Undra vad som kommer hända i framtiden när datorer helt och hållet byts ut mot mobiltelefoner? Snart nog kommer man ha så enormt stor kapacitet på minnena i mobiler att man kan lagra ofantliga mängder information på dem, varje mobil kommer bli som en liten server där man kan ha hemsidor mm. Det ska bli intressant att se hur de ska tackla detta "problem".

Nu har jag iofs levt under en sten vad gäller mobilindustrin de senaste åren, har verkligen inte orkat hålla mig "up to date", så det kanske redan till viss del är såhär, men jag har aldrig hört talas om det så jag antar att det inte finns några mobiltelefoner som används som servrar än.
Men iaf, så länge de inte vet vem som använder "servern" så kan de inte döma en. Det kommer bli lite som det här med att köra MC i ghostriderfart förbi fartkameror, ser inte kameran igenom hjälmen så kommer det inte finnas någon bild av GM, vilket gör det omöjligt att sätta dit honom för fortkörningen. Den som äger mobilen kan ju säga "Jag vet inte vem som lånat min mobil." så kan inte rättsväsendet göra ett skit.

Det borde rimligtvis också gå att få bort spårningsmöjligheterna på mobilen också. Kan man bara mycket om det så kan man säkerligen koppla bort eventuella sändare så inte telefonen kan hittas med GPS eller vad de nu kan använda.