2011-11-10, 00:33
#97
Citat:
Men det Einstein gjorde var att han formulerade en lokal fältteori där energi och rörelsemängd kopplar till rumtidens krökning. Det hade Maxwell (och andra) redan gjort 40 år tidigare för laddning och ström som kopplar till elektromagnetiska fält, så det du verkar efterfråga är något som existerat i mer än ett århundrade.
Det är ju Alberts stora förtjänst att han löste den gåtan när det gällde gravitationskrafterna, som annars var ett mycket mystikt och gåtfullt fenomen, fullständigt obegripligt för oss människor. Även om vi inte kan göra oss en geometrisk föreställning om ett krökt rum så är det i alla fall inte ett fullständigt obegriplig fenomen, som gravitationskraften är.
Citat:
Maxwells ekvationer är lokala. Kraften på en partikel bestäms helt och hållet av fältet i den punkten i det ögonblicket. Visst uppstår fältet från laddnings- och strömfördelningarna men eventuella förändringar utbreder sig med c, som är en ändlig fart. I Maxwells ekvationer existerar ingen verkan på avstånd. Sen att man skriver det så att kraften på en partikel är en funktion av laddnings- och strömfördelningarna är en annan sak, men i ekvationerna är kraften en funktion av fältet som kopplar till laddnings- och strömfördelningen.
Ursprungligen postat av carllarsen
Det där förstår jag inte riktigt vad du menar.
Varje partikel måste ju ha ett informationsutbyte med ALLA ANDRA partiklar i universum, vare sig det gäller gravitationskrafter eller elektromagnetiska krafter, för att partikeln skall veta hur den skall bete sig.
Varje partikel måste ju ha ett informationsutbyte med ALLA ANDRA partiklar i universum, vare sig det gäller gravitationskrafter eller elektromagnetiska krafter, för att partikeln skall veta hur den skall bete sig.
Om du rubbar laddningsfördelningen i ett område kommer det inte dra med sig laddningar långt bort, utan det kommer uppstå en störning i fältet. Störningen utbreder sig med c och knuffar till laddningar längre bort. I varje punkt är bilden helt lokal, se det som vattenvågor eller ett elastiskt membran där varje liten bit drar i sin omgivning. Om du har ett stort fartyg som kör förbi en liten båt, är det då fartyget som knuffar till båten? Ja, i någon ultimat mening eftersom fartygen är källan till vattenvågorna på samma sätt som laddningar och strömmar är källan till elektriska fält, men den lilla båten påverkas direkt av vattenvågorna och hur de ser ut lokalt.
Jag tror att den här tråden kommer sig av att du dels kan för lite fysik och dels för lite om fysik, för verkan på avstånd har inte funnits i någon vedertagen teori sedan 1915.
Citat:
Den påverkas av fälten från alla andra partiklar i universum (mja, inom det observerbara universum i alla fall, per definition hinner ju inte fälten utanför hit). Fältet däremot påverkas ju av alla laddningar. Verkan på avstånd existerar fortfarande inte i Maxwells ekvationer.
Varje partikel påverkas ju av summan av alla de övriga partiklarna i hela universum.
Citat:
Men då har du ju fullständigt fel eftersom det finns två sådana teorier, den ena nästan ett århundrade gammal och den andra ännu äldre. De kallas "Maxwells ekvationer" och "allmän relativitetsteori", du kanske hört talas om dem?
Jag tror inte att det finns någon teori om hur en sådan informationsöverföring mellan partiklarna i universum skulle kunna tänkas fungera.
Citat:
Om det vore obegripligt, hur kommer det sig då att radio och radar fungerar?
Ursprungligen postat av carllarsen
Ja, enligt vår nuvarande teori om kraftfält.
Men begreppet "kraftfält" är bara en modell som beskriver ett fenomen som för oss är obegripligt.
Men begreppet "kraftfält" är bara en modell som beskriver ett fenomen som för oss är obegripligt.
Citat:
En storhet, det är en vektor... Har du sagt att riktningar (två dimensioner) är en storhet kan du lika gärna säga att hela vektorn (tre dimensioner) är en storhet.
Ett kraftfält beskrivs ju i varje punkt i kraftfältet, alltså i tomrummet, med två storheter, storlek (fältstyrka) och riktning.
Citat:
Platonism.
illusionen om ett kraftfält, men något verkligt kraftfält finns inte i naturen
Citat:
Den är bättre om den kan förklara fler fenomen, eller samma fenomen bättre. Och de bästa teorier vi har inför ännu fler fält.
och det måste finnas en bättre förklaring.
__________________
Senast redigerad av sp3tt 2011-11-10 kl. 00:43.
Senast redigerad av sp3tt 2011-11-10 kl. 00:43.