Citat:
Ursprungligen postat av Superkuf
a) IR5 har alltså personligt intresse av att Iran inte ska uppfattas som ett fiasko, dvs jävig.
b) Jepp, Iran var kaotiskt både före och efter shahens fall. Men dagens Iran lider fortfarande av intern maktkamp mellan olika fraktioner, plötsliga lappkast och diktaturernas eviga fabläss att sätta ideologi/religion/annan styrande vidskeplighet framför hårda fakta. Sådant skulle i ett dataspel illustreras av att Irans "militär-industriella" värde multipliceras med 0,3 och USAs motsvarande med 1,25.
Gissa vilket system som är bäst för att leda till effektiv minröjning eller oljetankning mellan fartyg under gång? Det där amerikanska konspirationer anses vara skulden till allt, eller det där chefer som inte levererar får sparken?
Tvärtom Superkuf, det är snarare ni som inte har några skäl eller strategi för att anfalla Iran, och detta enligt Saban Center Brookings som jag tidigare citerade. Och vad ni inte begriper är att Strategi inte bara kan begränsas till teknologiska övertag.
Självklart är USA överlägsen när det kommer till teknologi, det har jag påpekat många gånger, men i fallet Iran som är en gigant när det kommer till energi och dess inflytande i området både kulturellt och militärt, är saken något helt annat.
Du kan vifta med dina vapen hur mycket du vill, och bomba dygnet runt, men alla gasledningar kan du inte göra något åt,du får bekymmer med världsekonomin, dessutom tar du inte ifrån de deras kärnteknologi genom att bomba deras reaktorer.
Politrikks har intressanta synpunkter, och för att utveckla hans resonemang ; så bör du först förstå ovan nämnda punkter
innan du kan förstå hur Iran väljer sina projekt (flygplan eller annat) och hur Iran hanterar och utvecklar dessa efter sina strategiska behov och taktiska krav.
Och vad det gäller kompetens kan jag tala om för er att Iran har personligheter/forskare/strateger som är vassa, väldigt kunniga, och skulle överraska alla er i fråga om teknologi och design. Det är därför ni dödar de
http://www.google.se/imgres?imgurl=http://axisoflogic.com/artman/uploads/1/masoud_ali_mohammadi_assassinated.jpg&imgrefurl=ht tp://axisoflogic.com/artman/publish/printer_58096.shtml&h=230&w=350&sz=26&tbnid=FiWYmb VCIvQYCM:&tbnh=79&tbnw=120&prev=/search%3Fq%3DAli%2BMohammadi%26tbm%3Disch%26tbo%3D u&zoom=1&q=Ali+Mohammadi&hl=sv&usg=__IHI4GShzVQf P-DRYsjA9QvVnzNw=&sa=X&ei=5RyHTu29NqHP4QT0xIy8Dw&ved =0CCYQ9QEwBw, det är liknande faktorer som talar emot era teorier om det "efterblivna landet", med hänvisning till demonstration av massa tester som alla spekulerar kring.
Du kan nu kalla mina synpunkter för vinklade skitsnack, men hitills ser vi ju inga relevanta data komma ifrån er förutom massa underhållande propaganda mot den Iranska regimen. En del av er är ju rasister som har problem med invandrare eller liknande som ni gärna ventilerar på Iran´. Och inte ska vi tala om en del judar som är aktiva här på forumet.
Som det redan har påpekats skulle ett scenario med Iran utanför USAs kuster inte vara något speciellt. Ska det verkligen vara en sån stor grej ? USAs närvaro utanför våra kuster är en självklarhet men när det blir Iran så ska det vara något fel och massa önskningar om att sänka de etc. Vad säger du, accepterar du att människor är lika mycket värda, eller vill du fortsätta i samma spår som dina förfäder?