Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-11-24, 20:23
  #121
Medlem
xkinkyxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av stalmannen-jkpg

Åker man söder ut på E4:an från Jönköping så passerar man en "hemlig" flygbas strax efter Klevshult. 3 start och landningsbanor i skogen. Och med en mindre insatts så kan ett av körfälten på E4:an göras om till en bana.


Skillingaryds Flygfält/Skjutfält=Sveriges största Flygplats.
Citera
2011-11-24, 21:57
  #122
Medlem
Macke85s avatar
Längs kusten i södra Sverige, ungefär från Stockholm ner till Ystad har jag för mig ska det ha funnits färdigjutna betongplattor som var grupperingsplatser för flygvapnets Bloodhoundförband.
__________________
Senast redigerad av Macke85 2011-11-24 kl. 22:12.
Citera
2011-11-24, 22:05
  #123
Medlem
LågOchLångsams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xkinkyx
Skillingaryds Flygfält/Skjutfält=Sveriges största Flygplats.

Nix, h*n syftar på Hagshult som är en flygbas med bas90-standard som det övas frekvent på. Skillingaryd är något helt annat, ett stort skjutfält.
Citera
2011-11-24, 22:19
  #124
Medlem
linkolas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av humilis
Min gamla lågstadieskola är u-formad och byggd till 60% i ett plan, på 60-talet. De två flyglarna är sammankopplad med en väldigt stor och överdimentionerad matsal. Det som slår mig nu är att hela källaren, som var väldigt stor, var ett enda stort skyddsrum med ståldörrar överallt. Kan tillägga att i närheten fanns järnvägsspår som var lite halvslitna som gick rakt in i berget, med skyttevärn uplacerade runt om.

Har även minnen om sent 80-tal då min far, som var reservofficer, hade en pistol tilldelad av försvarsmakten liggande hemma. Såg ut som en tysk luger från andra världskriget... Var det vanligt att personer med tillknytning till försvaret hade beväpning hemma?

Ja det var det. Förutom den Luger-liknande pickan för reservofficererna kan ju hemvärnets AK4 i garderoben nämnas.

Jag vill också minnas att det fanns (finns väl kvar) små diskreta bunkrar vid vattentorn och liknande strategiska punkter i landskapet. Minst en av dem hade ett konventionellt hänglås som gick att knäcka med en bultsax, och inuti bunkern fanns sängplats för fyra med kokvrå.
Citera
2011-11-24, 22:22
  #125
Medlem
Cirtap9s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Nej, det gör den inte. Gick inte i skola i Tullinge. ´

Men nu blir jag nyfiken och ska kolla upp Tullingeskolorna

Citat:
I "berget" under skolan låg det flera jättestora "förrådsrum" (nästan större än själva skolan), som kunde nås via en lastbilsbred hög port på baksidan av skolan. Utanför porten låg det en stor gräsplan på vilken man teoretiskt skulle kunna landa en stor helikopter om man vill.

Aha, okej! Lite lustigt det där du skrev om "Berget". Tullingebergsskolan hade en fritidsgård/aktivitetsgård som hette just "Berget", som låg under skolan! Dessutom fanns det en stor träport mellan "Berget" och matsalen, med en stor gräsäng bakom där förövrigt Valborgsmässoafton brukar firas!

Skolan är dessutom rätt gammal, säkert bygg kring 50-talet. Och nu när jag tänker efter så följde den nog dåtidens "fortifikationsstandarder", med långa breda korridorer, handfat i varje klassrum och stora grupprum utanför klassrummen.

Är du mer intresserad av skolorna så tycker jag att du ska kolla upp Falkbergsskolan . Vi hade blandannat 4-5 st skyddsrum med enorma dörrar, som fick tjäna som pingis/biljardrum!
Minns att biljardrummet hade en stor ventil, med en tjocklucka som var gummiförsedd med minst 5 cm tjockt gummi.

Jag lär nog ha en del bilder från falkbergsskolans "pannrum" under marken. Var "nyligen" där på återbesök, hälsade på en lärare som höll till där nere just då. Eftersom man då var rätt inne på Urban Exploration så passade jag på att fota där nere, vettefan om det är någo av intresse dock!
__________________
Senast redigerad av Cirtap9 2011-11-24 kl. 22:27.
Citera
2011-11-25, 06:02
  #126
Medlem
Citat:
Jag lär nog ha en del bilder från falkbergsskolans "pannrum" under marken. Var "nyligen" där på återbesök, hälsade på en lärare som höll till där nere just då. Eftersom man då var rätt inne på Urban Exploration så passade jag på att fota där nere, vettefan om det är någo av intresse dock!

lägg gärna upp ett par foton på pannrummet.
för mig är det intressant att få se om även här finns större oförklarliga förbränningsugnar.
iom att jag enbart tänkte krig och ofred när jag såg dem, så har denna tråden faktiskt gett nya synvinklar på dem.

iom att det inte långt från skolan ligger en vårdanläggning, som under kalla kriget låg rätt avskild från bebyggelse, kommer ju tankar som "pandemi" upp i min skalle.
mellan skolan och detta numera vårdhem för förståndshandikappade finns fortfarande ett mob-förråd kvar.
dock ej SO märkt och ligger numera mitt inne i bebyggelse, ett nytt villaområde har växt upp här sedan början av 90-talet.
Citera
2011-11-25, 07:14
  #127
Medlem
Jag bor ju inte långt från en anläggning och i slutet på 90-talet när jag passerade vägen till den kom det en svart merca utan nummerskyltar och tonade rutor i en farlig fart därifrån. Jag slängde runt bilen på asfalten och gasade efter men hade inte en chans att hinna med men jag såg iallafall att den även saknade skylt bak också. När hemvärnet hade övningar i närheten här så cirkulerade det en hel del baltbilar här på småvägarna.
Citera
2011-11-25, 10:48
  #128
Medlem
Det sägs att alla forten i Boden är kopplade till varandra med långa underjordiska tunnlar som knöt samman under sjukhuset som fanns där en gång i tiden ,vet inte hur sant detta är men låter intressant
Citera
2011-11-25, 11:28
  #129
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Framer
Det sägs att alla forten i Boden är kopplade till varandra med långa underjordiska tunnlar som knöt samman under sjukhuset som fanns där en gång i tiden ,vet inte hur sant detta är men låter intressant
Det där är en myt, samma med snacket om att man kunde skjuta till Luleå hamn från rödbergsfortet.
Det är en rätt bra bit mellan forten http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bodenfortress.png
Citera
2011-11-25, 11:31
  #130
Medlem
Stahlhelms avatar
Far min som jobbade på SJ för länge sedan var krigsplacerad att försvara järnvägen, han berättade att det fanns vagnar och lok fyllda med vapen, minor osv i bergrum som bara kunde rullas ut & användas.

Han sa också att många av dessa finns säkerligen kvar då man inte vet vad man ska göra med dom.
Citera
2011-11-25, 11:44
  #131
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fistor
Det där är en myt, samma med snacket om att man kunde skjuta till Luleå hamn från rödbergsfortet.
Det är en rätt bra bit mellan forten http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bodenfortress.png


med tanke på alla dom tunnlar som går under huvudstaden så är det inte allt för otroligt
Citera
2011-11-25, 12:12
  #132
Medlem
Fettsprutans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
I berget rakt under den konstiga stora femtiotalskyrkan i Oxelösund skulle en bataljonstab ur kustartilleriet eller nåt liknande husera!

Norrlands Dragonregementes (K4) kaserner i Arvidsjaur, alltså nuvarande AJB, var byggda för att fungera som ett "etappsjukhus" i händelse av krig!!!

Måste ha funnits fler förberedda sådana "sjukhus" i Norrland. Nån som vet?

Nja, kyrkor är skyddade under krig, och får inte användas som skydd av kombatanter.
(Kyrkan i Oxelösund, är iofs. så ful att det inte skadat att jämna den med marken)

Finlandsfärjor, dom Svenska, var (är?) förberedda att fungera som lasaretsfartyg och transportera skadade från norrland till sjukhusen i mellan Sverige.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback