Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2011-11-19, 13:59
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rhododendron
Jag skulle tagit volvon!
Brukar vara oerhört stabila. Svänskt är ju alltid bra också!


Det är ju i stort sett en Ford med Volvo-märken =)

Jag ägde en sådan Volvo och hade inga problem. Sålde den nyss men det var för att jag ville göra annat för pengarna jag lade på lånet.

Köpa billigt kan ju bli dyrt i längden men å andra sidan kan det vara gött att slippa lägga ut så mycket pengar...

Edit: S40 är inte alls så skön att sitta i. Det kan jag verkligen inte hålla med dig om. Har du någonsin suttit i en S60 eller S80? Där kan vi snacka komfort.
__________________
Senast redigerad av madrasserad 2011-11-19 kl. 14:02.
Citera
2011-11-19, 15:05
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av watcher1970
S40N är ett bra val!! Ser modern och ganska tuff ut. Den 5-cylindriga motorn på 140 resp. 170 hk ger hyfsat drag men ändå bensinsnål om man vill.. Mycket trevlig motor tycker jag. Nu finns det många som säger att denna motor är trött och att Du bör leta reda på en turbovariant i stället, men har Du inga extrema krav så tycker jag att den vanliga sugmotorn funkar bra!

Leta upp en fullservad om välskött vagn så blir det nog ett bra köp!

Håller med... en trevlig bil med en trevlig motor. Tycker 140/170 hk motorerna är helt okej vad gäller vrid och styrka. Har faktiskt aldrig hkört en S40 med den motorn, men med tanke på hur bra dom går i V70/S80 och S60 så är det nog en lyckad kombo.

Förutom den gräsliga bruna panelen så ser det ut att vara ett fint ex.
Tidiga modeller hade problem med kontakterna i framdörrarna, men jag tror att Volvo bytt ut de flesta. Du kunde tappa all funktionalitet i dörrarna när kontakterna oxiderade. Den motorn tror jag även att de bytte elektonikenheten som sitter vid baksätet eller bagaget. Volvo kallade in alla. Man kan även åka in till Volvo och be dom göra en sökning på bilen, där kan du se allt som är gjort så länge det är gjort på en auktoriserad Volvoverkstad.
Citera
2011-11-19, 17:44
  #15
Medlem
MrRiiikards avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Steffe91
Köp en Saab och bli nöjd samtidigt som du spar massa pengar!

http://www.garaget.org/?car=260038

t.ex.

Usch, just den där modellen från Saab är skabbig.

Den som TS länkade skulle jag valt hur billig den du länkade en var..
Citera
2011-11-20, 03:43
  #16
Medlem
Eken92s avatar
tack så mkt för alla svar hittills. Nu vet ja inte riktigt hur de blir eftersom far min inte verkar nå vidare pigg på att låna ut pengar/betala hälften... så nu lutar de mot att köpa en 20-35k bil o då måste jag tyvärr ställa s40n åt sidan bilar som jag nu riktat in mig på är i. 20k klassen en Toyota corolla runt 00 eller tidigare. Har hört dom ska vara bra för priset. Men runt 35 isåfall vad som helst egentligen bara de inte är en stor kombi, ex 940, v70 osv.. Tittat på diverse saab o de verkar intressanta.

Så nu vänder jag mig återigen till er å undrar om de först å främst är värt å köpa en corolla runt 20k eller om den Kmr ramla ihop efter ett tag/blir dyrare än t ex en vw golf i längden.

så hur är bilarna kostnadsmässigt? tjänar ja in pengar på att köpa en golf eller Saab gentemot TEX en corolla i längden?

Ni får väldigt gärna komma med förslag!

tusen tack återigen måste köpa bil nu i veckan!
Citera
2011-11-20, 21:28
  #17
Medlem
Tjena!

Jag hoppar in och lånar tråden lite, hittade ingen direkt tråd för just min fråga.

Jag köpte mig en Volvo V70 T5 årsmodell 2005 idag.

Den går som ett skott och jag är väldigt nöjd osv.


Men det är min första turbobil. Om jag är ute och "söndagskör" måste jag vänta nån minut på att turbon skall varva ner då? Eller är det bara om jag trycker så turbon får arbeta som jag måste varva ner den? Hur länge i sånna fall? Räcker det med en minut?

Tacksam för svar!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback