Jag skulle till en början vilja påstå att Malmö högskolas beskrivning möjligtvis är lite oprofessionellt skriven. Så här står det till exempel på Lunds Universitets hemsida som en förklaring: "Genusvetenskap är ett fält där frågor om makt, resursfördelning och ojämlikhet ur ett genusperspektiv står i fokus. Genom att utveckla begrepp och teorier söker genusvetenskapen förklaringar till människors handlingar och förhållanden i samhället som skapar och återskapar ojämlikhet baserat på kön." Lägg märke till "begrepp och teorier", alltså är det ingen direkt sanning utan bygger på, ja, teorier helt enkelt.
Citat:
Genusvetenskapen bygger på samma ideologi som 20-40 talets rasbiologi och bör få samma behandling. Om 30 år kommer "genusvetenskapen" att betraktas som dåtidens ideoti.
Nej, det är helt fel. Genusvetenskapen säger ingenting om biologiska skillnader på män och kvinnor utan bygger sina teorier på sociala konstruktioner och normer. Inom genusvetenskapen, så långt jag har läst i alla fall, så förnekar nästan alla, med undantag för vissa radikalfeminister, att det skulle existera biologiska skillnader på män och kvinnor.
Dessutom hade vi på den kursen jag läste en bok som heter Maskuliniteter av R.W. Connel, som nästan uteslutande handlar om män och hur män blir styrda i könsnormer.
Citat:
Någon "forskning" är det ju inte alls tal om, utan ren ideologiproduktion och propaganda.
Har du läst någon genusvetenskaplig forskning? I så fall, vilken? Det jag har läst har varit relativt likt annan sociologisk forskning, med skillnaden att det har varit mer inriktat på genus. Det handlar ofta om klass och ras. Kanske inte lika ofta som det handlar om genus, men det säger väl sig självt med namnet.
Citat:
Bland genusvetarna nådde Feministiskt initiativ hela 33,3 procent.
Men, tycker du verkligen det är konstigt? Jag säger inte att det är bra, och det är även möjligt att det är negativt, men det är väl inte konstigt eller extremt heller? Jag har ingen särskild synpunkt om det, då jag tror att man kan vara objektiv som forskare vilken politisk ståndpunkt man än har, men jag förstår inte varför det skulle räknas som extremt.
I en majoritet av de sociologiska böckerna jag har läst nämns Marx och hans teorier ett flertal gånger. Borde det inte räknas som mer extremt att många sociologer väljer att grunda delar av sina teorier på en individ vars ideologiska utgångspunkt var att krossa kapitalismen än att en tredjedel av genusvetarna röstar på ett parti som står för jämställdhet?