Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-10-20, 20:58
  #1
Medlem
Såg en tråd där det stod där TS frågade om SÄPO kan börja spana på Flashback, en användare skrev då att det inte gick eftersom de inte får tag på IP-loggorna. Vad spelar det för roll om de får tag på IP-loggorna eller inte, de kommer i vilket fall få tag på personen i fråga, om SÄPO får upp misstankar om terrorbrott efter att ha spanat på flashback borde de inte ha någon som helst svårighet i att få tag på personen i fråga.

Det skrev mycket förut om att Flashback räddat liv, då någon användare skrivit att han skulle ta självmord osv, sedan tog några av användarna reda på hans IP och fick på så vis tag på adress och personen som startade tråden kunde bli "räddad"

-Varför tror ni inte att SÄPO besitter dessa kunskaper? Besitter de inte kunskaperna kan de lätt anlita någon som gör detta åt dem eller hur?

Jag tror att ser "fel"(läs SÄPO) person att någon planerar ett terrorbrott kommer de få reda på vem denne person är!
Citera
2011-10-20, 21:04
  #2
Medlem
Hur ska Säpo hitta någon om de inte får tag på IP-loggarna då?

Däremot om du lägger upp en bild på valfri uppladdningssajt och länkar till den härifrån kan man ju gå den vägen.

Eller väljer att livesända när man håller på och göra dumheter så kan man spåra själva livesändningen
Citera
2011-10-20, 21:04
  #3
Avstängd
apologis avatar
Självklart kan SÄPO om de vill få tag på min, din IP.Adress om de vill och MISSTÄNKER ngt brott.
Citera
2011-10-20, 21:07
  #4
Medlem
crillecrilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av p0ok
Det skrev mycket förut om att Flashback räddat liv, då någon användare skrivit att han skulle ta självmord osv, sedan tog några av användarna reda på hans IP och fick på så vis tag på adress och personen som startade tråden kunde bli "räddad"

-Varför tror ni inte att SÄPO besitter dessa kunskaper? Besitter de inte kunskaperna kan de lätt anlita någon som gör detta åt dem eller hur?

Jag tror att ser "fel"(läs SÄPO) person att någon planerar ett terrorbrott kommer de få reda på vem denne person är!
Om någon användare har lyckats ta reda på en annans IP så är det absolut inte något som har med Flashback att göra. Det räcker ju att jag skickar ett PM till dig med en länk, klickar du på den så har jag ditt IP(om jag är smart och du lite smått korkad).

SäPo har säkert duktiga killar, men det hjälper inte när det gäller eventuella IP-loggar eftersom det inte finns någon möjlighet för dom att få tag i loggarna oavsett.
Citera
2011-10-20, 21:37
  #5
Medlem
Just det här med IP-loggar har jag ingen koll på alls, men jag antar att eftersom vissa av flashbacks användare kan lyckas spåra en person, borde SÄKERHETSpolisen inte ha några problem alls att göra det. IP-loggar eller inte, de borde lösa det på något vis vare sig det är genom en länk som en av er påstår, genom att man kollar internetleverantörerna eller på andra sätt spelar ingen roll. För får de nys om terrorhot genom flashback kommer stora trumman att slås på, jag tror då inte att någon kommer undan.

Yttrandefrihet kan aldrig gå före den allmänna säkerheten, så bara för flashback ej sparar loggar har som sagt SÄPO både kompetens och möjlighet att få tag på denna person
Citera
2011-10-20, 21:42
  #6
Medlem
crillecrilles avatar
Jag förstår hur du tänker, men du har helt missat poängen. Man kan inte fråga en ISP vem en forumanvändare är och vilken IP-adress denne sitter bakom, hur ska dom veta det?
Citera
2011-10-21, 01:34
  #7
Medlem
Rockriguezs avatar
1. Använd en ISP som du vet ogärna eller inte alls ger ut uppgifter.
2. Regga aldrig en avnändare med den mail du normalt sett använder. Gör en hushmail eller något annat dylikt.
3. Länka inga bilder, inga youtubekanaler eller annat material som kan knytas tillbaka till dig.
4. Använd inte något nickname som du annars använder någon annanstans. Använd heller inte ditt namn.
5. Logga inte in på ditt konto från någon iPhone, android eller dylikt.
6. Använd programvara som t.ex. HideIP om du är extra nojig.
7. Klicka inte på länkar till okända sidor som du får i PM.


På det sättet borde man väl rimligtvis kunna hålla sig relativt hemlig så länge man håller sig till att utöva sin av de mänskliga rättigheterna givna yttrandefrihet.
En rättighet som i Europa generellt sett är kraftigt begränsad.
Ord är ord, och ingen människas eller grupps komfort ska gå före någons rätt att tala ut.
Citera
2011-10-22, 15:03
  #8
Medlem
Redoxreaktions avatar
-
Citera
2011-10-22, 15:40
  #9
Medlem
SkoterBengts avatar
Genom forumet i sig kan dom väl inte få reda på IP.
Men däremot om personen i fråga länkat matrial som kan kopplas till denne, eller om personen reggat sig med en mail som denne vanligtvis använder.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback