Citat:
Ursprungligen postat av Stalin
Det finns FH-medlemar som ogillar FB, FB-medlemar som ogillar FH, och såna som debatterar på båda forumen utan att ta ställning för det ena forumet mot det andra.
Sen blir det lite hetsigt ibland pga personliga konflikter mellan debattörer, men något löjligt "forumkrig" existerar inte så vitt jag vet.
Det forum som diskuteras flitigast (och får mest skit) på FH är nog socialism.nu och inte FB.
Anledningen till att jag fick den bilden var att jag har läst många inlägg här på Flashback som är minst sagt kritiska till Forumhuset.
Som detta
http://forum.flashback.info/scandina...&postcount=180
Jag har ett svagt minne av att samme moderator som skrev inlägget i länken ovan även skrev några extremt infantila inlägg på Forumhuset och skämde ut sig rejält. Kanske inte ett tecken på personlig mognad hos den killen.
Men som du säger Stalin, så riktas det mest hård kritik mot forum som Socialism.nu. Även här på Flashback är "Soc" den främsta måltavlan. Vilket självklart beror på det politiska innehållet snarare än något barnsligt sandlådebråk.
För att återgå till huvudämnet så tackar jag för exemplet med IDF. Vad jag har kunnat hitta om honom verkar kritiken mot honom ha varit minst sagt befogad. Vilket gör det lite ironiskt att just han är den ende som haft sunt förnuft nog att inse när man inte är tillräckligt uppskattad och avsäga sig sin post.
Om någon får ett förtroendeuppdrag på ett jobb och det visar sig att en majoritet av medarbetarna tappar förtroendet av olika anledningar så är det självklart rent sunt förnuft att personen får lämna plats åt någon annan som sköter sig bättre.
Och som jag tror att jag skrev tidigare handlar detta om ett helt ideellt arbete utan någon som helst form av belöning, så personen förlorar inget på att "avgå".
Med tanke på antalet användare här på forumet finns det säkerligen en enorm mänd personer som är bättre lämpade.