Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 3
  • 4
2011-10-20, 18:27
  #37
Medlem
CaskRatlinss avatar
De är ju bra på sjöröveri också. Vi borde kanske börja med kaparbrev igen...
Citera
2011-10-20, 18:39
  #38
Medlem
blobben!!!s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Morrisson
Du kanske inte ska lura ungarna på Flashback att Khat är ofarligt och att jämföras med kaffe. Somalier är dumma i huvudet och, enligt mig, är det ett resultat av svält och Khat. Se hur dessa somalier beter sig när dom har tuggat drogen, dom ser knappast ut som några produktiva människor. Titta sedan på somalier som uppenbart har använt skiten under flera år. Skrattretande att du jämförde det med kaffe!

Nu har jag ingen lust att leta upp dokumentärer och forskningar, så jag nöjer mig med att klippa och klistra från Wikipedia.


"Växtens färska blad och späda kvistar tuggas, eller torkas och kokas till "abessinskt te", för dess milt euforiska och exalterande effekter. Man blir pratglad och pigg, men kat ökar också pulsen, kroppstemperaturen och blodtrycket, dämpar aptiten och orsakar förstoppning. Vid höga doser kan man bli "seg" och hallucinera. Förvirring och rastlöshet kan uppstå, och brukaren kan tappa omdömet och bli retlig och aggressiv. Missbrukaren blir törstig, får förstorade pupiller och kan drabbas av förföljelsetankar. Kat kan ge skador på kroppen bland annat magkatarr, leverskador, tandlossning samt avmagring som följd av den minskade aptiten. Andra bieffekter är ångest, depression, sömnsvårigheter och störda sexuella funktioner; i svårare fall impotens."
Ser Ragnar Göransson vidare produktiv ut när han och kollegerna sitter och pimplar kaffe och kakor på rasten?

Mer eller mindre alla (bi)effekter som du tar upp stämmer även in på koffein. Den enda skillnaden är att vi i Sverige sällan har haft kontakt med khat och därför inte heller kan uppskatta vad en "hög dos" är.
Det finns gott om fall där människor dött av överdoser på koffein, men jag kan inte hitta någon rapport där någon har dött av en överdos på khat.

Det är skrattretande att du attackerar väderkvarnar.
Citera
2011-10-20, 19:19
  #39
Medlem
Kritisk.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Konkurrent
Är du verkligen så här jävla dum? Tror du själv på att somalier på det stora hela är precis som vanligt folk?
Här har du något att kika på:



http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1....tt-folk-i-kris

Nu kommer du förstås som en nyttig idiot och bräker om att det är en gammal artikel, nåväl då tar vi en liten uppföljning shall we?



http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1....agens-goteborg

Och nu kommer du förstås dragandes med "jaaaa men det dääär äääär ju bara i gööötebooorg".
Vakna upp och inse att somalier är ett avskrädesfolk vart de än slår sig ner. Jag orkar inte bidra med fler artiklar just nu men du kan ju kika på den här tråden tex, där finns mycket matnyttigt:

https://www.flashback.org/t1685908

Eftersom jag inte har någon erfarenhet av somalier kan jag inte uttala mig. Men när någon säger "jag ser somalier på gatan mitt på dagen, så alltså är det ett arbetslöst folk som är helt inkompetenta och inte vill jobba" så ställer man sig såklart kritiskt till uttalandet.


Måste dock säga (efter att ha läst artikeln goteborgs-somalier-ett-folk-i-kris, som förövrigt var väldigt intressant) att det är lustigt att just somalier är ett problem-folk. Borde inte grannländerna i afrika, eller hela afrika bete sig på samma sätt? hur fan har somalier lyckas fått sin kassa arvsmassa?


Bara så du vet ställer jag mig inte positiv till dagens invandring i Sverige, jag ser ingen vinst i att importera inkompetent folk som inte bidrar till det svenska samhället. Arbetskraftsinvandring är det Sverige ska ha om något.
Kollar bara av hur vassa argument ni har
Citera
2011-10-20, 19:36
  #40
Medlem
0Thor0s avatar
Konstigt nog så var det en somalier som tipsade om att det faktiskt finns en hyffsad känd somali som verkar fungera i väst, jag vet oddsen på detta men, men.. ja kolla lite för att se om jag kunde hitta någon avgörande skillnad, se själva:

http://sv.wikipedia.org/wiki/Ayaan_Hirsi_Ali
Citera
2011-10-20, 20:28
  #41
Medlem
får en i familjen ett bra jobb så slutar alla andra jobba.
Så du behöver bara ge en i varje familj ett vettigt jobb!
blir lite lättare då!
Citera
2011-10-20, 20:38
  #42
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tommasi
får en i familjen ett bra jobb så slutar alla andra jobba.
Så du behöver bara ge en i varje familj ett vettigt jobb!
blir lite lättare då!

Hur skall detta låglönejobb finansiera alla 10-12 personer i familjen....

Förutsätter att de inte får några högavlönade arbeten då de ej har någon eller obefintlig utbildning.
Citera
2011-10-20, 21:06
  #43
Medlem
Efilnikufesins avatar
Du kan väl inte få ur dem ur kriminalitet om det de ska odla är narkotikaklassat? Eller har jag fel?
Citera
2011-10-20, 22:17
  #44
Medlem
MadDog76s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Charlatanen
Är dom verkligen bra på jordbruk? Det är en sak att dom försöker sig på det...men är dom bra på det? Svältkatastrof efter svältkatastrof tyder väl på annat. Skulle det drivas på ett effektiv och lönsamt sätt?



Precis!! dem "nästan" tvingas till det (eller valla får) iom att det inte finns nått annat där.

Men frågan kvarstår... Är dem bra på det ?

(tvivlar)
Citera
2011-10-20, 22:27
  #45
Medlem
lithionits avatar
jag har kommit på en ännu bättre idé, vi återinför sopnedkasten och har somalier nere i soprummen som får sortera alla soporna åt oss så vi slipper hålla på med allt krångel med källsortering :P
Citera
  • 3
  • 4

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback