Citat:
Ursprungligen postat av Audacia
Jag kan väl ärligt säga att jag aldrig läst sannolikhetslära på någon högre nivå nej!
Det jag glömde inflika, som du bygger hela din tes på i detta exempel, är att jag utgick från en vinst!
Men det är ju DET som är min poäng. Du utgår från saker som du inte har en aning om, och så använder du statistiska data som skydd för dina spekulationer.
Citat:
Vi kan ju inget annat än gissa på hur stor sannolikhet det är att liv existerar på annan plats i universum, och dessa gissningar kan vara vetenskapliga, religiösa eller enbart byggda på hemmabyggda teorier.
Min poäng, sannolikhetslära eller inte, är att ur en så stor pott stjärnor och planeter, med liv på vår planet som någon sorts faktor för att liv faktiskt kan uppstå, så bör det även ha uppstått någon annanstans i universum! Sen att det finns faktorer som kommer reducera oerhört många stjärnor och planeter som icke-beboeliga miljöer, det är vi alla överens om!
Jag förstår vad det är du menar, jag har inget emot att du tycker så, jag har problem med att folk smutsar ner sannolikhetslära! Om sannolikheten är 0-skiljd för att annat liv ska bildas (uteslutande av att gud skapade oss) så stämmer ditt resonemang (ungefär, du använder ord som "självklart" osv vilket gör det du säger fel i alla fall), men visa det först.
Citat:
Åter igen, jag anser, och det har jag sagt förrut, ju fler stjärnor och planeter, ju större är chansen för att liv ska ha uppstått! Detta med vetskapen om att liv kan uppstå i universum förstås!
Och denna vetskap har du? Kan du bevisa att liv inte är unikt? Kan du bevisa att inte gud gjorde livet på jorden? Jag har sagt exakt samma sak till dig förut: Det du säger har samma trovärdighet som en person som säger "gud skapade människan som sin avbild". Det kanske är sant, men ingenting tyder på varken det ena eller det andra. Det är en tro.
Citat:
Om vi såg på universum från ett annat universum, och inte visste om planeten jorden eller om liv över huvudtaget kunde existera i det andra universumet, då kan jag köpa att enligt sannolikhetsläran så kan lotteriet vara utan vinst!
Förstår du hur jag tänker? Och for the record, jag försöker verkligen inte låta vetenskaplig! Jag tycker astronomi är intressant, men påstår på intet sätt att jag kan mer än gemene man!
Jag förstår exakt vad du menar. Det jag tror är inte jättelångt ifrån det du tror. Den stora skillnaden är:
- Jag säger mig inte veta hur liv skapas (annars skulle jag ha nobelpris), därför kan inte jag inte säga någonting om sannolikheter för liv i universum.
- Jag är öppen för att även om liv spontant kan ploppa upp på en planet med de rätta förhållandena, så kan det vara så osannolikt att det kanske bara inträffar 1 gång på 1000 i ett universums livslängd, därför kan jag inte säga något om sannolikheten ens om jag vet att liv kan skapas spontant. Dock ökar sannolikheten med antalet bra planeter, men det säger inget om sannolikheten är nära 1 eller nära 0.
Glöm inte att det enda vi vet är att vi existerar, det säger inget om sannolikheten vid big bang att liv skulle skapas i detta universum. Vi vet att det gjorde det, men inte hur sannolikt det är... Om liv uppstår spontant lär vi snart (relativt) få reda på det, då forskning att skapa liv pågår och pågått under längre tid. OM det visar sig vara enkelt, så kan vi kanske börja lägga fram modeller på hur sannolikt liv kan vara.
Det är pga detta jag blir sur när folk hafsar ur sig "det finns så många planeter att det är osannolikt att...". Det kan mycket väl vara så, men det inkluderar tro, sannolikhetsläran kan inte ensamt stå för någon trovärdig grund att bygga påståendet på, och det är bara sannolikhetsläran man nämner i ett sånt påstående...