerna nu.
Citera
2011-12-20, 02:26
  #394
Medlem
rotten_88s avatar
Man blir nästan lite stolt. Exceptionellt arbete!

Hur fan har den där juggen tänkt egentligen? Fattade han inte att bilden skulle granskas som bara fan? Jävligt korkat agerat, i motsats till i Terjefallet rådde det ju omfattande misstankar redan från början.
Citera
2011-12-20, 02:28
  #395
Medlem
Jessicaffss avatar
det syns ju en ganska klar linje under kungen huvud vid hans kostym och till vänster om kungens huvud vid axeln. Vart skulle dom "störrningarna" eller sträcken komma ifrån? Dom går inte genom hela bilden som det skulle göra vid en riktigt defekt av bilden.

Dessutom är inte kungens ögon ens i riktning mot tjejerna vilket man får anta att det hade varit om bilden var äkta. Ögonen tittar helt åt vänster mot väggen snarare än snett framåt mot tjejerna.

Känns som det är Mille själv som klistrat ihop bilden hemma i sitt paint program.

Bra jobbat Stig-britt med att slå in spiken i kistan!
__________________
Senast redigerad av Jessicaffs 2011-12-20 kl. 02:36.
Citera
2011-12-20, 02:30
  #396
Medlem
SvinetPetssons avatar
Stig-Britt borde få Nobelpriset i Internet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in