Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2011-10-03, 00:18
  #1
Medlem
Jag har sen en tid tillbaka funnit språk som ett nytt intresse, som mer eller mindre vad man kan säga att jag känner jag vill spendera så mycket tid som möjligt till att lära. Jag har helt enkelt bestämt mig för att lära mig så många stora språk som möjligt. Som Tyska, Ryska, Spanska, Japanska, Kinesiska, Arabiska och så vidare.

Dock så vad jag vet finns det flera dialekter eller versioner av Kinesiska, så jag börjar undra vilket man ska lära sig där.

Måste man lära sig alla sorter för att kunna vara flytande?
Eller förstår man alla om man kan en?
Använder alla samma tecken?
Är det lagom möjligt om man vill ha tid för ett eget liv också, eller ska man skippa just det språket då?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback