Citat:
Ursprungligen postat av DIde
...och föresten så blir du inte Dorian Gray då heller eller din tvilling. Du bara tror det när du vänder dig om och det ser ut som om jordens tid står still. För din tvilling ser det bara ut som om du försvinner.
Jag tror du får läsa på om relativitetsteorin min vän. Om du åker iväg i eller nära ljusets hastighet (det spelar ingen roll vilken riktning, du kan snurra runt jorden om du vill) och sen tillbaka till Sverige, så kommer du vara yngre än din tvilling när du återvänder. Förutsatt att din tvilling har stannat på marken såklart. Om du är något du undrar över kring detta så fråga gärna.
Citat:
Ursprungligen postat av Trillske
Vi vet att det inte kommer finnas en tidsmaskin som fungerar på precis det sätt du beskriver i precis den omgivning du beskriver. Eftersom du faktiskt inte vet mycket om den omgivning du "beskriver" har vi inte lärt oss jättemycket. Vi har faktiskt inte lärt oss något alls.
Så, nej, det vet vi inte. Jag vet inte vad som inte går fram här eller vart det tar stopp, är du fortfarande osäker får du gärna förklara.
Ingenting går fram här. Jag förstår inte vad du menar. Vilken tidsmaskin menar du att vi har beskrivit? Vad menar du med omgivningen? Varför menar du att det inte skulle funka sånafall? Jag ser inga förklaringar och inga motargument. Återkom gärna med det så kan jag svara bättre.
Edit: Jaha sry nu förstår jag vad du menar. Grymt inlägg faktiskt.. Du har rätt. MEN fel på ett ställe. Vi har faktiskt lärt oss något. Som sagt, det är en ganska liten mängd information från framtiden vi kan plocka ut. Men framtiden är en väldigt lång tidsperiod. Därför blir det ganska mycket info ändå. Ingen kommer någonsin (alltså nåågonsin) resa tillbaka synlig till detta rum, denna tid. 100%. Utgående från våra förutsättningar.
Citat:
Ursprungligen postat av RoomFullOfRats
Tidsmaskinen kanske gick sönder på resan tillbaka i tiden.
Alltså vet du inte till 100% säkerhet om någon satt igång en tidsmaskin 1 januari 2030 med sikte inställt på JUST NU hos dig.
Eller så är den tyst och osynlig.
Eller så liten att du inte ser den.
Eller landande den på ditt huvud och allt du upplever bara är en hallucination framtvingad av din söndertrasade hjärna som förvirrat skjuter iväg sina sista signaler innan den dör.
Vi är ju långt från 100% säkra nu!
Några bra punkter faktiskt. Den kan mycket väl ha gått sönder på vägen. Men det borde ske så pass många tidsresor att vi kan försumma de få gånger maskinen går sönder. Till slut borde folk komma fram ändå. Det ÄR en faktor.. men vi kan nog försumma den just nu.
Tyst och osynlig har vi redan bockat av. Vad ska man säga? Om man ska gå utanför TS teori ett tag så tror jag definitivt att man vill göra en tidsmaskin tyst och osynlig för att inte skapa uppståndelse. Helt rimligt.. Men just i denna teori kan vi anta att tidsresenären är synlig och vill interagera. Annars kan vi inte bevisa så mycket. Som tidigare sagts..
Den sista punkten...mmmm... ok.