Citat:
Ursprungligen postat av actionbent
Självklart ska bilen vara påställd, skattad och försäkrad för att ha på vägarna att göra.
Bilen behöver inte vara påställd om man skall köra till/från besiktningen med den. Men man får inte längre åka till/från verkstad med en icke påställd bil.
Om bilen inte är påställd så måste den vara trafikförsäkrad för att få köras till/från besiktningen. Har man ställt av bilen och har en vilande trafikförsäkring på den så gäller denna försäkring till/från besiktning även om bilen inte är påställd. Men har man köpt bilen avställd så finns ingen försäkring på den.
Vad TS skall göra är att ställa på bilen samt se till att det finns en trafikförsäkring på den. Då är det Ok att köra direkt till verkstad med den.
Dessutom bör man observera att om bilen inte gick igenom besiktningen och ställdes av innan besiktningsperioden gick ut så får man upp till 21 dagars respit för ombesiktning när man ställer på bilen igen vilket innebär att man utan problem får köra bilen till verkstad eftersom den inte längre har körförbud under dessa 21 dagar.