Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
http://www.youtube.com/watch?feature...&v=5CZr17HLH5U
Detta är verkligen oroväckande! Om ovanstående klipp som berättar om ESM stämmer, ja då vi verkligen illa ute... detta är slutet på allt!
Någon som är mer insatt i vad ESM egentligen är och stämmer de uppgifter som uppges i Youtube-klippet?
Ja, det stämmer.
http://www.flamman.se/eu-forbereder-...omisk-diktatur
Träder i kraft 31 dec 2011. Tyskland är mycket angeläget om att det går igenom, så att de slipper ansvara för sina kreditförluster. De tyska exportföretagen har tjänat miljarder på att skuldsätta till exempel Grekland, Italien, Spanien och Portugal, likaså de tyska bankerna på att lättvindigt tillhandahålla de krediter som krävdes för att dessa länders konsumenter skulle kunna köpa de dyra tyska exportprodukterna, vitvaror, bilar, med mera. De har till och med tjänat miljarder på spreaden mellan räntorna för tyska statsobligationer och de perifera ländernas statsobligatoiner som denna ojämlikhet har skapat. Tyskland har nämligen aktivt motarbetat de perifera ländernas konkurrenskraft genom att själva driva en extrem låglönepolitik. Vilket har förstärkt den redan jättelika obalans som var för handen när euron infördes (vilket föranledde Goldman Sachs att sträcka ut en 'hjälpande' trolla-bort-hand till Greklands dåvarande högerregering så de kunde dölja underskott i statsbudgeten, något som till och med dåvarande regelverk tillät) och som ytterligare förstärkts av att ECB anpassat ränte- och valutapolitik enbart efter tyska förhållanden.
http://euobserver.com/19/114231
Men nu vill de tyska exportföretagen och bankerna inte ta förlusterna som denna ansvarslösa utlåning och försäljning på kredit innebär. Därför vill de istället ha igenom ESM - European Stability Mechanism, för att förlusterna och betalningsansvaret ska vältras över på Europas skattebetalare istället, och vars summor ska administreras via IMF, där även amerikanska intressen har stor makt, så att Tyskland och USA kan besluta om stenhårda betalningsvillkor för eventuella nödlån (det måste ju finnas lite över till polismakten som ska stävja alla hungerkravaller sen också), så det kommer att innebära en historisk utsvältning av de perifera länderna till U-landsnivå. Hela Europa blir en enda U-kontinent som får framleva i samma skuldslaveri som forna u-länder lidit under utan skuldnedskrivning i decennier.
Och de amerikanska finansinstituten som sålt credit default swaps (försäkringar mot statsbankrutt) vill inte heller ha den credit event, dvs betalningsinställelser från Italien, Spanien, Grekland som nu står för dörren i och med att räntorna för dessa länders statsobligationer är uppe i över 7 %, en nivå som Belgien också snabbt närmar sig. Därför har USA, dvs de fem största amerikanska CDS-försäljarna och de med störst exponering mot franska banker, som i sin tur har störst exponering mot Italiens statsskuld, installerat marionetter i både ECB (Draghi), Italien (Monti) och Grekland (Papademo).
http://www.independent.co.uk/news/bu...e-6264091.html
Så planen är att hålla de som hela tiden tjänat på både bubblorna, skuldsättningen och till och med skuldkrisen helt skadeslösa, medan skattebetalarna och väljarna i EU får betala genom att sänkas ner till U-landsnivå.
Genom globaliseringen har ju jobben redan flyttats till Asien. Så detta blir sista spiken i EU:s kista som kapitalet ger det finansslaktade Europa innan hela kontinenten sjunker ner i ett medeltida mörker av despotisk feodalism och byteshandel, när penninghushållningen slutar fungera. Det blir ett allas krig mot alla medan penningaristokratin (bonusvd:arna som för bail-out-pengarna omvandlat sig till lantadel) kan retirera till det serena lugnet bakom sina lyxpalats' bepansrade murar med privata vaktbolag i skatteparadisen på världens jet-set-arena, där de har sina behagliga tillhåll.
Det finns ju bara skulder, ingen produktion i EU, utom i Tyskland, som på detta sätt gör allt för att skydda sig själv, medan övriga EU får hålla till godo med slaveri på U-landsnivå för evärderlig tid. Känns det igen? Tyskland var aldrig någon framgångsrik kolonisatör på främmande kontinenter, så de fick hålla tillgodo med att angripa sin mer näraliggande omgivning istället.
Till våren skriver moderater och högersossar (därför Juholt måste bort och Österberg och godsherren Göran Persson in) på för Sveriges räkning också.
http://www.sydsvenskan.se/sverige/ar...ora-euron.html
http://www.svd.se/naringsliv/goran-p...on_6641320.svd
http://bloggar.expressen.se/niklassv...ef-hos-juholt/
Den som inte är satt i skuld är inte heller fri. Deutschland über alles.
http://www.globalresearch.ca/index.p...t=va&aid=27483
http://consilium.europa.eu/media/121...reaty%20en.pdf