Citat:
Ursprungligen postat av
tingsryd2.8
:/ kommit nån vart?
--------------
fråga: nån som märkt av ändrad effekt av benzo när man tar lamotrigin? tidigare har jag blivit hyfsat hypomanisk/euforisk/överjävlig (under längre perioder) på medicinska doser av vilken benzo som helst men nu blir jag enbart lugn/kan hantera panikångest de gånger de inträffar.
också att det blir alls samma kumulativa effekt
https://en.wikipedia.org/wiki/Lamotrigine
lamotrigin ska ha någon slags påverkan på GABA, hänger det ihop? eller är det bara att stämningsstabiliseringen som gör att jag inte går bananas? inte för att jag saknar det men mest av nyfikenhet om nån fattar kemin bättre
Oj, det här inlägget har jag missat.
Sen jag skrev det där har jag träffat två erfarna specialister som säger olika. Den ena, vilket är den som gav mig bipolärdiagnosen till att börja med, är numera osäker på om jag har något mer än obehandlad ADHD och tycker jag ska behandla för adhd ett tag och se. Anledningen till att läkaren var tveksam var att jag borde ha blivit värre vid det här laget, eftersom den (obehandlad) blir värre med åren. Mina hypomanier borde (efter att ha varit obehandlade 20 år) starta automatiskt och inte lysa med sin frånvaro när allting är lugnt. Samma läkare menar att man kan ha reaktiv manisk psykos utan att ha bipolär sjukdom. Det största tecknet på hypomani anser läkaren är att sömnbehovet minskar drastiskt, och just där är jag osäker på hur det egentligen varit. Ibland, ibland inte?
Den andra anser att jag har bipolär sjukdom men förmodligen typ 2 och inte 1, eftersom de uttalade manierna jag haft varit i proportion till omständigheterna. Dvs omständigheter som även en frisk person hade slungats in i manisk psykos av. Denna läkaren anser att lamotrigin inte hindrar manier, däremot depressioner (men att depressioner ofta triggar manier) och att jag bör prova litium.
Mina "schizofrena" drag passar inte in på schizofreni, enligt psykiatrin.
Jag låg faktiskt och googlade på sambandet lamotrigin och glutamat i natt, men är ingen expert på ämnet. Gled raskt vidare till att googla på vilken mat som innehåller glutamat, så jag kom av spåret där lite
Frågan om benzo säger jag pass på, det har jag aldrig testat.