Citat:
Ursprungligen postat av
salsa41
Omständigheter kring lustmordet på 18-åriga Ulla Andersson i Storfors den 10 juni 1957
På pingstdagen den 9/6 1957 besökte Ulla med väninnior och jag hennes bror (16 år) med kompisar folkets park i Storfors.
Klockan var ca 00.20 och det hade blivit annandagpingst den 10/6 då hon undrade om vi skulle gå hem. Ullas väninnor hade redan lämnat parken. Jag bad henne vänta några minuter till slutet. Jag går före sa hon, det var det sista jag såg av henne. 10 min senare lämnade jag parken, med lite killsnack efter vägen så sinkades jag ytterligare 10 min. Väl hemma ca 00.50 var det mörkt och tyst. Jag trodde att hon redan hade somnat. Hennes rum var på övre våningen och mitt på nedre.
På morgonen hörde jag från köket oroliga föräldrar säga att Ulla inte hade kommit hem. Förskräckt rusade jag ut till köket, min enda tanke var att det värsta kan ha henne på hemvägen. Jag åkte genast ut för att leta, stannade vid korsningen Kvarnvägen, Uddvägen, Sågaregatan, ca 300 hemifrån, där jag fann henne på en järnvägsbank som från vägen var insynsskyddad av sly. Hon hade strypts och släpats dit, blodig delvis blottad och med spermafläckar. Hennes scharf hade knutits om hennes hals för att säkerställa dådet. Skorna saknades och några brädor hade lagts över henne. Chockad tog jag mig hem, mina föräldrar såg på långt håll att jag hade illavarslande budskap. Jag berättat vad som hänt och sa 'det måste vara Kurt Viktorsson'. Det var allmänt känt att han antastade kvinnor, unga som gamla, vem skulle det annars vara i fridfulla Storfors? En finländare greps senare på morddaqen.
Med hänsyn till mitt chocktillstånd så hördes jag först efter ett par dagar. Jag redogjorde för min teori och för tiderna då vi lämnade parken och vid vilken tid jag kom hem. Min
övertygelse var att mordet hade skett vid 00.30 tiden. Hon skulle gå närmaste vägen hem ca 15 minuters promenad. Mordplatsen ligger efter 7-8 minuters väg från parken utefter hemvägen. Åklagaren trodde att mordet skett vid 02.00-tiden, för att få det att stämma in på finländaren som hade alibi för 00.30 tiden. Vad hände i så fall mellan kl 00.30 och 02.00?
Efter ca 8 dygn anmälde sig ett vittne som i bil strax före kl 00.30 på mordnatten mötte Ulla gående på Kvarnvägen mot hemmet följd av Kurt, vilket styrkte min teori. Finländaren kunde då släppas och 19-årige Kurt kunde gripas, han anhöllas den 19/6, erkände och häktades den 20/6. I förhöret förklarade Kurt att då Ulla inte besvarade hans närmanden skulle hon tystas, han hade flera antastanden på sig och ville inte ha fler. Kurt genomgick rättspsykiatrisk undersökning i Västervik som normalt tar 6 månader men redan efter ca 2 månader fastslogs det att han hade handlat under inflytande av sinnesslöhet.
Rättegången skedde den 20/9 samma år.
En av utredarna påtog sig rollen som vårt ombud och avrådde oss att skaffa advokat, helt onödigt enligt honom eftersom mord faller under allmänt åtal. Någon ersättning ansåg han att vi ej var berättigade, inte ens begravningskostnaden, en kostnad man ej kommer ifrån, 'alla ska ju dö någon gång' sa han. Målsägare var min far som trots allt gjorde anspråk på 14777 kr inkl. förlorade arbetsförtjänster, övr. omkostnader och begravningskostnad. Domstolen gick på samma linje som den rättspsykiatriska undersökningen visat. Kurt friades från allt ansvar och tilldömdes psykisk vård, men dömdes ändå att betala en del av begravningskostnaden på 2239 kr, en förnedrande summa som vi givetvis aldrig såg till.
Domstolens beslut förkunnades den 27/9.
Med kvalificerad vård kunde man bota Kurts sinnesslöhet, så att vårdtiden kunde bli mycket kort, exakt minns jag inte.
Ulla var en glad, pigg, smart flicka, älskad av alla. Sorgen och saknaden efter Ulla och hennes fasansfulla dödskamp plågade föräldrarna livet ut och själv plågas jag än i dag.
/Åke
Tack för att du orkade att delge oss läsare detta mycket tragiska och hemska som hände din syster för nästan 60 år sedan i Storfors. Jag förstår att detta plågade dina föräldrar livet ut och att du än idag själv plågas. Speciellt med tanke på att det var du själv som hittade henne.
Jag beklagar verkligen sorgen.
GM var tydligen en "känd" individ i samhället eller rättare sagt ökänd. GM:s sinnesslöhet lyckades de tydligen bota. Hur nu detta gick till? Ulla Anderssons liv var verkligen inte mycket värt med tanke på vad GM erhöll för "straff".
Vet du vad som sedan hände med den sinnesslöe GM? Flyttade han tillbaka hem till Storfors efter att han hade blivit "botad"?