Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
Resultat: Borde Håkan Juholt avgå?
Ja
69,12%
573 röster
Nej
18,58%
154 röster
Ja, men endast under förutsättning att åklagare beslutar om åtal mot honom.
8,56%
71 röster
Ja, men endast under förutsättning att partiet genom valberedningen först enas om en efterträdare.
3,74%
31 röster
2011-10-07, 14:32
  #133
Medlem
David Pruttons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mickal
Tror inte många kommer bry sig öht. Alla kan ju göra fel och det är inte självklart att det var med flit.

Skulle vara kul om Juholt fick en massa besvär av detta men jag tvivlar det kommer hända.

Fint första inlägg.
Jobbas febrilt på partikansliet nu va?

Herregud, många bryr sig!
Citera
2011-10-07, 14:37
  #134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mickal
Tror inte många kommer bry sig öht. Alla kan ju göra fel och det är inte självklart att det var med flit.

Skulle vara kul om Juholt fick en massa besvär av detta men jag tvivlar det kommer hända.

Du kan ge dig fan på att många bryr sig. Jävligt många i landet där skatterna är skyhöga och servicen är noll och intet.

Förklara för fan istället hur riksdagsledamöter har rätt till El bidrag á 100 kronor i månaden när lönen är 100.000, hur i helvete? Var ansöker man om elbidrag om man är extrem höginkomstagare?
El bidrag?? Vafan?? Det är därför vi har höga *fucked up* elmarknadspriser, riksdagsledamöterna vet helt enkelt inte att el kostar pengar.
__________________
Senast redigerad av DanskaFaran 2011-10-07 kl. 14:39.
Citera
2011-10-07, 14:39
  #135
Medlem
Le-Hericons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Powergirl
Vad är det som G.P gjort som gör att han borde ha fått sparken.

Mona avgick för en toblerone och kom tillbaka.

Håkan, ja vem vet men jag sätter inte mot.

Jag höll på att glömma massmördaren Bildt. Mannen med det stora egot.

Moderaten Billström sitter kvar vad jag vet.

Men; hallå eller? Selektivt minne?

Göran Persson; fusk med diverse bidrag; stöld ur Sagerska palatset... Mer?

Mona Sahlin - EN TOBLERONE?!?!?!?!?!?! Det var för i helvete ett antal TIOTUSENTALS KRONOR! Dessutom; hon tog en "timeout på Mauritius - PÅ SKATTEBETALARNAS BEKOSTNAD - komplett med familj och livvakter...

För övrigt; Bildt - massmördare? Bevis på det tack; annars är det klockrent grovt förtal från din sida.

*Förbannad; vilket händer SÄLLAN*
__________________
Senast redigerad av Le-Hericon 2011-10-07 kl. 14:45. Anledning: Ilska, vrede och elaka ord, och lite till.
Citera
2011-10-07, 14:41
  #136
Medlem
Raouls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Jag borde inte vara så snar att döma någon efter vad som står i en tabloid. Men i det här fallet är det AB som kritiserar en företrädare från samma skyttegrav. Dessutom var det bara ett par veckor sedan som liknande fall uppmärksammades bland politiker och tjänstemän så jag kör på:

Vilka ryggradslösa, perspektivlösa och respektlösa egennyttiga äckel våra politiker och tjäntemän är!

Kan de inte förstå och respektera att de får ersättning av skatter som indrivs med hot om våld? Vi ska ha skatter men de ska vara noga motiverade, användas återhållsamt och framförallt ska de respekteras enormt eftersom de drivs in med tvång!

Respektera våra tvångsinbetalade skatter! Djävla idioter som aldrig har haft ett kneg i näringslivet!

Och jag tror inte det här har så mycket med partitillhörighet att göra. Överlag respekterar och förstår de inte att de jobbar på tvångspengar.
Jag instämmer i varje stavelse här ovan.
Vilken oerhörd avsaknad av respekt för de som faktiskt jobbar i landet. Samtidigt som jag skrev det kom jag på att det är ju ingen som röstar på S som jobbar, de enda som sympatiserar med Treholt är bidragsmaskiner och fejkande brännkäringar av Powergirls snitt.
Citat:
Ursprungligen postat av 1SHOT1KILL
Det kan jag hålla med om, det är därför jag är så förvånad att några partier väljer att inte ta debatten.
Och det är för jävla dåligt.
Om vi nu ska tro att vi lever i en form av demokrati där olika åsikter ska tillåtas, där dessa åsikter ska få debatteras i ett fritt klimat, anser jag att medborgarna kan kräva att de som ställer upp som representanter för de politiska partierna i denna representativa demokrati fantamig MÅSTE ställa upp och debattera. Vad har dessa femtekolonnare annars för rätt att leva loppan på skattebetalarnas hårt ihopslitna kronor och ören?

Att inte ta debatten är att lura medborgarna/väljarna.
Att inte ta debatten är att undergräva den demokrati som det påstås att vi har.
Citera
2011-10-07, 14:42
  #137
Medlem
gulkiosks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lupos
Det är i alla människor med sunt förnufts ögon värre att fuska med skatt när man förespråkar att alla andra ska betala hög skatt, liksom det för mig var en fördel när en moderat kulturminister inte betalat TV-licens. Att kräva solidaritet av alla andra och att genom tvång avkräva andra människor pengar för att sedan stjäla samma pengar själv är så vidrigt, hur kan den svenska vänstern som är så fascinerad av Berlusconi inte inse hur fullständigt genomruttna de själva är?

Argumenterar du emot mig? Den enda invändning jag har mot detta är att straffvärdet inte kan vara olika grundat på människors värdegrund. Att det däremot luktar mer unket om en fuskande sosse beskrev jag i förgående inlägg.

Citat:
Alternativen är två, antingen kandiderar denna extremt slarvige person till att sköta Sveriges finanser, eller så är det en kriminell person som gör det. Vad som är värst spelar kanske mindre roll men att hans aktiva handling ledde till att fick 90 000 kr som inte tillhörde honom diskvalificerar honom omgående som lämplig statsminister.

Jag är inte heller övertygad om att man är en lämplig statsminister om man är ledare för ett parti som förespråkar ett högt skattetryck och beter sig som Juholt har gjort. Men nog är det skillnad i allvarlighetsgrad på misstag och medvetet fusk, så är det i min bok i alla fall. Hur som helst bör vi enligt mitt tycke lägga en stor tonvikt på att det inte sker en glidning av acceptansen i samhället för dylikt beteende.

Citat:
Hans sambos bedrägeridom ger dock en fingervisning om vad vi har att göra med här. Hur många vanliga svenskar lever med en person som är dömd för bedrägeri och dessutom åker dit för att försöka stjäla 90 000 kr själv?

Graverande i allra högsta grad. Men med det sagt, så bör vi inte heller ha ett utökad ansvar där någon tvingas ta ansvar för någon annans handlingar. Att vara såpass nyanserad tycker jag att man får bjuda sig själv på.

Citat:
Att påstå att detta är normalt eller slarvigt är fullständigt sjukt, han har valt att begå kriminella och grovt omoraliska handlingar och väljer dessutom att leva med en kriminell människa. Jag blir helt djävla ursinnig över att sossarna förespråkar extrema skattenivåer för alla vanliga människor men själva leker kungar på andras bekostnad.

Inget att invända här öht. Varje arbetsgivare tvingas betala skatt på sina kronor, för att sedan löntagarna ska betala skatt på sina, för att sedan vid konsumtion betala ytterligare skatter för att? Ja, inte är det för att Håkan Juholts sambo ska få bo gratis i alla fall.

Citat:
Om man endast riskerade att förlora jobbet när man försöker stjäla 90 000 kr så skulle de flesta försöka, man pratar om jämlikhet och att värna om den lilla människan. Det enda syfte den lilla människan fyller för Juholt är att tjäna som röstboskap och pengagenerator.

Naturligtvis finns det följdkonsekvenser, jag diskuterade hans vara eller icke vara som partiledare för Socialdemokraterna och som en följd av det hans anställning.

Slutligen.

Jag vet inte varför människor väljer att försvara saker på ibland väl lösa grunder, men det är något vi ser genomgående i samhället. Allt från när ens eget hockeylag förlorar så beskyller man domaren och när partiledaren för det parti man valt att rösta på begår felaktigheter så försöker man också ta det i försvar. Här i ligger ingen skillnad mellan partitillhörighet och jag kan bara se det som beklagligt.


Låt mig även påpeka, även om det må sakna relevans, att jag inte röstat moderat eller för den delen socialdemokratiskt i något val.
Citera
2011-10-07, 14:46
  #138
Medlem
humanlifes avatar
Fy skäms, Juholt!

Det måste bli ett slut på makthavarnas stölder från skattebetalarna!
Citera
2011-10-07, 14:47
  #139
Medlem
Powergirls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Jag har kanaliserat delar av min ilska genom att starta en tråd i juridikforumet om hur man kan processa mot Juholt och avkräva påföljd.

https://www.flashback.org/t1678515

Välkomna!

Jag har läst och kommenterat där. Gör en anmälan så kanske ilskan lindras.
Citera
2011-10-07, 14:48
  #140
Medlem
tgb123s avatar
Det verkar som om Juholts inre kompass resonerar så här:

Jag vill inte betala någonting alls för min lägenhet. Hyran jag har med min sambo är betydligt lägre, än den jag kan få med fullt avdrag från riksdagslägenheten. Varför kan jag inte få fullt avdrag, när hyran tom är lägre med min sambo, än avdraget från riksdagslägenheten? Ja, livet är orättvist ... även för en sosse!

Välkommen till verkligheten. Det kanske är dags för Juholt att genomföra egna propositioner som ändrar regelverket? Anders Borg bor ju tydligen i en studentlägenhet för att slippa problematiken.
__________________
Senast redigerad av tgb123 2011-10-07 kl. 14:51.
Citera
2011-10-07, 14:51
  #141
Medlem
Le-Hericons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Raoul
Och det är för jävla dåligt.
Om vi nu ska tro att vi lever i en form av demokrati där olika åsikter ska tillåtas, där dessa åsikter ska få debatteras i ett fritt klimat, anser jag att medborgarna kan kräva att de som ställer upp som representanter för de politiska partierna i denna representativa demokrati fantamig MÅSTE ställa upp och debattera. Vad har dessa femtekolonnare annars för rätt att leva loppan på skattebetalarnas hårt ihopslitna kronor och ören?

Att inte ta debatten är att lura medborgarna/väljarna.
Att inte ta debatten är att undergräva den demokrati som det påstås att vi har.

Det blir lite off topic; men detta inlägg är så klockrent det bara kan bli.

Även om jag ogillar SD; så inte fan kan vuxna människor bete sig såhär?!? De är ju som barnrumpor!
Citera
2011-10-07, 14:51
  #142
Avstängd
HNTRs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tgb123
Det verkar som om Juholts inre kompass resonerar så här:

Jag vill inte betala någonting alls för min lägenhet. Hyran jag har med min sambo är betydligt lägre, än den jag kan få med fullt avdrag från riksdagslägenheten. Varför kan jag inte få fullt avdrag, när hyran tom är lägre med min sambo, än avdraget från riksdagslägenheten? Ja, livet är orättvist ... även för en sosse! Välkommen till verkligheten. Det kanske är dags för Juholt att genomföra egna propositioner som ändrar regelverket? Anders Borg bor ju tydligen i en studentlägenhet för att slippa problematiken.

Hela resonemanget är ju SOSSE tänk i ett nötskal
Citera
2011-10-07, 14:57
  #143
Avstängd
liddizs avatar
det här kommer att vara glömt om en vecka ändå.. ingen ide ni lägger någon energi på detta..

Däremot hade jimmie åkesson gjort detta. då jävlar
Citera
2011-10-07, 14:59
  #144
Medlem
tgb123s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HNTR
Hela resonemanget är ju SOSSE tänk i ett nötskal


Alla dessa förmåner och skatteavdrag, som enligt en sosse är (o)fördelaktigt, är uppenbarligen inte tillräckligt förmånliga ...
__________________
Senast redigerad av tgb123 2011-10-07 kl. 15:06.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback