Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-10-10, 18:42
  #1
Medlem
Caaladors avatar
Låt oss säga att jag har en balk som är x meter lång som ligger placerad på två stöd med y meter mellan stöden. Balken sticker ut en meter på vardera sida och jag vill ha reda på hur mycket balkens ändar rör sig uppåt (i y-led så att säga) om man lägger på en last F mitt på balken?

Jag har försökt använda mig av formlerna FL^2/16EI för att få fram vinkeln och även FL^3/48EI för att få fram utböjningen men får inte ett fram ett rimligt svar. Vad gör jag för fel? Det är mycket möjligt att jag stoppar in fel siffror i formlerna.

All hjälp på vägen uppskattas!

edit: Kan det vara så enkelt att jag har stoppat in fel tal, alltså kört Fx^2/16EI istället för Fy^2/16ei?
Ska jag sen ta den vinkeln jag får och multiplicera med den utstickande längden?
__________________
Senast redigerad av Caalador 2011-10-10 kl. 19:14.
Citera
2011-10-11, 00:09
  #2
Medlem
Caaladors avatar
Tråden kan låsas, lösning funnen.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback