Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-12-06, 23:15
  #1
Medlem
pingu-walters avatar
Detta kommer bli som en sammanfattning av mina tidigare inlägg och tankar. Jag kommer ta upp saker och information som många verkar ha missat eller ignorerat.

Hej, de senaste åren så har jag bemöts av en fördomsfull ignorans och rädsla för rasister och vad det är. Här på forumet och i verkligheten. På forumet har det förekommit falsk ryktesspridningar, indoktrinering och hat, inte minst i tidningsartiklar påvisas denna okunskap. Det verkar oklart för vissa individer att skapa sig själv en vida verklighetsuppfattning och det är dels en anledning till varför jag skapar den här tråden. Jag vill nu att du ska läsa denna tråd så okritiskt du själv tillåter och se de positiva och sanningsenliga i det jag tar upp i texten istället för att förblindas av ditt kritiska tänkande, hat eller av dina fördomar för då kommer du förhoppningsvis få en annan bild än du har nu. Innan du börjar kommentera så var snäll och läs allt jag skrivet.

Vad är en rasist?
En rasist är en person som delar in människor i ett hierarkiskt system av raser. Där vissa raser ibland tillskrivs moralisk rätt över andra men det är inte det som är avgörande. En rasist är således inte en person som kritiserar en kultur eller ett samhälles struktur. En rasist är heller inte att förknippa med en rasdiskriminerande person eller främlingsfientlig person. Vad gäller rasistiska organisationer så har jag inte ens lyckats hitta några Svenska sådana på nätet. Fyll gärna på dem i tråden om du hittar.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Rasism

Vad är en nazist (nationalsocialist)?
En nazist är en person som i grunden har en föreställning om att folket, nationen har högre värde i förhållande till den enskilde. En nazist har uppfattningen att folket är en ras och att främmande raser ska avvisas.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Nazism

Vad är främlingsfientlighet?
Det korrekta begreppet att använda i de flesta sammanhang är således inte rasist eller nazist utan främlingsfientlig person. En främlingsfientlig person visar avståndstagande eller fientlighet mot främlingar, grundat på kulturella skäl.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Fr%C3%A4mlingsfientlighet

Vad är en invandrare?
En invandrare är en person som emigrerar till ett främmande land och vistas eller bor där. I Sverige behöver en invandrare inte betala skatt men får gratis sjukvård och ofta bidrag i form av socialersättning (socialbidrag). Det uppskattas finnas över en miljon invandrare i Sverige, inte inräknat de invandrare som föds i landet.
https://www.flashback.org/t763787
http://www.zaramis.nu/blog/2005/07/h...ntligen-i.html

Var är en muslim?
En religiöst bunden person som utövar sin tro på olika sätt. En muslim måste enligt islam följa koranen och profeten muhammed ord. I Sverige uppskattas det finnas runt en halv miljon muslimer. Muslimer betraktas som en minoritet i Sverige.
https://www.flashback.org/t1701884
http://pewforum.org/The-Future-of-th...opulation.aspx


Vad är islam?
Islam är en religion som utövas i många muslimska kulturer. För att leva ett korrekt liv enligt islam skall människan följa Allahs lagar och regler beskrivna i Koranen. Profeten Muhammed anses ha levt ett helt felfritt liv, och allt han sade eller gjorde blir därför av yttersta intresse. Hans tankar och gärningar finns samlade i de s.k. haditherna.
Eftersom både Allah och Muhammed betraktas som ofelbara är det omöjligt att kritisera eller ifrågasätta innehållet i Koranen eller haditherna, vilket då kan anses som hädelse och bestraffas hårt i många muslimska länder.
http://www.islamguiden.com/familj1.shtml
http://skafferigodis.blogspot.com/

Nu har du förhoppningsvis en bredare vetskap än du hade tidigare och har därför tillåtelse att läsa resten av min text. Alla troll kommer bli rapporterade för brott mot 0.09

Vad vi kan sammanfatta av det här är således att det finns några rasister och nazister i Sverige men att de till synes är så få att de närmast är obefintliga. Vad som däremot finns är personer som utnyttjar en rädsla att förknippas med rasister. Denna rädsla bygger på fördomar gentemot rasister. Jag sett många använda ordet rasist som skällsord för att (möjligen omedvetet) utöva skrämselpropaganda mot gemene part. Vad jag tror detta beror/bygger på är komplext men inte svårt att sätta fingret på.

Den indoktrinering som media framkallar idag och som sker är inte småskalig utan verkar till synes framkalla denna rädsla för att bli kallad rasist. Det klingar illa. Detta utnyttjas till fullo och individer kan i ren ilska av fördomar spy ut sig att en annan grupp individer är rasister i brist på argument, utan att veta vad en rasist egentligen är, vad gruppen av dessa individer egentligen står för eller vad den enskilde individen står för. Denne vill bara smutskasta den andra parten. Det är en systematik av falska ryktesspridningar som utan konsekvenser tillåts och förekommer i/och accepteras av samhället.

Ett till problem är medias storhet i sig och blandningen av denna rädsla att bli utfryst, utstött eller till och med misshandlad. Om det står i tidningen att till exempel en politiker är rasist, så finns det faktiskt folk som tror på det. Varför smutskastar media då människor och grupper (t.o.m politiska partier) och varför tror folk på detta? Media lever på uppmärksamhet och vill tjäna pengar precis som alla andra företag, alltså föreligger det i deras intresse att konstant ligga på gränsen för vad som faktiskt är sant, de använder metoder att vinkla fakta för att behaga en målgrupp, och det blir lätt för målgruppen att tolka resultatet av vinklingen precis hur de vill. Media vill ge dig den information du vill höra/blir provocerad av helt enkelt.
https://www.flashback.org/t1717806


Jag är inte nazist och jag ser att alla människor har samma värde men jag är främlingsfientlig. Varför? Jo, jag har inget emot invandrare, men enligt mig borde invandringen regleras, att inte släppa in våldsbrottslingar i landet borde säga sig självt vara en självklarhet. Sedan att slösa så stora resurser som vi faktiskt gör på de som kommer hit är heller inte bra, då de borde vara en tillgång och inte en förlust. Många invandrare kan utnyttja detta system vi har. Bidrag är heller ingen lösning på detta problemet, en lösning är att sätta krav på de som vill flytta hit. Precis som regeringen ställer krav på oss vanliga medborgare, krav på utbildning, brottsregister och kunskaper i Svenska. Jag gillar andra kulturer och vill jag se dem så åker jag till dessa länder men den kultur och religion som på sistone har tagit över mer och mer i detta, enligt regeringen, mångkulturella land gillar jag inte. Jag anser att Sveriges kultur ska bevaras och inte fördärvas. Svenskar förtjänar också att ha en egen kultur precis som alla andra länder.
https://www.flashback.org/t1730142

Jag tycker att alla är lika värda sonika ska alltså alla ha rätten att ha sin egen åsikt. Rasister, kommunister, nazister, feminister, religiösa och så vidare har alla rätt till sin åsikt och borde ha rätt att uttrycka dem också. Jag anser således att lagar som hets mot folkgrupp, diskriminering och liknande lagar följaktligen är överflödiga och borde avskaffas. Eftersom jag anser att det inte finns några folkgrupper så borde lagarna alltså vara ogiltiga. Fördomar finns däremot, alla har fördomar och använder dem när de talar om olika partier, muslimer, invandrare, vita, svarta och andra ”folkgrupper”. Men alla är ju individer, så varför får vissa delas in i folkgrupper och andra inte? Om något så borde du kunna dömas för hets mot folkgrupp vid alla tillfälle. Vad gör det mindre olagligt att döma ut alla svenskar för att vara fega och finniga, vad gör det mer olagligt att säga att alla svarta luktar getost? Lagen i sig är löjlig då du faktiskt talar om en icke-existerande person eller grupp och det går inte att definiera just vilka individer du förolämpar i gruppen. Skrota lagen då vi redan har lagar som verkar vid förtal och hot. Och ska lagen vara kvar så borde den gälla alla folkgrupper och inte bara rikta sig mot ett håll. Vem skyddar de vita för hat? Alla borde ha samma rättigheter och skydd.
https://www.flashback.org/t1729904
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/20080567.htm
http://sv.wikipedia.org/wiki/Hets_mot_folkgrupp

Kan tillägga att jag självklart tycker det är fel att förolämpa folk och sprida falska rykten, jag tycker inte nazister och kommunister har rätt men de har rätt i att ha sin åsikt. Sen så tycker jag att alla kan anser som rasister i den mening att alla nog anser att det finns olika raser innerst inne, sen hur många som tycker att raserna har olika värde får personen stå för själv.

Definition av ras.
Ras är en grupp individer inom en djurart som kännetecknas av vissa gemensamma ärftliga egenskaper. Människan är ett djur. Svarta föds som svarta människor, vita föds som vita människor. Sen att det endast är utseendet som skiljer och inga (få?) genetiska egenskaper har ingen betydelse. Dock så blir alla kineser Bruce Lee. (ironi)

Trådar ang. invandring, mångkultur och ojämställd problematik.
https://www.flashback.org/p34147480
https://www.flashback.org/p34107446
http://avpixlat.info/2011/12/06/kvin...ngforlaggning/


Fyll gärna på med information som jag kan ha missat och utveckla gärna min info. Håller du med mina resonemang? Om inte, varför? Motivera dina svar och håll god ton. Till mod: Var inte säker på om I&I var bäst eller Juridik? (eftersom jag tar upp invandring och, enligt mig, dåliga reglementen)
__________________
Senast redigerad av pingu-walter 2011-12-06 kl. 23:25.
Citera
2011-12-06, 23:35
  #2
Medlem
Svenskarnas parti är väl rasistiskt? De vill väl att bara etniska svenskar ska få vara medborgare.
Citera
2011-12-06, 23:40
  #3
Medlem
pingu-walters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
Svenskarnas parti är väl rasistiskt? De vill väl att bara etniska svenskar ska få vara medborgare.
Nej, då är det nazistiskt. Har du ens tagit dig tiden att läsa min text?
Citera
2011-12-06, 23:44
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pingu-walter
Nej, då är det nazistiskt. Har du ens tagit dig tiden att läsa min text?
Fel av mig. Och nej jag orkade faktiskt inte läsa hela nu. Kanske gör det imorgon. Sorry

Vad det gäller främlingsfientligheten har jag dock en liten tanke. Jag har svårt att se det som främlingsfientligt om det är en (eller några) specifika kulturer man inte gillar. Främlingsfientlighet är för mig mer när man i allmänhet är emot andra kulturer.
Citera
2011-12-07, 00:04
  #5
Avstängd
AdamGustafssons avatar
Du gör en Skogsvatte ser jag.
https://www.flashback.org/t1380168
En av mina favoriter!

OnT: Att vara främlingsfientlig betyder inte att man är rasist. Endast i media och hos våra kära politiker är främlingsfientlig=rasist.
__________________
Senast redigerad av AdamGustafsson 2011-12-07 kl. 00:11.
Citera
2011-12-07, 00:11
  #6
Medlem
Mad monks avatar
Själv är jag misantrop/xenofob jag föraktar människor i största allmänhet men främst mörkingar eftersom de har alla de egenskaper som jag föraktar hos min egen ras, bara på ett mer utpräglat sätt. Jag kan bara vara xenofobisk mot sån flockorienterade, aggressiva och intoleranta människor. Jag kan bara känna förakt för deras beroende av gruppen, jag ser det som att de är svaga.

Det är vad min "rasism" består av.
Citera
2011-12-07, 00:19
  #7
Medlem
Det är såna här texter man önskar att folk läste oftare.

En sak jag tycker (men jag vet inte om jag tycker att den bör läggas till) är att medias syn på främlingsfientliga är ett, förutom att det inte existerar några genetiska skillnader, väldigt rasistiskt synsätt. Att döma ut någons åsikt för att man anser att denne är "rasist", är en form av rasistisk handling i sig (återigen, det är inga genetiska skillnader men man delar ju in folk i olika "raser" där rasistens åsikt inte ens är värd att lyssna på, eftersom rasister ligger längst ner i hierarkin).

Jag hoppas du förstår hur jag menar, om inte så kan jag utveckla.
Citera
2011-12-07, 00:29
  #8
Medlem
pingu-walters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av patwotrik
Fel av mig. Och nej jag orkade faktiskt inte läsa hela nu. Kanske gör det imorgon. Sorry

Vad det gäller främlingsfientligheten har jag dock en liten tanke. Jag har svårt att se det som främlingsfientligt om det är en (eller några) specifika kulturer man inte gillar. Främlingsfientlighet är för mig mer när man i allmänhet är emot andra kulturer.
Okej, bra blev rädd att du läst och missuppfattat. Rasdiskriminering finns ju. Således borde folk som hatar andra raser kallas "person som rasdiskriminerar" och inte kallas för rasist då en rasist faktiskt inte behöver vara hatisk.
Citat:
Ursprungligen postat av AdamGustafsson
Du gör en Skogsvatte ser jag.
https://www.flashback.org/t1380168
En av mina favoriter!

OnT: Att vara främlingsfientlig betyder inte att man är rasist. Endast i media och hos våra kära politiker är främlingsfientlig=rasist.
Läste den tråden efteråt faktiskt, men det är bra att fler är inne på mitt spår. Att rasism inte har med främlingsfientlighet att göra. Att media ger vinklade och propagandakatiga bilder som många faktiskt tror på och begrepp får helt andra betydelser. Kanske en sammanfogning av trådar är lämplig?

Citat:
Ursprungligen postat av Mad monk
Själv är jag misantrop/xenofob jag föraktar människor i största allmänhet men främst mörkingar eftersom de har alla de egenskaper som jag föraktar hos min egen ras, bara på ett mer utpräglat sätt. Jag kan bara vara xenofobisk mot sån flockorienterade, aggressiva och intoleranta människor. Jag kan bara känna förakt för deras beroende av gruppen, jag ser det som att de är svaga.

Det är vad min "rasism" består av.
Precis, jag tycker många borde tänkta mer kritisk och tänka efter. Vad är det jag säger egentligen? Varför kallar jag någon annan för rasist? Det är lite dagisnivå när man försökte vara cool inför tjejerna och sa svordomar och engelsk slang som man inte visste alls vad det betyder.

Nu tar jag paus för natten. God natt!
Citera
2011-12-07, 01:17
  #9
Medlem
Telefonladdares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mad monk
Själv är jag misantrop/xenofob jag föraktar människor i största allmänhet men främst mörkingar eftersom de har alla de egenskaper som jag föraktar hos min egen ras, bara på ett mer utpräglat sätt. Jag kan bara vara xenofobisk mot sån flockorienterade, aggressiva och intoleranta människor. Jag kan bara känna förakt för deras beroende av gruppen, jag ser det som att de är svaga.

Det är vad min "rasism" består av.

Det är vad jag anser om dessa också. Synd att man måste känna så dock i sitt eget land. Men allt är inte en dans på rosor och är ju tragiskt att vissa människor behöver hävda sig med våld.

Men bra text och påminner även mig lite om skogsvante, dvs en bra skribent !
Citera
2011-12-07, 17:35
  #10
Medlem
pingu-walters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av apalle
Det är såna här texter man önskar att folk läste oftare.

En sak jag tycker (men jag vet inte om jag tycker att den bör läggas till) är att medias syn på främlingsfientliga är ett, förutom att det inte existerar några genetiska skillnader, väldigt rasistiskt synsätt. Att döma ut någons åsikt för att man anser att denne är "rasist", är en form av rasistisk handling i sig (återigen, det är inga genetiska skillnader men man delar ju in folk i olika "raser" där rasistens åsikt inte ens är värd att lyssna på, eftersom rasister ligger längst ner i hierarkin).

Jag hoppas du förstår hur jag menar, om inte så kan jag utveckla.

Du blandar nog ihop folkgrupper med raser lite. Men du har rätt, att dela in folk i grupper som i vissa fall delas in efter ras är rasistiskt, men eftersom många inte förstår ordets begrepp så tror jag inte de förstår det själva. Detta frambringar en rädsla som i sig frambringar ett hat mot rasister och mångas sätt att vara hatiska mot rasister är rent ut sagt absurt. Lider med Skogsvatte, vars tråd jag läst igenom nu och som tar upp vad han får stå ut med, hatiska mail bland annat, bara för medias vinklade bild om honom som rasist.
Citat:
Ursprungligen postat av Telefonladdare
Det är vad jag anser om dessa också. Synd att man måste känna så dock i sitt eget land. Men allt är inte en dans på rosor och är ju tragiskt att vissa människor behöver hävda sig med våld.

Men bra text och påminner även mig lite om skogsvante, dvs en bra skribent !
Roligt med likasinnade, jag har dessutom skickat mail till en PK-journalist ang. den här tråden. https://www.flashback.org/t1734779 Jag tyckte det var värt att påpeka hans brist i kunskap och där han generaliserar rasister som hatare och främlingsfientliga, får se om han svarar sen.
Citera
2011-12-11, 12:38
  #11
Medlem
pingu-walters avatar
Jag gav det där PK-as:et en smärre utskällning.. Det är precis såna där människor som han som sprider fördomar och triggar till hat. Många moralister och liknande känner sig anfallna eller provocerade gentemot en påhittat karikatyr och måste skydda sig genom aggressivitet eller falska argument, argumenten är ju fel eftersom de argumenterar med intet helt enkelt. Rasisterna bryr sig inte efter som de är så få och de som bryr sig ignoreras. Detta leder till att vita blir provocerade, förbannade och hatiska tillbaka eftersom de ibland blir kallade eller jämförda med rasister, ingenting fel med det i sig, men för vad? Så att personer som hans artiklar ska uppfattas som riktiga och moraliska, vilket är fel. Eller för att aftonbladet ska få sälja tidningar/reklamplatser?

Vanliga svenskar som kritiserar att förorterna växer, bidragen blir större, kulturen försvinner och samhället splittras klassas som hatiska rasister utan rätt till sin åsikt en plats i samhället. Det enda vi vill är reglera invandringen, ställa krav på personer och behålla vår kultur. Vi vill inte utvisa laglydiga svenska medborgare, vi hatar inte andra människor eller kulturer eller raser. Alla dras vi över samma kam som hatiska och ingen tar våra åsikter på allvar. Samhället borde eftersträva gemenskap och välfärd, jämlikhet och inte hets, osämja,hat , moralpanik och drev i media.

Jag är både främlingsfientlig och rasist men jag hatar inte alla som förstör samhället, jag hatar inte er på samma sätt många hatar mig. Ett ogrundat hat. Jag vill ha en kultur som känns som hemma, jag vill ha ett vackert samhälle. Jag tror på att olika raser existerar precis som ni, men ni förnekar detta. Vita, svarta, asiater, eskimåer ovs alla är olika raser men av samma sort, homo sapiens. Detta borde vi vara överens om. Självklart tycker jag min ras är bäst, det gör väl alla, det betyder inte att jag är rasdiskriminerande. På samma sätt som jag själv tycker jag är bäst, tycker säkerligen andra människor att de är bäst och deras ras.

Med kunskap, resonemang och åsikter ska vi bygga vårt samhälle. Att kritisera är inte detsamma som att hata. Stoppa denna masshysteri en gång för alla och skrota lagar, moral och hyckleri som kan utnyttjas för att förstöra vårt samhälle! Straffa kriminella istället för frihetstalare.
__________________
Senast redigerad av pingu-walter 2011-12-11 kl. 12:44.
Citera
2011-12-11, 13:07
  #12
Medlem
Schnuppfens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pingu-walter
Straffa kriminella istället för frihetstalare.

I dagsläget är det just vi folkprotektionister och långsiktigt tänkande realister som blir straffade, och det sker minst lika ofta genom psykiatriska diagnoser som genom mer konventionella straffmedel.
Man får hålla huvudet kallt därute i maktkamperna, och lita på sig själv mer än någon annan felprogrammerad lakej i FN-judarnas tjänst.

En vacker dag är det genusvetarna och multikultikulturalisterna som blir paranoida på riktigt, och då kommer den självständige och logiske tänkaren att få sin revansch. Naturrätten segrar alltid i slutändan.
__________________
Senast redigerad av Schnuppfen 2011-12-11 kl. 13:12.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback