Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2012-02-02, 00:19
  #37
Medlem
vonOlofs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AbstraktKontrast
Frågan är mer om jag ska behöva uräkta dig för din arrogans. Men jag kan nog undvika att falla ner till din nivå.

Men min avsikt var att istället för att skapa en ny helt onödig tråd så varför inte fortsätta här.
Är du läskunnig så förstår du rubriken på denna tråd.

Är du bara hjälpligt läskunnig, så förstår du ändå sannolikt ett och annat av de inlägg som denna tråd avhandlar.

Alltså något helt annat än dina Twingo-funderingar du bara hoppade in med här i Trillingbil-tråden.

OnT: Undrar hur det gick för TS. Blev det någon trillingbil, tro?
Citera
2013-08-18, 20:47
  #38
Medlem
Har haft en Citroen C1 som jag köpte ny 2008. Den har tjänat väl. Vattenpumpen gick sönder efter 3,1 år precis utanför garantitid, kostade 3500kr att fixa. Lacken har släppt på främre och bakre plastbumper så den fick lackas om. Service är det så ofta som var 1500 mil, vilket kostar ca 3000 kr/gång. 2kr /mil är dyrt i servicekostnad, men den är så pass billig i övrigt. Jag är trots allt ganska nöjd.

Men ts, två mil till jobbet och tröttnat på kollektivtrafik... köp en elcykel istället! Men nu har det ju gått två år, så hur gick det med bilköpet? Vad blev det?
Citera
2013-08-20, 10:19
  #39
Medlem
Kör på Toyotan.

Låga kostnader, men ska du ha något roligare kanske du ska satsa på något annat.

Det finns ganska många begagnade Toyota Aygo till salu just nu, så chansen att få en till ett bra pris ökar ju.
Citera
2013-08-20, 11:19
  #40
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Minssc
Hej!

Planerar just nu på att införskaffa mig min första bil. Jag kan dock nästan inget om just bilar då jag har varit totalt ointresserad tills nu. Men så långt som jag har kommit är att jag har hittat den här toyota aygon som många skriver gott om. Ska tydligen vara väldigt billig att äga jämfört med många andra bilar. Jag kommer inte att köra bilen sådär värst mycket, mest till jobbet och tillbaka. Någon lite längre resa då och då (10-15 mil).

Jag har kollat runt på årsmodellerna 2007-2008 och dom brukar ligga runt 60000 kr. ...

Hyr en Toyota Aygo på OKQ8, Statoil eller Preem och provkör den ordentligt. Att köra 1 mil till jobbet - ja, den duger. En resa på 10-15 mil - aldrig i livet. Jag tyckte att Aygo var intressant på ett sätt, men ingen bil man kör längre eller åker och storhandlar. Vill du ha Toyota, titta på Yaris.

PS Har 4 bekanta som kör Hyundai Atos/i10. En bil i samma prisklass som Aygo, tom lägre - väldigt driftsäker och billig när det gäller service och bränsle. Ocg för 60 000 kan du få nästan ny.
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback