Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat: Borde Håkan Juholt avgå?
Ja
69,12%
573 röster
Nej
18,58%
154 röster
Ja, men endast under förutsättning att åklagare beslutar om åtal mot honom.
8,56%
71 röster
Ja, men endast under förutsättning att partiet genom valberedningen först enas om en efterträdare.
3,74%
31 röster
2011-10-07, 17:37
  #241
Medlem
Gizurs avatar
Från artikel på di.se
Citat:
Samtidigt medgav Håkan Juholt att han aktivt kryssat i rutan för hela, och inte halva hyran, i ansökningshandlingarna till riksdagen. Men uppsåtet var aldrig att försöka lura till sig extra pengar, försäkrade han.

Han har under presskonferensen idiotförklarat sig själv och medgett att han saknar sunt förnuft. Nedan är en märklig försvarstrategi genom att antyda att 2000-3000 kr/månad är peanuts och för så små belopp för honom att "chansa och bluffa":

Citat:
”Det föresvävade inte mig att jag skulle chansa och bluffa och fylla i fel kryss för att ta en chansning att tjäna 2.000-3.000 kronor”, säger han.

jaha, vart går då din bluffgräns, Juholt? Vid 10 000 kronor i månaden? 50 000?

Korkad, saknar sunt förnuft och dessutom villig att bluffa om det gäller stora belopp..
Citera
2011-10-07, 17:40
  #242
Medlem
Det är märkligt tyst på S-info.se om detta, har partimegafonerna gömt huvudet i sanden måntro?
Citera
2011-10-07, 17:41
  #243
Medlem
gulkiosks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Nu gissar jag, men troligen är inte reglerna inte så entydiga att man vill kräva återbetalning.

Hörru. Det behövs inget regelverk om det redan regleras i lag. Här kan du läsa om instruktioner till riksdagsförvaltningen.
http://www.notisum.se/rnp/sls/lag/20110745.htm

Den idag framväxta populistiska socialdemokratin borde rannsaka sig själva och fundera på vad de håller på med.
Citera
2011-10-07, 17:45
  #244
Medlem
Bastubans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gizur
Från artikel på di.se


Han har under presskonferensen idiotförklarat sig själv och medgett att han saknar sunt förnuft. Nedan är en märklig försvarstrategi genom att antyda att 2000-3000 kr/månad är peanuts och för så små belopp för honom att "chansa och bluffa":

Ja det säger ju också lite om hans verklighet. Juholt, "folkets man" har tydligen tjänat så bra de senaste åren att några tusenlappar i månaden hit och dit går obemärkt förbi. Eller ja, att erkänna girighet kommer ju aldrig hända.

Jag är också fortfarande intresserad av tanten hans taxering och om även hon har nyttjat bostadsbidrag genom det allmänna.
Citera
2011-10-07, 17:49
  #245
Medlem
Innebär det att den här tidigare postade länken inte kan åberopas för JH polisanmälda bidrags-brott?

www.rattochriktigt.se/Standard.aspx?id=467
Enligt den nya Brott och straff - Bidragsbrottslagen: "Den som medvetet försöker få ut mer ersättning eller bidrag från välfärdssystemen än vad man har rätt till kan dömas för bidragsbrott. Reglerna har skärpts sedan bidragsbrottslagen trädde ikraft den 1 augusti 2007. Även den som av grov oaktsamhet eller slarv lämnar felaktiga uppgifter eller låter bli att anmäla ändrade förhållanden kan dömas för bidragsbrott".
Citera
2011-10-07, 17:49
  #246
Medlem
Engelholms avatar
Det var inte frågan om han skulle åka dit för något mygel utan när det är inte heller frågan om han åker dit igen utan när.
Citera
2011-10-07, 17:52
  #247
Medlem
Svithjods avatar
Juholt och hans tattarkärring är jubelidioter varför hyrde man inte en liten etta i Fittja eller Jordbro till kulbon. Hon hade varit skriven där och hyrt ut i andra hand.
Citera
2011-10-07, 17:54
  #248
Medlem
arakas avatar
hade det varit sahlin hade hon åkt ut på stubben. för håkans del kommer det att bli en liten krusning på ytan.
Citera
2011-10-07, 17:54
  #249
Medlem
Madagascars avatar
Nu blir jag lite nyfiken på om han har haft någon betalande hyregsäst i sin bostad i Kalmar samtidigt som har har mottagit dubbel ersättning för dubbelt boende!? Kanske svart!?

Någon som bor nära Juholts bostad i Kalmar? Vem bor i den? Hur ofta är han där?
__________________
Senast redigerad av Madagascar 2011-10-07 kl. 17:57.
Citera
2011-10-07, 17:56
  #250
Medlem
i.b.ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Nu blir jag lite nyfiken på om han har haft någon betalande hyregsäst i sin bostad i Kalmar samtidigt som har har mottagit dubbel ersättning för dubbelt boende!? Kanske svart!?

Kan det tänkas att någon får bostadsbidrag också... Har inte Juholt ett vuxet barn som bor i lägenheten i Oskarshamn? Eventuellt kanske också kulbon kan ha bostadsbidrag...
Citera
2011-10-07, 18:03
  #251
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av araka
hade det varit sahlin hade hon åkt ut på stubben. för håkans del kommer det att bli en liten krusning på ytan.

Och Sahlin åkte ju direkt...Eller? Nej, det tar ett tag att samla ihop till sin egen avgång. Och Juholt är på god väg...

Det man verkligen måste fråga sig är hur han kunde vara så korkad att han kunde tro att Riksdagen/Skattebetalarna skulle stå även för sambons boendekostnader?

Tydligen var det så att Juholt först flyttade in i sambons lägenhet (2007) och fick fullt bidrag direkt för det. Vad tänkte Juholt då? Vad tänkte sambon? Så här ungefär "Vad bra nu slipper jag betala min egen hyra, för nu har ju en riksdagsman ställt in skorna och tandborsten i min lägenhet".

Förresten hur gick det till när Juholt fick sin och sambons hyresfyra i Västertorp? Bostadskön? Skulle inte tro det.
Citera
2011-10-07, 18:08
  #252
Medlem
SkitAnonyms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av araka
hade det varit sahlin hade hon åkt ut på stubben. för håkans del kommer det att bli en liten krusning på ytan.
Nja, Sahlin blev ju partiledare efter Tobleroneskandalen.

Socialisterna kommer antagligen att försöka kämpa för att införa Juholt som diktator på livstid nu, eftersom han lyckades roffa åt sig mer pengar i bidrag. Dessutom är han redan partiledare, så de måste komma på en annan belöning.

I socialisternas värld fungerar det ju ungefär såhär:
Bra (t.ex. arbetande människor) = dåligt (eftersom de tjänar pengar)
Dåligt (t.ex. kriminella människor) = bra (eftersom samhället (de arbetande) är onda. Därför behöver kriminella (t.ex. korrupta politiker) mer bidrag)

Därför är det fullt logiskt att belöna Juholt.
__________________
Senast redigerad av SkitAnonym 2011-10-07 kl. 18:13.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback