Citat:
Ursprungligen postat av Tony.Soprano
Fan vad dåligt. Hade varit bättre att lämna dem ifred och låtit dem leva sina liv utan att bli influerade av vår judiska värld.. Fattar inte journalisten att han förstörde hela deras samhälle genom att visa upp en massa saker som tändstickor osv..
Jävligt sorgligt detta.
Håller faktiskt med om det. Dom lever ju sina liv så bra och så kommer vi och skämmer bort dom. Dessutom så är ju vi till skillnad från dom vaccinerade emot diverse sjukdomar som kan drabba "indianerna".
Tycker att lära indianer om det stora moderna samhället kan liknas vid att lära en gamling allting inom datavärlden. Det är för mycket och för avancerat. Vi borde låta dom leva sina liv ifred från vårt samhälle. Däremot skulle man kunna försöka lära sig mer om dom och deras kunskaper. Hur dom gör mediciner, deras religion och annat. Finns nog alltid nått man kan lära sig av dessa.
Att låta dom va och lära sig utav dom, säger väl emot sig självt. Men jag menar bara att se och lära och inte införa vårt samhällssystem eller ge en massa saker som förändrar hela indianernas samhällen.
Det finns nog ett flertal människor ifrån det globala moderna samhället som skulle föredra och leva ett sådant liv istället för deras nuvarande.