Citat:
Ursprungligen postat av jäjg
Han säger att oändligt/oändligt kan bli vad som helst,eftersom oändligheter kan vara olika stora. Men vi ska inte dela en oändligt stor fyrkan med en triangel. Vi ska dela ett oändligt stort tal med ett oändligt stort tal. Det blir ett.
Ska vi dela något annat än ett tal. SÅ måste det vara samma sak. Samma sorts stora äpple som delas med varandra,vilket givetvis blir ett.
Givetvis kan vi inte dela en oändligt stor vattenmelon med en oändligt stor strumpa. Det är inte mattematik och det är helt ologiskt. Alltså kan oändligt delat med oändligt bara bli ett enligt detta resonemang.
Givetvis kan en vattenmelon som delas med en kniv,bli två vattemelonshalvor,då har din källa rätt om att det kan bli något annat. Sen spränger vi vattemelonen,och då blir det något annat. Det är inte experiment ffs.
Om det inte är tal eller något som är likadant varandra så blir det ju oändligtmedX/oändligtmedY=error
Men oändligtx/oändligtX=1 är min slutsats.