Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-01-25, 12:21
  #6037
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ekasnah
jag kollade lite på ordet orden, och enligt wikipedia så sägs det så här "Inom framför allt romersk-katolska kyrkan och de ortodoxa kyrkorna är en orden en kongregation, en sammanslutning, vars medlemmar avgivit särskilda löften (vanligen fattigdom, kyskhet och lydnad) i syfte att på ett radikalare sätt efterleva Kristi befallningar och råd.
De som lever sitt liv på det som kallas betel dvs arbetar på ett av våra huvudkontor har ju ingått fattigdomslöfte och om man i detta då kan anse att det är vad som i dagligt tal ska kallas en orden.
Jag har aldrig hört att man talat om det som en orden däremot finns ett fattigdomslöfte med för de som arbetar och lever på betel. Om detta går att likställa med en orden med tanke på wikipedias definition då får jag väl säga att jag står rättad


Wikipedia ger jag i allmänhet ingenting för när det gäller religiösa spörsmål, men det är korrekt att ordet "orden" kommer från katolska kyrkan, där vi finner t ex jesuitorden. Det är smaklöst, ja omoraliskt av Jv att utnyttja företelser inom vad de kallar avfällig kristendom och det stora Babylon som de å det skarpaste tidigare har kritiserat och avvisat. Men när Jv tror att det kan ge fördelar så är de uppenbarligen beredda att göra just detta. Och det har man gjort!

I Jvs årsbok för 2003 heter det på sid. 30:

"Världen runt bemannas dessa avdelningskontor av sammanlagt 19 823 förordnade Ordets förkunnare. Alla är medlemmar av Den världsvida Orden av Jehovas vittnen i särskild heltidstjänst."

I årsboken för 2013 sägs på sid. 178:

"I hela världen arbetar sammanlagt 21 612 förordnade Ordets förkunnare på avdelningskontoren. De är alla medlemmar av Den världsvida Orden av Jehovas vittnen i särskild heltidstjänst."

Saken har också, om jag inte minns fel, avhandlats mer ingående antingen i en årsbok eller ett nummer av Vakttornet. Detta får jag återkomma till om och när jag hittar det.

Däremot har jag på nätet funnit ett brev om saken "TO ALL SPECIAL FULL-TIME SERVANTS IN THE UNITED STATES" av 1 januari 2002, på tre sidor undertecknat "Your Brothers, Religious Order of Jehovah´s Witnesses For the U.S. Branch Committee" med ett bifogat "VOW OF OBEDIENCE AND POVERTY" i tio punkter.

Då sådana skrivelser egentligen är konfidentiella misstänkte jag att materialet möjligen skulle tvingas bort senare, så jag tog ut det på papper. Jag har inte kollat om det finns kvar på nätet. Det råder uppenbarligen ett påtagligt hysch-hysch bland Jv om detta, och det torde förklara varför du inte kände till förhållandet.

Tittar man på skrivelsen av 2002 finner man att det ändå inte krävs "apostolisk fattigdom" av medlemmarna i vakttornsorden. Man fick både ha ränteinkomster och få utdelningar på aktier och dessutom äga fastigheter. Jämförselsen med munkliv som gjorts här i landet är därför i högsta grad oberättigad.
Citera
2014-01-25, 13:53
  #6038
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Doubletime
.Dom reser mycket men det är väldigt jobbigt att resa omkring i ekonomiklass. Dessutom så kan jag garantera att dom har hand om städningen i sin egen lägenhet.

Nåja jag bor själv och har det mycket bättre än vad dom har det...Mycket mer bekvämt..Även med minimilön i sverige. Om du verkligen har ett svårare liv än en medlem av den styrande kretsen tycker jag du ska se efter hur du lever ; )

Nu har jag kollat upp ditt påstående ovan.
Och nej, de städar inte sina rum själva, åtminstone har de inte gjort det tidigare, utan man har haft särskilda städerskor i betelfamiljen. Dessa städerskor bäddade även sängarna, inte ens detta gjorde/gör DSK alltså själva!
Som sagt, en ganska bekväm tillvaro!
Citera
2014-01-25, 17:30
  #6039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kingstown
Alltså,jag förstår inte hur ni döpta JV orkar svara och bemöta alla motståndare i detta forum.
Har läst nåra sidor tillbaka,och all cred till er JV!

Alla motståndare verkar fortfarande tro att vi kommer från apor,eller att det är en "big-bang" värld.
Skrämmande!

Jag frågade en präst i ,svenska kyrkan, om bibelcitat,som ex Matt 24:14,han svarade "Gud vet mer än oss",sen kunde han inte ge mej mer svar. OMG....

Denna tråden ger mej mer svar än jag kunde önska,så tack alla Jehovas Vittnen

Nu är det ju så att de vetenskapliga bevisen för evolution är fastslagna fakta understödd av mängder av observationer, fossil och genetik!

Visst kan man tro på att gud trollade fram allt men det hör till myternas värld...inte verkligheten!
Citera
2014-01-25, 19:47
  #6040
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kingstown
Alla motståndare verkar fortfarande tro att vi kommer från apor,eller att det är en "big-bang" värld.

Du har tydligen inte förstått, att även om båda evolutions-teorin och BB-teorin skulle visa sig vara felaktiga, då ger det ändå inget stöd till teistiska "arguments from ignorance".

Citat:
Jag frågade en präst i ,svenska kyrkan, om bibelcitat,som ex Matt 24:14,han svarade "Gud vet mer än oss",sen kunde han inte ge mej mer svar. OMG....

Exakt vad är det du är skeptisk till i relation till detta?

Citat:
Denna tråden ger mej mer svar än jag kunde önska,så tack alla Jehovas Vittnen

Och dessa "svar" är? Hittills har inget annat än pseudovetenskap och pseudofilosofi manifesterat sig i JVs 'argumentation' (jag bortser från den ointressanta intern-diskussion om JVs inre aktiviteter eller om relationen till t.ex. FN)
Citera
2014-01-25, 23:30
  #6041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gitte
Egentligen är väl MINA åsikter om detta ganska ointressanta.
Men när du nu frågar så är det väldigt stora skillnader.

I ett verkligt kloster lever munkarna, eller nunnorna sina liv under ytters enkla förhållanden, i små rum, med minsta möjliga världsliga ting. Ofta bara 1 smal säng, 1 enkel stol och någon möbel för förvaring av deras få kläder och ägodelar.
På betelhemmen ser ju lägenheterna helt annorlunda ut, eller hur?
Och eftersom gifta par bor tillsammans på betelhemmen, så blir skillnaderna ännu större!
Verkliga munkar och nunnor skulle nog höja på ögonbrynen om de fick se rummen i något betelhem, och höra att detta skulle vara ett kloster.

Munkar och nunnor lever i sina kloster, och lämnar dem sällan. Många av beteliterna är ju ute och far land och rike runt!
Och de lever långt ifrån så enkelt som dem de nu vill efterapa, de kör i fina bilar, har välfyllda garderober osv.

I verkliga kloster får de boende inte hur som helst umgås med andra människor, inte ens sina egna familjer, utan det är ofta strängt uppgjort till att de kan träffas en stund bara ett par gånger om året.

Det finns många fler skillnader, men det viktigaste är kanske att munkar och nunnor har sin trygghet inom den orden de är, de bor på klostret till den dag de dör, och skulle något kloster läggas ner, så får de flytta till något annat, inom samma orden.
Så är det inte för medlemmarna i DVO, det har vi ju nyligen sett här i Sverige, där deras "kloster" lades ner, och de stod så att säga på bar backe, dvs de fick flytta till olika församlingar, i många fall på ålderns höst!
Det var nog inte detta de hade väntat sig när de påbörjade sitt "klosterliv".
Undrar förresten om de fortfarande är medlemmar i DVO nu?

Nu tror jag du blandar äpplen och päron
Det finns 16 kloster i Sverige och där försiggår affärsverksamhet som man inte betalar skatt för.
Det betalas inte heller skatt för de naturaförmåner som dess medlemmar åtnjuter.
Varför ska dessa vara fri från skatt?
De enda som har verksamhet som liknar detta är JV och varför ska då vi betala skatt?
I ett demokratiskt samhäller så ska det väl vara lika villkor för alla?
Om de svenska klostren betalar skatt så ska ju även JV göra det men om klostren är befriade men inte JV med liknande verksamhet så sker det ju religiös diskriminering, vill vi ha det i Sverige?
Ska inte det vara samma villkor för alla?
Din beskrivning av de svenska klostren tror jag inte stämmer, du verkar snarare beskriva ett katolskt kloster i Sydamerika.
Har du verkligen koll på vilka 16 kloster vi talar om och vilket liv som de lever där?
Det finns en orden bland JV som betonar att organisationen tar hand om dess medlemmar när de blir gamla. Detta gäller de som är på betel (huvudkontoren) och de som tjänar som kretstillsyningsmän, dessa tar man hand om vilket man även gjorde när Arboga lades ned.
Man såg till att alla fick den omvårdnad som de behövde.
Innan hade detta skett på betel där det fanns en hel avdelningen för äldre och sjuka och där det fanns vårdpersonal (oavlönad) som tog hand om dessa.

Gitte med all respekt men jag tror du är ute och cyklar lite den här gången.

http://www.jk.se/sv-SE/Beslut/Skades...158-13-40.aspx

Vill du fördjupa dig i den skatterättsliga processen så finns en del av den hos JK men den är lång och tar ca en halvtimme att läsa.
__________________
Senast redigerad av Ekasnah 2014-01-26 kl. 00:27.
Citera
2014-01-25, 23:45
  #6042
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eberhard
Wikipedia ger jag i allmänhet ingenting för när det gäller religiösa spörsmål, men det är korrekt att ordet "orden" kommer från katolska kyrkan, där vi finner t ex jesuitorden. Det är smaklöst, ja omoraliskt av Jv att utnyttja företelser inom vad de kallar avfällig kristendom och det stora Babylon som de å det skarpaste tidigare har kritiserat och avvisat. Men när Jv tror att det kan ge fördelar så är de uppenbarligen beredda att göra just detta. Och det har man gjort!

I Jvs årsbok för 2003 heter det på sid. 30:

"Världen runt bemannas dessa avdelningskontor av sammanlagt 19 823 förordnade Ordets förkunnare. Alla är medlemmar av Den världsvida Orden av Jehovas vittnen i särskild heltidstjänst."

I årsboken för 2013 sägs på sid. 178:

"I hela världen arbetar sammanlagt 21 612 förordnade Ordets förkunnare på avdelningskontoren. De är alla medlemmar av Den världsvida Orden av Jehovas vittnen i särskild heltidstjänst."

Saken har också, om jag inte minns fel, avhandlats mer ingående antingen i en årsbok eller ett nummer av Vakttornet. Detta får jag återkomma till om och när jag hittar det.

Däremot har jag på nätet funnit ett brev om saken "TO ALL SPECIAL FULL-TIME SERVANTS IN THE UNITED STATES" av 1 januari 2002, på tre sidor undertecknat "Your Brothers, Religious Order of Jehovah´s Witnesses For the U.S. Branch Committee" med ett bifogat "VOW OF OBEDIENCE AND POVERTY" i tio punkter.

Då sådana skrivelser egentligen är konfidentiella misstänkte jag att materialet möjligen skulle tvingas bort senare, så jag tog ut det på papper. Jag har inte kollat om det finns kvar på nätet. Det råder uppenbarligen ett påtagligt hysch-hysch bland Jv om detta, och det torde förklara varför du inte kände till förhållandet.

Tittar man på skrivelsen av 2002 finner man att det ändå inte krävs "apostolisk fattigdom" av medlemmarna i vakttornsorden. Man fick både ha ränteinkomster och få utdelningar på aktier och dessutom äga fastigheter. Jämförselsen med munkliv som gjorts här i landet är därför i högsta grad oberättigad.

Nu är det så att du ytterligare en gång tar i med stora ord för att beskriva något som inte alls är speciellt konstigt.
Jag uppfattade att de påstods att vi skaffat en orden för att kunna processa emot "staten" och det var det jag reagerade emot. Den orden som bland annat talar om att man avger ett fattigdonslöfte har funnits i många årtionden och är således inget nytt inom JV. Jag vet inte exakt när den kom till men vissa talar om 40 talet och kanske tidigare ändå.
Finns ingen hysch-hysch med detta utan är allmänt känt bland JV, jag reagerade på att det skulle varit så att vi skaffat en orden för att driva denna fråga, vilket vi inte gjort och säkert var det jag som missuppfattade det.
Dessutom så är det så att ordnar idag kan ha en annan betydelse än en religiös och som du länkar till en katolsk innebörd vilket det inte alls längre behöver ha.
Så du tar i som vanligt med grovt omoraliskt etc, det enda som eventuellt är grovt omoraliskt i detta är väl ditt sätt att uttrycka dig på för att genom det stödja din svaga argumentering.
Citera
2014-01-25, 23:57
  #6043
Medlem
Dessutom detta att JV driver saker till högsta instans har visat sig vara något gott för alla.
Så har det erkänts i USA att JV har en del i den frihet som invånarna där åtnjuter genom alla gånger de sista århundradet har drivit frågor angående rätten att predika, följa sitt samvete i olika ting osv.

Även i Europa har något liknande skett och sker fortfarande.

Jehovas vittnen har vänt sig till Europadomstolen många gånger, och i de flesta fall har de segrat. Ingen annan organisation, religiös eller icke-religiös, har försvarat de grundläggande mänskliga rättigheterna i Europadomstolen med samma framgång.

Har andra nytta av de rättsliga segrar som Jehovas vittnen vunnit? Forskaren Charles C. Haynes skrev: ”Vi står alla i tacksamhetsskuld till Jehovas vittnen. Oavsett hur många gånger de har blivit förolämpade, bortjagade och till och med fysiskt angripna, fortsätter de att kämpa för sin (och följaktligen vår) religionsfrihet. Och när de vinner, vinner vi alla.”

Därför fortsätter vi att driva olika frågor där vi anser att vi blir diskriminerade men som vissa här på forumet använder som argument för att vi bara är giriga.
Citera
2014-01-26, 03:51
  #6044
Medlem
Hajlajfs avatar
En fråga jag har till alla JV är följande:
Det händer titt som tätt att er styrande krets får "nytt ljus" i olika frågor.
Detta innebär alltså att man byter ut det man tidigare trott på mot en ny reviderad version.
Jag har t ex läst en bok utgiven av Vakttornet där man ordagrannt pekar ut årtalet 1975 som året då Harmageddon ska komma.
( det är er egna publikation, kom inte och säg att ni inte ens läser era egna böcker längre, kolla sidorna 27-31 inkl. tidsschemat på slutet av kap. 1)

http://www.strictlygenteel.co.uk/lif...verlasting.pdf


När det aktuella året kom och gick så gick man ut med ett "nytt ljus" i frågan.

Då ändrade man sig och påstod att generationen som upplevde 1914 också ska uppleva Harmageddon. Dvs slutet är nära!
Nu har det gått 100 år sedan 1914, om någon från 1914 fortfarande lever vet jag inte. Men det verkar som att den styrande kretsen målat in sig i ett hörn som blir allt mindre ju mer tiden går.
Jag undrar hur de ska bortförklara att Harmageddon inte kommit när 200 år har passerat? Hur lång tidsperiod räcker en generation enligt Vakttornet egentligen?

Samma sak med blodet, nu får ju fraktioner införas (undrar hur många som dog i onödan när detta var förbjudet?)
enligt det nya ljuset.
Så hur kan ni med sådan säkerhet påstå saker när allt ni gör är att ändra er stup i kvarten?
Det ni säger idag kommer ju vara "gammalt ljus" imorgon?

Och lika självsäkra än ni på att ni besitter Sanningen trots det.
Hur kan det som var Sanning igår stämma när ni har en ny Sanning idag?

Läser ni ens era gamla publikationer?
Läser ni och kontemplerar över det ni läser överhuvudtaget?
Många ggr när jag diskuterar med vänner "i Sanningen" så blir det pinsamt uppenbart att de inte har koll på vad som gäller längre eftersom allt revideras fram och tillbaka. Detta blir extra tydligt när man pratar med ett ungt och ett gammalt äldste samtidigt.
Jag älskar att diskutera bibeln och kan göra det utan att det ska blossa upp i hätska argumentationer. Jag lägger liksom ingen värdering i om det förhåller sig på det ena eller andra sättet.
Men när de sk bibelforskarna inte får någon rätsida på mig så försöker de alltid kamma över allt med att säga det tjänar ingenting till med diskussioner om bibeln?!!??
Det är väl det man ska göra när man studerar bibeln, eller ska alla bara hålla med varann och inte kunna diskutera fritt om vad man tror att ett bibelställe menar. Hur objektivt är det egentligen?
Till sist kommer de med den fega utvägen att de bara kan hålla med den styrande kretsen (som ju bevisligen haft fel tidigare iom att de kastar nytt ljus titt som tätt).
JV själva varnar ju för falska profeter. Men man inser tydligen inte att man är en sådan själv.

Detta gör att jag tappar all respekt för JV. De tänker inte själva, de sväljer allt från den styrande kretsen med hull och hår
och deras "Sanning" håller bara något decennium.

Vad kommer ni unga JV säga när Harmageddon ännu inte har kommit när ni är i 60årsåldern?
JV i förra seklet hade ju blivit övertygade att Harmageddon skulle komma inom deras livstid
__________________
Senast redigerad av Hajlajf 2014-01-26 kl. 04:08.
Citera
2014-01-26, 10:55
  #6045
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ekasnah
Nu tror jag du blandar äpplen och päron
Det finns 16 kloster i Sverige och där försiggår affärsverksamhet som man inte betalar skatt för.
Det betalas inte heller skatt för de naturaförmåner som dess medlemmar åtnjuter.
Varför ska dessa vara fri från skatt?
De enda som har verksamhet som liknar detta är JV och varför ska då vi betala skatt?
I ett demokratiskt samhäller så ska det väl vara lika villkor för alla?
Om de svenska klostren betalar skatt så ska ju även JV göra det men om klostren är befriade men inte JV med liknande verksamhet så sker det ju religiös diskriminering, vill vi ha det i Sverige?
Ska inte det vara samma villkor för alla?
Din beskrivning av de svenska klostren tror jag inte stämmer, du verkar snarare beskriva ett katolskt kloster i Sydamerika.



Gitte med all respekt men jag tror du är ute och cyklar lite den här gången.

http://www.jk.se/sv-SE/Beslut/Skades...158-13-40.aspx

Vill du fördjupa dig i den skatterättsliga processen så finns en del av den hos JK men den är lång och tar ca en halvtimme att läsa.

Nej, jag blandar inte äpplen och päron, eller ska vi säga att du i så fall blandar till en fruktsallad?
Har du redan glömt ditt förnekande av en Orden, DVO, inom JV, så här skrev du:

"Vi har inte inrättat någon orden, det är ju vad som sägs i artikeln."

Nu erkänner du plötsligt att en sådan orden finns, visste du verkligen inte om detta förrän jag påpekade det?

Och så kommer du med detta påstående ang kloster:

"De enda som har verksamhet som liknar detta är JV och varför ska då vi betala skatt?"


Det stämmer ju inte, det finns faktiskt andra grupper som lever tillsammans, därför att de anser att de på det viset bäst kan göra Guds vilja! Klosterlika förhållanden alltså. Känner till ett sådant!

Sedan kan man ju också hävda att de som väljer att leva i storfamiljer lever i klosterlika förhållanden.
Och alla gruppboenden, där tex utvecklingsstörda bor, de bor ju i klosterlika förhållanden; ett eget rum, kök och matsal gemensamt, och gemensam TV-soffa.

Du påstod ju tidigare att JV var det enda registrerade trossamfund som inte hade statsbidrag! Då visade jag att bara ca 1/4 av sådana samfund hade detta bidrag.
Och nu kommer du igen och menar att JV är de enda!
Så är alltså inte fallet.

Och var har du fått fram att det finns 16 kloster i Sverige ifrån?
Jag gjorde en snabbkoll, och fick fram att det finns 8 kloster inom Svenska kyrkan, och 24 inom KK.
32 kloster hittade jag alltså!
OBS jag hävdar inte att denna siffra är korrekt, som sagt en snabbkoll.

De allra flesta klostren i Sverige är alltså katolska, och där stämmer beskrivningen jag gav ganska bra, enligt de kloster jag kollade närmare på.

Väldigt liten likhet med Arbogalivet alltså, och nu när det är nedlagt kan väl inget JV i Sverige hävda
att de lever klosterliv, hu mycket de än tillhör en orden som DVO.

Tack för länken, det var samma som jag har postat tidigare!

Fler än jag som är ute med cykeln i så fall!
Citera
2014-01-26, 11:09
  #6046
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ekasnah
Det finns en orden bland JV som betonar att organisationen tar hand om dess medlemmar när de blir gamla. Detta gäller de som är på betel (huvudkontoren) och de som tjänar som kretstillsyningsmän, dessa tar man hand om vilket man även gjorde när Arboga lades ned.
Man såg till att alla fick den omvårdnad som de behövde.
Innan hade detta skett på betel där det fanns en hel avdelningen för äldre och sjuka och där det fanns vårdpersonal (oavlönad) som tog hand om dessa.
.

Ja, DVO finns. Men jag har inte sett något om att där betonas att medlemmarna ska tas om hand när de blir gamla.
Och eftersom jag har känt/känner människor som bor på Betelhem, så vet jag att man åtminstone i något fall tog hand om sina gamla på det sätt du beskriver, och det innan DVO fanns. Berömvärt!

Men uppriktigt sagt, de som "blev över" när Arboga skulle stänga, de som var gamla och inte behövdes i Danmark, utan placerades i olika församlingar, finns det verkligen någon som kan ta hand om dessa?
För det första har de ju knappt någon pension, utan de blir beroende av bidrag när de kommer ut i samhället.
Och inte finns det väl i dessa församlingar systrar som kan vårda dem, på kanske heltid.
Nej, det blir säkert hemtjänst, och sedan vårdboende för dessa gamla trotjänare, som var inställda på att stanna i sitt kloster livet ut, eller åtminstone fram till Harmageddon!
Citera
2014-01-26, 12:03
  #6047
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ekasnah
Nu är det så att du ytterligare en gång tar i med stora ord för att beskriva något som inte alls är speciellt konstigt.
Jag uppfattade att de påstods att vi skaffat en orden för att kunna processa emot "staten" och det var det jag reagerade emot. Den orden som bland annat talar om att man avger ett fattigdonslöfte har funnits i många årtionden och är således inget nytt inom JV. Jag vet inte exakt när den kom till men vissa talar om 40 talet och kanske tidigare ändå.
Finns ingen hysch-hysch med detta utan är allmänt känt bland JV, jag reagerade på att det skulle varit så att vi skaffat en orden för att driva denna fråga, vilket vi inte gjort och säkert var det jag som missuppfattade det.
Dessutom så är det så att ordnar idag kan ha en annan betydelse än en religiös och som du länkar till en katolsk innebörd vilket det inte alls längre behöver ha.
Så du tar i som vanligt med grovt omoraliskt etc, det enda som eventuellt är grovt omoraliskt i detta är väl ditt sätt att uttrycka dig på för att genom det stödja din svaga argumentering.


Bästa Ekasnah,

Nu slirar du. Du förnekade att det fanns en orden! Och en sådan orden har inte funnits "i många årtionden", som du påstår. En sådan fanns absolut inte på 40-talet, då man fortfarande kände så stark avsky för alla katolska specialiteter att man inte skulle vilja använda sig av begrepp som kommit från de sammanhangen. Tittar man på dokumentet från 2002 ser man klart att det är det katolska ordenslivet som varit förebildande, och även om det skulle finnas ordnar utanför sådana religiösa sammanhang - vilket jag är långt ifrån säker på - så kvarstår faktum att man kopierat, fastän bara delvis, de religiösa ordnarna. Enligt min mening är det osmakligt och omoraliskt att kopiera det man kallar den "falska religionen". Har man avvisat förhållanden som kännetecknar den katolska kyrkan - och det går lätt att visa att man har - så har man ingen rätt att anamma deras metoder för att få fördelar.

Och att man inrättat denna Orden för att skaffa sig fördelar är uppenbart. För man kan bedriva sin kärleksverksamhet inom rörelsen utan någon som helst orden. Och det kan man möjligen ha gjort sedan 40-talet. Det fanns dock en tid under Rutherford när sådant inte gick an - det hävdades att de som skulle vara på Betel också skulle utföra arbete där.

Någon "Orden" inom Jv finns inte beskriven i Jvs litteratur före årsboken 2003. Från och årsboken 2004 nämns i samma sammanhang både de penningsummor som använts för heltidstjänarna och det antal som arbetar på avdelningskontoren och att de tillhör den världsvida orden. Det är uppenbart att det finns ett samband mellan dessa uppgifter och att hela ordenhistorien tillkommit av skatteskäl. Och för att kunna åtnjuta de fördelar man velat måste den aktuella Orden ha inregistrerats. Och eftersom den måste ha inregistrerats bör det gå att få fram det exakta årtalet med lite ansträngning. Tidigast på nittiotalet kan detta ha skett, men troligen först i början av tjugohundratalet. Fattigdomslöften för beteliter - rätt lindriga uppenbarligen - är sannolikt en sentida företeelse som hänger samman med den relativt nyligen tillkomna Orden.

Och skrivelsen av den 1 januari 2002 visar att det inte handlar om någon verklig apostolisk fattigdom:

"Concerning Point six of the Vow, sources of income other than work are not affected by being under this Vow. It does not pertain to income such as interest from bank accounts or bonds, dividends from stocks, rent received from property owned by the member, and other income urelated to present personal efforts. It does not apply to gifts, inheritances, or other unsolicited benefits, which a member of the Order may receive from time to time. Any of you who are receiving income from possessions are not required to turn these minies over to the Order, although you should be aware that this income is no doubt subject to taxation."

Som vanligt är min argumentering stark, och att jag blir indignerad över det osmakliga tilltaget att kopiera det man tidigare förkastat hos andra är fullständigt legitimt i sammanhanget.
Citera
2014-01-26, 14:02
  #6048
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ekasnah
Jag har aldrig hört att man talat om det som en orden däremot finns ett fattigdomslöfte med för de som arbetar och lever på betel. Om detta går att likställa med en orden med tanke på wikipedias definition då får jag väl säga att jag står rättad

Här säger du att du inte hört om "en orden" men i ett senare inlägg påstår du att det varit väl känt i många decennier. Det är detta senare påstående som är önsketänkande i efterhand. Jag är säker på att du hade rätt när du påstod att du aldrig hade hört talas om saken "som en orden". Därför hade jag rätt att det varit hysch-hysch kring detta - inte ens du kände till det.

Saken offentliggjordes på årsmötet den 7 oktober 2000, och då framhölls att denna orden hade inregistrerats tillsammans med två andra korporationer. Det måste därför ha ägt rum under år 2000, och innan dess fanns det ingen "orden" i rörelsen. I mitt arkiv hittade jag olika nyhetsuppgifter från den aktuella tiden med uppgift om den 7 oktober 2000. När Vakttornet i början av 2001 redogjorde för årsmötet nämndes orden inte med ett ord, heller inte de 2 andra nya korporationerna. Man blir tvungen att dra slutsatsen att ledningen ville ligga lågt med detta. Jv som blivit uppmärksammade på den nya orden har också slagit ifrån sig med näbbar och klor - något sådant har de ansett uteslutet. Uppgifterna i årsboken är sannolikt ett motvilligt omnämnande med tanke på myndigheterna.

Ray Franz nämner inget om Orden i sina två böcker, vilket bestyrker att den inte fanns på hans tid. Hade den gjort det skulle han ha avslöjat det, precis som han avslöjade annat.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback