Citat:
Ursprungligen postat av Finans.killen
Varför får bankerna skulden när staten lånar ut pengar till dem? Vem fan säger nej till pengar liksom? Inte som att Svensson hade sagt nej till några miljarder, så kan man lägga skulden på bankerna?
1: Bankerna fuckar up. (i och för sig genom massa dumma statliga regler men det är en annan diskussion)
2: Staten lånar ut pengar till dem
3: Bankerna säger ja.
4: Folk blir förbannade på BANKERNA!?
Är det bara jag som inte fattar logiken hos folk?
Vad räknas som staten? Riksbanken? Bankinstitut lånar dagligen av Riksbanken, över natten via utlåningsfaciliteten och även veckovis via repor. Och som alltid mot säkerhet.
Men det är inte det du menar. Det här blir inte många förbannade över. (utom några förvirrade flashbackare). Det är något annat du menar.
Carnegie fuckade up, och fick låna extra mycket mot säkerhet. Sedan fuckade dom upp mer och staten tog bolaget från aktieägarna. Stal menar en del.
Blir folk förbannade här då. Ja, aktieägarna blev det, men det är nog något annat du menar.
Vilka lån är det folk blir förbannade över?
-----------------------------
Folk blir förbannade på banker av rent emotionella skäl:
* en del som jobbar där har hög lön, och gud förbjude, rörlig lön.
* bankerna anses ägna sig åt lite vidlyftig utlåning och när en del låntagare för problem så skyller man på bankerna.
* bankerna anses ha lagt sig på för hög risknivå, och när det går fel och man ska få ta konsekvenserna av den höga (men vinstgivande) risknivån så vill politiker mildra konsekvenserna. Ilskan över detta kanaliseras till stor del mot bankerna som man anser utnyttjar politikers ovilja att låta en stor bank konka. Carnegie lär oss dock att det inte går bra för aktieägarna, men det tenderar pöbeln att bortse från.