Citat:
Ursprungligen postat av Radioactiive
Jag skrev att jag var kluven. Alltså jag vill HELT KLART att det INTE ska smälla, eftersom då tar folk skada! men ändå vill jag att det ska smälla någon gång eftersom det skrivs om bomber nästan hela tiden, men alla verkar tydligen vara attrapper eller att väskor och dylikt är helt tomma..
Tänk inte tanken. Glöm bort. Ha aversionsterapi genom att bränna dig lite på fingrarna med en tändare varje gång du ens leker med den tanken om du så måste. Vad som helst, bara du glömmer det helt. För vissa tankar kan man inte ens leka med. Vill man att folk skall säga "ooh" och "aah" finns det bättre vägar.
Du förstår, jag var i London i början av 90-talet. Och där var det affischer överallt i tunnelbanan om att man skulle vara vaksam på misstänkta kassar och väskor. Kvarglömda väskor stänger man av hela stationer för och suger tag i direkt. Och alla visste att det var IRA det handlade om (tjuvnyp mot de som har muslimer på hjärnan).
Däremot var det inte GWBs gapa-skrika-retorik ("röka ut dom ur deras hålor" resp "mission accomplished"), utan tålmodighet och uthållighet. Lajjar du med smällare bara för att du har damp så skadar du just den tålmodigheten och uthålligheten hos oss andra och jag skulle inte fälla många tårar om det säger "krisk" när polisen tar dig.
Breda vägen eller smala vägen, ditt val.