Citat:
Ursprungligen postat av oddman84
Inte alls; spegelbilden är densamma oavsett. Ställ en spegel ute i rymden och en astronaut hade observerat detsamma som oss i hallspegeln.
(Det vill säga; vad som är upp och ned (gravitation) saknar betydelse).
Vad menar då denna astronaut med "upp" och "ner"?
OT:
"vänster" (höger) kan definieras som en riktning som först pekar i näsans riktning sedan vrider man den mot(med)sols ett kvarts varv sett från huvudet.
Denna definition kommer av att vi nästan är symetriska hö/vä.
Hade vi haft klumpfot och klumphand enbart på vänster sida had vi kallat det för "klumper" istället.
Då hade spegelbilden haft klumper på rätt sida, precis som fot och huvud hamnar på rätt sida.
Efter som spegeln helt enkelt byter riktning på alla rotationer, blir vänster höger.
Huvud och fot byter inte plats eftersom dom inte är definierade som rotationer.
Det är alltså helt enkelt ett resultat av hur vä/hö definieras
Det är lite kul att tänka på: Om vi hade varit helt symmetriska även på höjdled (fötter både upp och ner) hade vi känt oss tvingade att definiera även upp och ner som rotationer från näsans (som nu är en cirkel mitt emellan ögonen exakt mitt på kroppen) riktning. Frågan är bara sett från vilket håll? Höger och vänster kräver ju att vi vet vad upp är, så jag vet inte hur vi hade gjort. Tur vi ser ut som vi gör!
Hoppas jag har tänkt rätt nu, lite sent...
EDIT: blev helt obegripligt pga iphone, har uppdaterat.