Han hette Munum!
Kollade på avsnittet nyss, det är ju de bästa avsnittet, hur kan ni inte ha vetat vilket ja mena. Ajja imponerad av hur sjukt bra minne ja har endå, serien sändes 2009
Sicka jävla idioter till kärringidioter som ska gifta sig med en libyer och sen blir förvånad att pengarna från kiosken rinner iväg till familjen i nordafrika... Skyll dig själv ditt jävla WT!
__________________
Senast redigerad av Takpapp 2014-10-29 kl. 21:56.
Micke och Linnea har stora skulder som de inte betalar av, men de spenderar gärna en tredjedel av sin inkomst på den lokala pizzerian. Trots att Linnea är arbetslös har paret ganska gott om pengar genom Mickes lön. En lön de gärna äter, reser och shoppar för. Under tiden växer skuldberget.
Någon som vet varför avsnitt 6 i säsong 11 är borta.
Hörde något om självmord, någon som vet om det stämmer?
Avsnittet finns på Viaplay.
"Elins pengaproblem började när hon var i tjugoårsåldern. Det första hon gjorde när hon fick sitt första heltidsjobb var att ta lån bara för att "känna hur det känns att slösa" (!) och när hon sedan fick sparken så lånade hon ännu mer. Sedan dess har Elin inte haft någon fast inkomst, men ändå fortsatt slösa - och dessutom har hon lånat stora belopp av vänner och familj. Idag jobbar Elin halvtid, men lägger hellre pengarna på en stor stark än att betala sina skulder."
"Elins pengaproblem började när hon var i tjugoårsåldern. Det första hon gjorde när hon fick sitt första heltidsjobb var att ta lån bara för att "känna hur det känns att slösa" (!) och när hon sedan fick sparken så lånade hon ännu mer. Sedan dess har Elin inte haft någon fast inkomst, men ändå fortsatt slösa - och dessutom har hon lånat stora belopp av vänner och familj. Idag jobbar Elin halvtid, men lägger hellre pengarna på en stor stark än att betala sina skulder."
I beskrivningen står det Elin men när jag tittar på avsnittet heter dom Micke och Linnea Ett typiskt ungt par som slösarbort pengarna på prylar, bilar och resor med en mamma som betalar räkningarna. Vet inte varför avsnittet är borta från tv3play. Flera avsnitt är borta från tv3play men alla finns på Viaplay.
Någon som vet något om denna Fredrik som deltog i lyxfällan för tre veckor sedan, 20 årig söndercurlad snubbe i Bromma. Vad heter han i efternamn? Någon Facebook profil? Vet man när programmet spelades in?
Men när avsnittet var slut visades en reklamsnutt från Länsförsäkringar och då ser jag samma tjej spela en sminkös i reklamfilmen? https://www.youtube.com/watch?v=mXdN-2HfrGY
Bumpar denna tråd för att inte klogga upp huvudtråden då detta enbart handlar om att jag vill skvallra om en deltagare och inte programmet i sig lol. Vet att mycket finns skrivet i huvudtråden men kan känna att det lämpar sig mer här för att inte störa de allmänna diskussionerna.
Julia och Peter från i våras (säsong 28, avsnitt 10), är det någon som har nån info om hur fan det går för dem idag? Alla sm jag hittar är antingen privata, raderade eller innehåller noll intressant info.
Snabb sammanfattning av programmet:
Julia var hon som älskade konståkning (inte skridsko, det är en helt annan sak) och tyckte det var fullständigt oacceptabelt av Magdalena att vilja stryka hennes privatlektioner när huset där hennes fyra barn bodde låg på exekutiv auktion hos KF, eftersom hon var för sjuk för att gå på promenader utan behövde konståka för att hålla sig frisk. LF ordnade även en arbetsintervju till maken, Peter, som ledde till ett jobberbjudande -- som han tackade nej till för att /julia/ han ville att han istället skulle prioritera sitt företag och det erbjudandet om två veckors jobb som de hade över en fast och säker inkomst. Julia ansåg även att hon inte kunde "släppa tanken att eget företag betyder mindre jobb, mer frihet och betydligt mer än 20 tusen ut (skratt)" samtidigt som de hade över tre millar i skulder och gick femton tusen back varje månad.
Det hela avslutades ökänt med att Magdalena rev kontraktet och avbröt allt samarbete i förtid, vilket bl.a. innebar att vi aldrig fick någon filmad uppdatering med paret och de inte fick någon fortsatt hjälp. När avsnittet sändes postade Magdalena ett inlägg på Insta där hon klappade till Julia och Peters föräldraansvar, vilket tyder på att det knappast var en fulklippning de två råkat ut för:
Citat:
Vi är alla olika och har olika prioriteringar och värderingar. Och det är ju tur såklart, för annars vore Sverige för himla tråkigt.
Men med det sagt, har man valt att skaffa barn så tar man ansvar för dem. Punkt. Det är inte förhandlingsbart.
Alla som prioriterar annat än de kids de satt till världen gör mig fly förbannad.
Peace //gudmodern
Julia flippade tydligen ut fullständigt på Lyxfällans facebook efter avsnittet men alla hennes kommentarer har raderats idag. På Facebooksidan ska hon enligt liverapportering i huvudtråden iallafall ha sagt sig fått först 6, sen 7 och sen 9 missfall på 6 månader ('''väldigt fertil''' indeed) vilket inte nämndes i programmet men som hon menar var anledningen till att hon mådde så dåligt att deras ekonomi gick utför.
Både där och i minst en (låst) tidningsartikel hävdade hon dock att det går alldeles strålande för deras företag idag. Detta återupprepades för en vecka sen på hennes tiktok.
Det är oklart om hon menar
Företag 1: Skate Shop by Scarlett Andersson, konståkningsbutiken, som har en totalomsättning på 228tkr, inga redovisade löneutbetalningar, ca 540tkr i skuld och en redovisad ansökan om utmätning inlämnad till kronofogden (allabolag, merinfo)
Företag 2: Peter A Bygg och Fastighets (sic), deras byggfirma, där det inte finns några offentliga uppgiften om ekonomi/omsättning över huvud taget men ett skuldsaldo hos kronofogden (merinfo, allabolag).
Hursomhelst. Är det någon här som har större koll på hur det går för dem idag? Har de kvar huset? Skriver de något intressant på sina SM? Tacksam för info!
__________________
Senast redigerad av kattskrot 2021-08-23 kl. 17:22.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!