Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-11-19, 18:05
  #1
Medlem
För bara några minuter sen så satt jag o klicka runt då plötsligt så hör jag en "gräshoppa" eller någon liknande art. Eftersom jag bor på 8;våningen så undrar jag om dom kan ta sig upp ända till 8;an eller är det bara jag som fått noja??
Citera
2011-11-19, 18:16
  #2
Medlem
Cleptos avatar
Ligger ämnet på psykologi för att du är rädd att du hallucinerar?
Eller är du rädd för gräshoppan?
Citera
2011-11-19, 18:31
  #3
Medlem
ojdå.. jag vet inte hur jag hamna på psykologi :s
Jag är rädd för gräshoppan och hallucinations grejen men eftersom jag inte kan hitta gräshoppan så börjar jag misstänka om jag hallucinerar. Därför var min fråga, kan en gräshoppa ens ta sig upp 8 våningar
Citera
2011-11-19, 19:06
  #4
Medlem
Grijps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sorosh1
ojdå.. jag vet inte hur jag hamna på psykologi :s
Jag är rädd för gräshoppan och hallucinations grejen men eftersom jag inte kan hitta gräshoppan så börjar jag misstänka om jag hallucinerar. Därför var min fråga, kan en gräshoppa ens ta sig upp 8 våningar
Det är inte omöjligt att en gräshoppa letat sig in i byggnaden på ett eller annat sätt.

Kanske har någon av dina grannar har husdjur som äter syrsor med tanke på tiden på året. Det finns reptiler och även vissa fiskarter som kan matas med just syrsor.
Citera
2011-11-19, 23:55
  #5
Medlem
KiaWs avatar
Psykiska problem -> Ekologi, natur, djur och växter
/Mod
Citera
2011-11-20, 00:34
  #6
Medlem
cephs avatar
Gräshoppor och vårtbitare utifrån tar sig regelbundet in i lägenheter, även flera våningar upp. Förutom att de kan hoppa och i många fall även flyga någorlunda så händer det att de helt enkelt klättrar upp för husväggen och slinker igenom ett öppet fönster.

Men nu är det November och jag ställer mig oerhört tveksam till att det finns några överlevande gräshoppor o dyl, ens i södra Sverige. Är det en insekt du hör så är det nog snarare en syrsa, t.ex. en hussyrsa (fast jag är inte säker på om deras cykler medger sjungande imago under vinterhalvåret), en förrymd matsyrsa (som används som föda till t.ex. reptiler) som en skribent ovan påpekade eller möjligen någon importerad exotisk pryl som grannar släpat med sig.

Försök spela in ljudet vetja.
__________________
Senast redigerad av ceph 2011-11-20 kl. 00:38.
Citera
2011-11-20, 04:04
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ceph
Försök spela in ljudet vetja.
Fin idee faktiskt!
Citera
2011-11-24, 12:10
  #8
Moderator
najass avatar
Så här på hösten är det troligare att det är gråskimlig fladdermus du hört. Deras parningsrop (nu i okt-nov) låter som en gnisslande cykel ungefär.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback