Funderar på vilken tysk man skall köpa:
VW: Är generellt ok men lite tråkiga i konkurrensen. framförallt har de blivit dyra jämfört konkurrenterna nedan då de inte är bestyckade med samma finesser och motorer.
Audi: förhandsfavorit men jag är osäker på kvaliteten då de inte ligger på topp tyvärr (Se Lf:s maskinskaderapport)
BMW: Fina bilar men dyrare än Audi, är de bättre, Enligt rapporten är de sämre än Audi så vad betalar man för?
Mercedes: Överaskar mig med lägst skadefrekvens av ovannämnda. Jag har tidigare räknat bort dem då jag varit besviken på hur plastiga de blivit sedan de toppade med W140. Får kanske ge dem en ny chans.
Vad har ägarna för erfarenheter av de senaste årsmodellerna, vilken bil kan man bli nöjd med och på vilka grunder. Bör tillägga att jag är på jakt efter Kombi, gärna diesel. men för en andra bil kan andra modeller bli intressanta. Jag har inget problem att betala för faktisk kvalitet. Jag har ännu inte blivit trogen något märke och kanske aldrig blir det, vem vet..
http://www.lansforsakringar.se/priva...aderapport.pdf